Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-04-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-6054-2
Liczba stron: 386
Tłumaczenie: Jacek Illg

Ocena: 0 (0 głosów)

Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada fascynującą historię swojego życia

Urodzony w Pradze w 1948 r., Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył zabronione studia teologiczne i potajemnie przyjął święcenia kapłańskie we wschodnich Niemczech. Równolegle z pracą psychoterapeuty łączył działalność w podziemnym Kościele towarzysząc kardynałowi Františkowi Tomáškowi i Václavowi Havlowi.

Świadek Praskiej Wiosny i ofiary Jana Palacha, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Historyczne tło trudnego przejścia Czechosłowacji od totalitarnego reżimu komunistycznego do demokracji to również tło kształtowania się jego poglądów – otwarcia na dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy opartego na uniwersalnych wartościach humanistycznych.

Tomáš Halík – czeski duchowny, teolog, profesor socjologii. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Chcę, abyś był” oraz „Różnorodność pojednana”. W 1978 roku tajnie wyświęcony na księdza. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. Współpracownik i doradca kardynała Františka Tomáška, papieża Jana Pawła II oraz prezydenta Czech – Václava Havla.

Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu Oxfordzkiego, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Uhonorowany m.in. Nagrodą Templetona, Nagrodą Kardynała Königa za zasługi dla obrony praw człowieka i duchowej wolności, przez redakcję „Tygodnika Powszechnego” odznaczony Medalem św. Jerzego, a przez Bronisława Komorowskiego – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tagi: Autobiografia

Kup książkę Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia

Inne książki autora
Przenikanie światów. Z życia pięciu wielkich religii
Tomáš Halík0
Okładka ksiązki - Przenikanie światów. Z życia pięciu wielkich religii

Książka ks. Tomáša Halíka bezpośrednio nawiązuje do cyklu 18. programów o pięciu największych religiach świata oraz ich podstawowych...

Hurra, nie jestem Bogiem!
Tomáš Halík0
Okładka ksiązki - Hurra, nie jestem Bogiem!

"Uczę się radośnie wypuszczać sprawy z rąk, mając świadomość, że człowiek nie może być wszystkim. Czynię to, czego nie mogę zwalić na kogoś innego; być...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy