Odcienie czerwieni

Magda jest biseksualną, uwodzicielską studentką, która interesuje się sztuką. Bardziej niż malarstwem zachwyca się jednak nastolatkami przypominającymi Lolitę i mężczyznami z diabłem za skórą.  Jej życie zdominowały dwa uzależnienia: od miłości i od bólu. Tłumaczy, że przechodzi od czerwieni namiętności do czerwieni krwi. Z jednej strony, odkrywa różne oblicza przyjemności. Z drugiej jest nadwrażliwa i często czuje się zraniona. Żeby odreagować cierpienie psychiczne, okalecza się. Jest to jej nawyk, ukształtowany w dzieciństwie przeżywanym z ojcem alkoholikiem i zimną, despotyczną matką.

Informacje dodatkowe o Odcienie czerwieni:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2016-03-02

Kup książkę Odcienie czerwieni

Odcienie czerwieni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Za tę książkę zabierałam się dość długo. I chyba to przez tę okładkę. W zasadzie nie jest ona zła ale nie zachęca do sięgnięcia po książkę. Postanowiłam jednak że skoro już tak długi czas leży na półce, wypadałoby ją przeczytać. Okazało się to dobrą decyzją. Nie spodziewałam się tego co zostało zawarte w książce. Spodziewam się raczej typowej kobiecej książki o miłości. Natrafiłam jednak na erotyk i to dość nietypowy. Bądź co bądź nie ma tu tak wiele scen erotycznych czy choćby łóżkowych. Jednak całość bazuje na tych doświadczeniach autorki, jej wspomnieniach i przyzwyczajeniach. Często opisuje ona wydarzenia z przeszłości, które miały na nią spory wpływ. Jak już wspomniałam w książce jest sporo wspomnień. I w zasadzie powiedziałabym że ma ona budowę klamrową, ale to nie do końca prawda. Bohaterkę poznajemy w dość nietypowej i dwuznacznej sytuacji, wchodzi ona też w pewną dziwną relację z pewną osobą. Jednak przez kolejne rozdziały poznajemy jej przeszłość. Pierwsze związki, zawody miłosne, problemy z rodzicami. A pod koniec znów wracamy do owej relacji. Znając już przeszłość Magdy, da się zauważyć, że zupełnie inaczej się ją odbiera na początki "Odcieni czerwieni", a zupełnie i inaczej na samym końcu. Wiadomo, to główne przez to co przeszła, jest taka a nie inną osobą i zachowuje się tak a nie inaczej. Magda sama w sobie nie jest jednak tak wyjątkowa jak by się mogło wydawać. wiadomo, pozory stwarza inne a na prawdę jest swoim przeciwieństwem. Jednak kiedy poznanie ją już całkiem, można dojść do wniosku, iż przypomina nam kilka innych bohaterek literackich. Ma oczywiście swój nietypowy charakter, skłaniający ją do podejmowania często zbyt lekkomyślnych decyzji. Tak, część jej kroków życiowych jest zdecydowanie głupia! Rozumiem zaślepienie miłością, ale to też ma swoje granice, a kobieta powinna mieć swój honor. W tej recenzji zdecydowanie nadużyłam określeń "jakiś" czy któryś" jednak są to określenia konieczne. Dlaczego? W tej książce jest tak wiele zagadek i niepewności iż boję się że zaspoileruję wam to co jest tu naprawdę ważne. Książkę warto przeczytać, choćby dlatego, że sam ten proces jest w miarę szybki i przede wszystkim przyjemny. Historia, może momentami banalna i przewidywalna, potrafi zaskoczyć i zainteresować swoją treścią. Raczej nie jest tą książką do której zagląda się co roku, ale co kilka na pewno.
Avatar użytkownika - Aleksji
Aleksji
Przeczytane:2016-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Nie jest to mocna literatura erotyczna. Fabuła może i skupia się na losach nimfomanki, ale tutaj ważniejsza jest jej historia, początek i rozwinięcie życia seksualnego, niż sam seks. Poza tym Magda skupia się na zaspokojeniu własnego marzenia, bowiem od dawna marzy, aby uprawiać seks z kobietą. Biseksualistka pokazuje nam swoje pragnienia, swoje spostrzeżenie zarówno na mężczyzn, jak i kobiety. Wielokrotnie byłam zdumiona zachowaniem głównej bohaterki. Co może z nami zrobić uczucie gniewu, rozżalenia lub podniecenia? Wszystko. Tutaj zacierają się granice Magdy, która staje się nieobliczalna pod wpływem swoich przeżyć. Narrator pierwszoosobowy zamienia powieść w pamiętnik. Czytając jej historię, która krok po kroku zmieniała swój czas, przeradzając się w wspomnienia z dzieciństwa, odnosiłam wrażenie, że Magda opisuje swoimi uczuciami życie. Plusem książki jest właśnie to, jak zostały przedstawione epizody. Dość często wracała do czasów dzieciństwa, do młodzieńczych lat, aby pokazać czytelnikom to, jak przeżycia i pragnienia oddziaływały na jej myśli i czyny. Magda nie miała szczęśliwego życia. Ojciec alkoholik, matka bez serca. Brat zaś był traktowany jak królewicz, a ona sama jak Kopciuch. Mimo, że w późniejszych latach oddaliła się od rodziny, trafiała na facetów, którzy również zmieniali jej życie w piekło. Choć słowo ,,piekło" jest za mocnym słowem, bowiem główna bohaterka chciała za wszelką cenę znaleźć swoją miłość, jednak od dziecka przyzwyczajona była do bólu i nie reagowała na niego tak, jak powinna. Warto jeszcze przypomnieć, że rany nie tylko pochodzą z ciała, ale także z duszy. Tak oto przedstawiona została Magda, która za wszelką cenę chciała balansować na granicy rozkoszy a bólu. Lekkie pióro autorki sprawia, że szybko przyswajamy sobie tę historię do myśli i serca. Chciałabym jednak zaznaczyć, że nie jest to literatura dla każdego. Homoseksualizm, albo i biseksualizm nie jest zbytnio akceptowany w społeczeństwie, więc i ta powieść nie każdemu trafi w gust. Mimo to ,,Odcienie czerwieni" mają dobrą fabułę, która pozwoli nam spojrzeć na pragnienia tych właśnie osób, których nie rozumiemy. Osobiście byłam ciekawa, w jaki sposób odczuwa się pociąg do obu płci. Czy przeważa jedno? A może w tym samym stopniu? Książka skupia się na potrzebach cielesnych i emocjonalnych głównej bohaterki i choć w dalszym ciągu jest to dla mnie dość niezrozumiałe, cała historia sprawiła, że w tym przypadku nie patrzyłam na płeć bohaterów powieści. Magda po prostu szukała uczuć - duchowych i fizycznych - w każdym możliwym miejscu. Nawet u kobiet. Dobrze jest też ukazany ból. Jeśli czujemy się pokrzywdzeni przez drugą osobę, chcemy to pokazać światu, krzywdząc siebie fizycznie. Oczywiście inni mają ,,silniejszą wolę" - że tak się wyrażę, ale są i tacy - jak na przykład Magda - którzy nie chcąc czuć psychicznej krzywdy, krzywdzą siebie fizycznie. Ewentualnie także pozwalają, aby ktoś inny ich zranił. Taki ból jest dla nich uzasadniony, kontrolowany. I choć nie jest to czyn godny polecenia, bardzo się ucieszyłam, gdy zostało to zawarte w książce. Dzięki temu bardziej poznajemy główną bohaterkę i staramy się zrozumieć jej postępowanie. ,,Odcienie czerwieni" to dobra książka, która opowiada o losie nimfomanki, zranioną przez los. Każdy ma swoje plany, marzenia, ambicje i choć jesteśmy na pozór podobni, mamy całkowicie inne priorytety. Magda to dobra, silna dusza, lecz tak bardzo pochłania ją głębia czerwieni, że gubi się w swoim życiu. Powyższa powieść jest jak najbardziej godna polecenia dla tych, którzy lubią taką tematykę. Bohaterka zaskakuje, książka wciąga, a czas przemija w zaskakującym tempie. Polecam! Ocena: 5/6 Za możliwość przeczytania książki dziękuję Edipresse Książki
Avatar użytkownika - m_adamka
m_adamka
Przeczytane:2018-06-24, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2018,

Pierwszy raz zanim sięgnęłam po książkę nie przeczytałam skróconego opisu na okładce i to był błąd. Gdzieś przeczytałam że tytuł warty polecenia i to był błąd. Wątek homoseksualny to coś co zwyczajnie mnie nie porwało, nie moja tematyka, jednak postanowiłam dać szansę autorce i poznać historię Magdy bliżej. No cóż - zabrakło mi tutaj fabuły - za dużo wspomnień, a za mało teraźniejszości. Rozumiem zamysł, ale w zasadzie cała książka składa się z tego co było, śmiem twierdzić że gdyby wyciąć początek i koniec ( gdzie bohaterka ma swoje intymne przeżycia z drugą kobietą) a pozostawić jedynie element jej poprzedniego partnera i ten wątek fajnie zakończyć -historia znacznie by zyskała. Sama czekałam na dalsze perypetie Magdy i jej faceta, tylko dla nich czytałam kolejne strony.

Moja ocena to 3 bo:

1) - nie odłożyłam książki na półkę w połowie i dotrwałam do końca;

2) - dość szybko się czyta;

3) - za wątek uczucia Magdy i Igora.

Jednak po tej lekturze, wiem że nie sięgnę po kolejną część, jeśli autorka stworzy coś w zupełnie innym kliemacie to nie mówię nie :)

Avatar użytkownika - karolina128
karolina128
Przeczytane:2018-12-31, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Moc granatu
Marta Motyl0
Okładka ksiązki - Moc granatu

,,Moja orientacja nie była łaską. W połączeniu z taką osobowością, temperamentem i pomysłami stanowiła ładunek wybuchowy. Granat!", wyznaje Magda. Jego...

Sztuka podglądania
Marta Motyl 0
Okładka ksiązki - Sztuka podglądania

Daj się ponieść zmysłowemu rytmowi sztuki! Sięgnij po śmiałe i wnikliwe eseje Marty Motyl o erotyce w malarstwie i grafice, nie tylko dla koneserów...