Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia

Kapłan wyświęcony potajemnie i autor międzynarodowych bestsellerów opowiada fascynującą historię swojego życia

Urodzony w Pradze w 1948 r., Halík spędził dzieciństwo pośród nocy stalinizmu. Nawrócił się na chrześcijaństwo w czasach prześladowań komunistycznych, ukończył zabronione studia teologiczne i potajemnie przyjął święcenia kapłańskie we wschodnich Niemczech. Równolegle z pracą psychoterapeuty łączył działalność w podziemnym Kościele towarzysząc kardynałowi Františkowi Tomáškowi i Václavowi Havlowi.

Świadek Praskiej Wiosny i ofiary Jana Palacha, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Historyczne tło trudnego przejścia Czechosłowacji od totalitarnego reżimu komunistycznego do demokracji to również tło kształtowania się jego poglądów – otwarcia na dialog międzywyznaniowy i międzykulturowy opartego na uniwersalnych wartościach humanistycznych.

Tomáš Halík – czeski duchowny, teolog, profesor socjologii. Po polsku ukazało się kilkanaście jego książek, m.in. „Chcę, abyś był” oraz „Różnorodność pojednana”. W 1978 roku tajnie wyświęcony na księdza. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. Współpracownik i doradca kardynała Františka Tomáška, papieża Jana Pawła II oraz prezydenta Czech – Václava Havla.

Prezydent Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, doktor honoris causa Uniwersytetu Oxfordzkiego, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Uhonorowany m.in. Nagrodą Templetona, Nagrodą Kardynała Königa za zasługi dla obrony praw człowieka i duchowej wolności, przez redakcję „Tygodnika Powszechnego” odznaczony Medalem św. Jerzego, a przez Bronisława Komorowskiego – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Informacje dodatkowe o Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia:

Wydawnictwo: Znak

Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia - opinie o książce

Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą
Tomáš Halik0
Okładka ksiązki - Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą

Najlepsza książka teologiczna w Europie - Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej 2011 Punktem wyjścia rozważań Tomáša Halíka jest...

Popołudnie chrześcijaństwa
Tomáš Halik0
Okładka ksiązki - Popołudnie chrześcijaństwa

Nadszedł czas odmienionego Kościoła Czy na naszych oczach umiera chrześcijaństwo? Co się stało z ideami, które przez wieki dawały siłę i dynamikę wyznawcom...