Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-01-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-5554-8
Tytuł oryginału: I'll Be Gone in the Dark. One Woman's Obssesive Search for the Golden State Killer
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jarosław Mikos

Żadna zbrodnia nie ulega przedawnieniu

Poznaj mroczną tajemnicę najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA.
Pięćdziesiąt gwałtów i dziesięć sadystycznych morderstw przez ponad dekadę. Ani Zodiak, ani Night Stalker nie dorównywali mu aktywnością. Atakował kobiety w ich własnych sypialniach, mordował mężów na oczach żon. Zazwyczaj wybierał parterowy dom w spokojnej dzielnicy. Wchodził do środka, uczył się rozkładu pomieszczeń. Nie zostawiał po sobie żadnego śladu. W końcu zniknął, unikając ujęcia przez policję, w tym jednego z najlepszych profilerów w historii.

Michelle McNamara, dziennikarka kryminalna, twórczyni popularnej strony internetowej TrueCrimeDiary.com, postanowiła dopaść brutalnego psychopatę, którego nazwała Golden State Killerem. Przeczesała tysiące stron policyjnych kartotek, oglądnęła raporty z sekcji zwłok, rozmawiała z ofiarami gwałtów i ludźmi, którzy mogli być świadkami morderstw.

Ta wstrząsająca książka, której autorka z powodu tragicznej i tajemniczej śmierci nie zdążyła dokończyć (ostatni rozdział napisał jej przyjaciel), jest świadectwem jej obsesji i niestrudzonej pogoni za prawdą. Przyczyniła się też do ujęcia Golden State Killera w kwietniu 2018 roku.

Kup książkę Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA.

Każdy z nas może wymienić jakieś zajęcia, które sprawiają mu szczególną przyjemność i którym chętnie się oddaje. Dla jednych będzie to czytanie książek, dla innych kolekcjonowanie znaczków, egzotyczne podróże czy też uprawianie sportu. Wyobraźcie sobie teraz, że zajęcie, które nieustannie zaprząta Wasz umysł, to... poszukiwanie seryjnego gwałciciela i mordercy, który nigdy nie został schwytany. To w jego kierunku nieustannie zmierzają Wasze myśli. Gdy cierpicie na bezsenność, sięgacie po laptopa w nadziei na odnalezienie kolejnych śladów jego działalności. Jesteście gotowi poświęcić swój czas i pieniądze, choć nie macie nawet najmniejszej pewności, że zbliżacie się do właściwego celu. Na szalę stawiacie nawet Wasze stosunki z najbliższymi, ale po prostu nie potraficie inaczej. Myśl o zabójcy, którego nigdy nie udało się schwytać, nie pozwala Wam postępować inaczej... Tak właśnie czuła się Michelle McNamara, która swoje życie poświęciła poszukiwaniom psychopaty, którego nazwała Golden State Killerem. Obsesja zbrodni... to właśnie książka o tych karkołomnych poszukiwaniach, o podążaniu za nawet najdrobniejszymi tropami, ale i opis szeregu brutalnych przestępstw, próba odmalowania słowami portretu człowieka, który przez wiele lat pozostał nieuchwytny. Michelle McNamara, niestety, nie zdołała ukończyć swojej książki, jej życie zakończyło ...

Opinie o książce - Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA.

Avatar użytkownika - werson2
werson2
Przeczytane:2019-01-20, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019, 26 książek 2019,

Niestety, bardzo zawiodła mnie ta książka. Oczekiwałam mrążących krew w żyłach opisów zbrodni, infrmacji dotyczących tytułowego mordercy. Dostałam jednak opis kilku osób, które zostały zaatakowane- opis ich rodzin, życia itd. Dodatkowo, znaczna część ksiazki dotyczy samej autorki książki, jej poszukiwań informacji, inspiracji do książki.

Avatar użytkownika - czyczytasz
czyczytasz
Przeczytane:2019-01-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Obsesja zbrodni" to zapis wieloletnich, wytrwałych poszukiwań jednego z najgroźniejszych morderców ostatniego stulecia. Michelle McNamara to dziennikarka zafascynowana zbrodniami i zdeterminowana w dążeniu do schwytania seryjnego mordercy zwanego Golden State Killerem. Książka jest jednocześnie owocem jej ciężkiej pracy jak i świadectwem obsesji na punkcie tego zbrodniarza. Co znajdziemy w środku ?

Przede wszystkim zapis wielu dokonanych przez mordercę gwałtów i zabójstw wraz z opisem towarzyszących im okoliczności i analizą przeszłych wydarzeń. Autorka opisuje szereg czynności wykonanych przez policję w celu ujęcia sprawcy i zwraca uwagę na jego nieuchwytność. Autorka wyjaśnia również skąd tak duże zainteresowanie z jej strony i nie ukrywa, że Golden State Killer zdominował całe jej życie zawodowe i osobiste. Jest to z pewnością lektura dla miłośników mocnych wrażeń i zbrodni oraz osób, które kochają emocje. Przyznam, że ja zostałam całkowicie wyciągnięta w wir opisywanych wydarzeń a Golden State Killer towarzyszył mi nawet w snach. Interesująca, wstrząsająca, na długo pozostająca w pamięci historia o jednym z najbardziej poszukiwanych amerykańskich przestępców. To również obraz tego jak wiele strachu i złych emocji może wywołać jeden człowiek, który przez wiele lat pozostawał nieuchwytnym cieniem, zjawą czającą się tuż za rogiem i ucieleśnieniem najgorszych obaw. Prawdziwa historia mordercy, który przez dziesięciolecia terroryzował mieszkańców Kalifornii i który został schwytany niedawno również dzięki ciężkiej pracy autorki tej książki. Serdecznie polecam Wam lekturę "Obsesji zbrodni" i czekam na Wasze opinie !

Róże w garażu
Agnieszka Tyszka