Okładka książki - Odessa i tajemnica Skrybopolis

Odessa i tajemnica Skrybopolis

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013-09-25
Dodał/a książkę: czytam

Niezwykłe przygody małej Odessy w świecie, którym rządzą książki.

Odessa ma trzynaście lat, głowę pełną pomysłów i jedno pragnienie – chciałaby odszukać ojca, którego nigdy nie poznała. Pewnego dnia znajduje książkę wydzielającą z siebie dziwne światło. Chwilę później matkę dziewczynki porywają dziwne stwory. Córka musi ją ratować.

Trop prowadzi do Skrybopolis, miasta pisarzy, w którym prawdopodobnie przebywa również… ojciec. Niestety w mieście dzieje się źle – upadły pisarz Mabarak chce przejąć władzę i robi wszystko w swojej mocy, by pozbawić pisarzy inspiracji. Jak będą się bronić Szekspir, Dostojewski i Kafka? Co grozi Skrybopolis, w którym zadomowiły się stworzenia wypuszczone z najstraszniejszych historii? I jaką rolę w tym wszystkim odegra Odessa i towarzyszący jej nieznośny, gadający kanarek?

Odessa to niezwykła podróż przez świat postaci i motywów literackich, pełna humoru, magiczna opowieść o tym, co się dzieje, kiedy rzeczy opisane w książkach zdarzają się naprawdę.

autor:

Peter van Olmen urodził się w Gandawie, ale młodość spędził w Brukseli, gdzie zetknął się z wieloma ludźmi o interesujących życiorysach. Te wielokulturowe doświadczenia były dla niego źródłem literackich inspiracji. Choć studiował ekonomię, a zawodowo zajmuje się psychologią, to właśnie pisarstwo jest jego największą pasją. Twórczość autora została doceniona przez środowisko literackie – za debiutancką Odessę otrzymał dwie prestiżowe nagrody. Właśnie zakończył pracę nad kolejnym tomem serii. Prawa do książki kupiło kilku zagranicznych wydawców.

Kup książkę Odessa i tajemnica Skrybopolis

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Odessa jest krnąbrną trzynastolatką, która w imię sprzeciwiania się matce, pragnącej chronić ją przed całym światem, nocami ucieka na dachy miasta, by tam wieść swoje nastoletnie życie. Dziewczynka nie ma bowiem przyjaciół, nie chodzi do szkoły. Matka trzyma ją w ukryciu. Odessa nie potrafi i nie chce tego zrozumieć, robi więc wszystko, by zemścić się na mamie i odkryć, kim jest jej ojciec. Pewnej nocy, będąc na dachu, widzi na bruku leżącą książkę, która promienieje tajemniczym blaskiem. Odessa schodzi po nią na dół, mimo deszczu i lęku. Zabiera ze sobą zmoknięty tom, ale tuż za nią ruszają dziwne postaci w ciemnych płaszczach, z kapturami naciągniętymi na oczy. Potem pojawia się jeszcze Pegaz, dziwaczne świnioludzie, które porywają jej matkę, oraz gadający kanarek. Dom rodzinny Odessy zostaje podpalony, a ona sama przenosi się przez tajną bramę zwaną Bib-ką do miasta pisarzy, Skrybopolis. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Ale to jeszcze nic. Spotka tam Szekspira, Dostojewskiego, Flauberta, Kafkę, a nawet samego Orfeusza, który zostanie jej przyjacielem. Zostanie wystawiona na próbę, by móc uratować świat pisarzy i odnaleźć prawdziwego ojca.   Odessa i tajemnica Skrybopolis to debiutancka powieść Petera Van Olmena, ale pod każdym względem dorównuje najlepszej literackiej klasyce młodzieżowej. Jej bohaterka posługuje się współczesnym językiem, ma swoje ...

Aby zachęcić młodego, dorastającego czytelnika do zagłębienia się w lekturze, należy zaserwować mu coś wyjątkowego. Wielu młodych odbiorców odrzuca książki już po przejrzeniu kilku stron, gdy tylko te wydają im się być nudne, mają zbyt długie opisy bądź fabuła okazuje się nieszczególnie wciągająca. Autorzy książek dla dzieci mają zatem trudne zadanie. Po pierwsze: muszą już na samym początku zaprezentować czytelnikowi mnogość nietuzinkowych zdarzeń, po drugie: konieczne jest utrzymanie wysokiego poziomu opowieści (jaki gwarantowało obiecujące otwarcie), a po trzecie: autorzy powinni nieustannie zaskakiwać i bawić, przekazując przy tym także szczyptę życiowej mądrości. Przeglądając ofertę nowości dedykowanych młodym czytelnikom, można odnieść wrażenie, że wielu autorów staje na wysokości zadania. W kanon książek młodzieżowych, po które z pewnością warto sięgnąć, nadzwyczaj dobrze wpisuje się Odessa i tajemnica Skrybopolis. Odessa, główna bohaterka powieści Petera Van Olmena, ma trzynaście lat. Dziewczynę samotnie wychowuje matka, która ogranicza do minimum jej kontakt ze światem zewnętrznym. Odessa nie chodzi do szkoły – to nauczyciele przychodzą do jej domu. Aby zaznać chwili samotności i odetchnąć świeżym powietrzem, dziewczyna wymyka się wieczorami z domu. Spacerując po dachach budynków, marzy o tym, że pewnego dnia odnajdzie ojca – mężczyznę, o którym matka ...

Opinie o książce - Odessa i tajemnica Skrybopolis

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-07-20, Przeczytałam,
Miasto pisarzy Kaliope to największa z Dziewięciu Muz. Jest muzą poezji epickiej, filozofii i retoryki, jej piękne lico oraz łzy stanowią inspiracje dla największych umysłów tego świata. To za jej sprawą zwyczajny tekst zamienia się w wiekopomne dzieło, słowa i historie ożywają, wywołują szereg emocji. Czym byłby świat bez muz? Czy wówczas pisarze byliby tylko skrybami? A może świat pozbawiony natchnienia, piękna, stałby się bezbarwny, pełen okrucieństwa i brzydoty? Wiele lat temu ludzie próbowali pozbyć się książek, chcieli odebrać sens życia zarówno pisarzom, jak i ich muzom. Przekonani, że książki są dziełem Szatana, pragnęli spalić je wszystkie na piekielnym stosie, najlepiej razem z ich autorami. Ci, chcąc zachować życie, byli zmuszeni uciekać, zaszywając się w górach i tam zakładając kolonię. Nazwali ją Skrybopolis, Miasto Pisarzy. Kaliope, była pierwszą muzą, która się tam osiedliła, rozkoszując się podniosłą atmosferą, spokojem i obecnością wielu światłych umysłów, dla których stanowiła natchnienie. W Skrybopolis schronienie znalazł Szekspir, jego najlepszy przyjaciel sir Edward de Mabarak, a także Dostojewski, Dante, Hemingway i wielu innych pisarzy, których nazwiska są do dziś otaczane czcią. Ale i ta enklawa pisarzy została zatruta jadem właściwym ludziom – zazdrością, zawiścią, manią wielkości. Mabarak, zazdrosny o sukcesy przyjaciela, postanowił ...
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, dla dzieci, fantastyka, SF, przygoda,
Książka ta jest nie tylko dla dzieci, ale także i dorosłych. Pokazuje ona o walce z przeciwnościami losu oraz o sile przyjaźni. Opowieść zaczyna się od przestawienia bohaterki, której światem jest chodzenie po dachach. Tam czuje się najlepiej i wymyka się tam bez zgody mamy. Jej marzeniem jest odszukanie ojca. Pewnej deszczowej nocy widzi książkę na ulicy i postanawia po nią zejść. Od tego momentu bohaterkę porywa lawina przygód. Poprzez poszukiwanie ojca, ożywanie osób i rzeczy z książek, magiczne drzwi, które służą za portal, po konfrontację z Mabarakiem, który poszukuje Księgusa. Czytałam ją z zapartym tchem, więc mam nadzieje, że i wam się spodoba.
Dobry pies
Rafał Witek