Odnajdę Cię

Dwie kobiety, jedna decyzja i historia, która poruszy serce każdej czytelniczki.

Dagmara po śmierci matki otrzymuje w spadku nie tylko prowadzoną przez nią przez wiele lat Księgarnię pod Flisakiem, ale również list, z którego dowiaduje się, że została adoptowana. Po rozwodzie postanawia wraz z dziećmi przeprowadzić się do rodzinnego Torunia i przejąć księgarnię. Tylko jak zrealizować marzenia w nowym życiu, gdy dopada nas stare?

Znana pisarka Bożena Zawistowska jako młoda dziewczyna zdecydowała się na krok, który wywarł wpływ na jej przyszłość. Mimo wieloletnich starań nigdy nie została biologiczną matką, wraz z mężem podjęła więc brzemienną w skutkach decyzję o adopcji dwóch sióstr. Po latach dowiaduje się, że jest chora...

,,Odnajdę Cię" to pierwszy tom nowego cyklu ,,Księgarnia pod Flisakiem". Drugi tom, ,,Zostań ze mną", już w przygotowaniu!

Anna Karpińska (ur. 1959) - ukończyła politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, uczyła studentów, była dziennikarką, wydawała książki, prowadziła firmę. Ma męża, trójkę dorosłych dzieci, synową, zięcia i troje wnucząt - Krzysia, Adasia i Weronikę. Mieszka w Toruniu, weekendy spędza na wsi, przynajmniej raz w roku podróżuje gdzieś dalej, by naładować akumulatory. Książki pisuje przy kuchennym stole. Jak sama mówi: ,,Nie żałuję niczego.(...) Bez zdarzeń, ludzi, zajęć, wrażeń nie byłoby ani mnie, ani moich bohaterów".

Informacje dodatkowe o Odnajdę Cię:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-03-09

Kup książkę Odnajdę Cię

Odnajdę Cię - opinie o książce

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2022-05-29,

„Odnajdę cię” to pierwszy tom z serii „Księgarnia pod Flisakiem”.

Dagmara od zawsze czuła się mniej kochana przez rodziców. To jej siostra Laura była na pierwszym miejscu. Kiedy ich mama umiera okazuje się, że Dagmara była adoptowana. W spadku otrzymuje Księgarnię pod Flisakiem. Postanawia ją zatrzymać i nadać jej nowe życie. Jednak to nie będzie takie proste.

Bożena Zawistowska to znana pisarka. Razem z mężem bardzo pragną mieć dziecko, jednak po wielu próbach okazuje się, że ich marzenie nigdy się nie spełni. Decydują się na adopcję dwóch sióstr, jednak wychowanie córek przyniesie im więc smutku niż radości. Czy to kara za to co zrobiła Bożena kiedy była młodą dziewczyną? Teraz kiedy okazuje się, że jest chora, postanawia rozliczyć się z przeszłością.

„Odnajdę cię” to pełna emocji historia o błędach przeszłości, skrywanych uczuciach, trudach rodzicielstwa i trudnych relacjach.

Uwielbiam książki pani Anny Karpińskiej. Historie przez nią pisane trafiają prosto w serce czytelnika, a bohaterowie zostają z nami jeszcze długo po odłożeniu lektury.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2018-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam, ***Z książkami w tle, ***Rak nieborak,

Powieści z książkami w tle zajmują szczególne miejsce wśród moich lektur. Pierwsza część cyklu „Księgarnia pod Flisakiem” autorstwa Anny Karpińskiej zatytułowana „Odnajdę Cię” jest tego wspaniałym przykładem.

Piękna toruńska Starówka, a na niej stylowa, klimatyczna Księgarnia pod Flisakiem, która od wielu lat oferuje mieszkańcom i turystom ciekawe tytuły to niepowtarzalne miejsce z duszą, które odziedziczyła po swojej matce Dagmara Rudzka. Kobieta po rozwodzie, matka dwójki dzieci widzi w tym spadku szansę na zmiany i rozpoczęcie zupełnie nowego etapu w swoim życiu. Mimo całej swojej miłości do książek i samej księgarni Dagmara musi stawić czoła wielu problemom. Przeprowadzka z Wrocławia do Torunia, opieka nad dziećmi, humory zbuntowanej siedemnastolatki, przejęcie podupadającego sklepu oraz sekrety przeszłości, które niespodziewanie domagają się wyjaśnienia to tylko niektóre kłopoty, które spędzają bohaterce sen z powiek. Jak widać droga do zmian jest kręta i wyboista. Na szczęście Dagmara może liczyć na pomoc swojej przedsiębiorczej szkolnej przyjaciółki Marleny, bo wiecznie pokrzywdzona i niezadowolona młodsza siostra Laura nie okazuje jej żadnego wsparcia ani pomocy. I tak krok po kroku Dagmara zmienia swoje życie, które nie szczędzi jej wyzwań i nie zawsze przyjemnych niespodzianek.

Równolegle poznajemy znaną i popularną pisarkę Bożenę Zawistowską, w momencie, kiedy ta dowiaduje się o swojej chorobie nowotworowej. Przed zbliżającą się operacją bohaterka pragnie odnaleźć swoją córkę, którą za namową rodziców przed laty oddała do adopcji. W obliczu choroby bohaterka pragnie pozamykać niezałatwione sprawy, a najważniejszą z nich jest odszukanie dziecka. Bożena opowiada historię swojego niełatwego życia, próbuje wytłumaczyć się z życiowych wyborów i ostatecznie rozliczyć z przeszłością. Kiedy pewnego dnia trafia na wieczór autorski do toruńskiej Księgarni pod Flisakiem losy obu bohaterek dość niespodziewanie splatają się ze sobą…

Lektura tej powieści to czysta przyjemność. Książkę czyta się szybko i z niesłabnącym zainteresowaniem. Pani Anna zastosowała tu dwutorową narrację. Dzięki temu z większym obiektywizmem przyglądamy się życiu obu kobiet, ich rodzin i przyjaciół. Bohaterowie są wiarygodni, chociaż sam splot okoliczności prowadzący do spotkania Bożeny i Dagmary wydał mi się mocno odrealniony i wzbudził sporo wątpliwości. Lubię takie zawiłe i pogmatwane historie, bo wydają mi się wówczas bardziej życiowe. Znajdziemy tu miłość, przyjaźń, nadzieję i marzenia, ale również rozczarowania, żal, ból i tęsknotę, czyli wszystko to, czego może doświadczyć każda rodzina w swojej codzienności. Zakończenie zapowiada niemniej ciekawą kontynuację, po którą mamy ochotę sięgnąć dosłownie od razu. Po prostu żal nam się rozstawać z bohaterkami i opuszczać ich przytulny, choć wcale nie bezproblemowy świat. Dlatego już wkrótce powrócę do Torunia, klimatycznej Księgarni pod Flisakiem i bohaterek, z którymi zdążyłam się już zaprzyjaźnić. Co więcej pani Anna Karpińska to kolejna autorka, którą udało mi się polubić od pierwszej powieści. Polecam.

Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Typowo kobieca beletrystyka, ale w całkiem niezłym wydaniu. Nie miałam wcześniej okazji sięgnąć po twórczość Pani Karpińskiej, ale zdecydowanie to nadrobię. Historia Bożeny i Dagmary. Historia młodej dziewczyny z komunistycznej Polski, która jednym błędem może zniszczyć sobie świetlaną przyszłość. Historia rozwódki po przejściach, która wraz z dwójką dzieci stara się odnaleźć swoje miejsce w pędzącym XXI wieku. Co je łączy, a co dzieli? Pomimo tego, że dosyć szybko orientujemy się dokąd zmierza opowieść, to nie odbiera to absolutnie niczego z przyjemności poznawania historii. Bardzo spodobał mi się również sposób poprowadzenia wątków obydwu pań. Dagmary, która żyje tu i teraz oraz Bożeny, którą tak naprawdę poznajemy w retrospekcji i czekamy, aż los je połączy...albo rozdzieli.... :) Polecam!
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Piękna opowieść o ludzkich uczuciach, słabościach, marzeniach, pragnieniach, a przede wszystkim o potrzebie posiadania własnych korzeni. Dwie kobiety - matka, która jako młoda dziewczyna została zmuszona do oddania własnego dziecka i córka, która jako dojrzała kobieta dowiaduje się, że jest adoptowanym dzieckiem. Ciepły klimat powieści sprawia, że nie sposób oderwać się od lektury, a zakończenie sprawia, że natychmiast mamy ochotę sięgnąć po kolejną część.

Odnajdę cię to pierwsza przeczytana przeze mnie książka autorstwa Anny Karpińskiej.

akiś czas temu (a było to już dawno) wymieniłam się na kilka powieści z użytkowniczką platformy Vinted i wśród nich była właśnie także ta. W tej opowieści poznajemy dwie protagonistki, które choć się nie znają, to mają ze sobą wiele wspólnego. Będziemy świadkami, jak różne decyzje (niekoniecznie ich własne) wpłyną na dalsze losy bohaterek. Historia ta dostarcza nam okazji do refleksji, nie pozostaje obojętna naszym sercom i momentami porusza do głębi. To pierwszy tom cyklu Księgarnia pod Flisakiem. Klimatyczny, powracający swoją treścią do przeszłości. Fabuła została bowiem osadzona w realiach dawnej Polski, ale i czasów współczesnych. Po prostu chce się ją czytać.

Autorka zastosowała narrację pierwszoosobową z perspektywy dwóch bohaterek. Każdy rozdział jest oznaczony imieniem kobiety, której właśnie przeżycia będziemy odkrywać. Mogłabym napisać, że dzięki temu nie gubimy poczucia tego, której z nich losy aktualnie śledzimy, jednakże byłaby to nieprawda. Poprzez, zapewne swoją nieważność, kilkakrotnie przyłapałam się na tym, że dopiero po chwili docierało do mnie, że oto narratorem jest nie ta osoba, o której myślałam. To nie jedyne przeskoki, które serwuje nam autorka, bowiem jak już wcześniej, pokrótce wspomniałam, będziemy także wracać do przeszłości jednej z bohaterek. W tej kwestii już nie odczuwałam zagubienia i uważam to za ciekawy i intrygujący pomysł na poprowadzenie fabuły.

O czym jest ta powieść? O więzach rodzinnych, o macierzyństwie - jego pragnieniu, a także złych i dobrych stronach. Zawiłych relacjach pomiędzy najbliższymi sobie ludźmi. To książka wieloaspektowa poruszająca ważne tematy, w tym adopcję. Autorka ukazała trudy wychowania dzieci. Jest to obraz niezakłamanej i nieprzesłodzonej rzeczywistości. Każdy aspekt poruszony przez Annę Karpińską jest swego rodzaju zestawieniem dobrych i złych skutków, takich, a nie innych wyborów bohaterów tej książki. Nic nie jest jednoznaczne. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Niekiedy tych drugich bywa więcej. Jak sobie poradzą z nimi Dagmara i Bożena. Co je ze sobą łączy? Gdy zaczniecie czytać, zechcecie poznać ich losy, a być może niejednokrotnie ogarnie was wzruszenie, tak jak i mnie.

Miłość matki do dziecka ma wielką moc, nieważne, ile się ma lat, ona nie pyta o wiek, a czasami nawet o pochodzenie, tylko po prostu trwa. Niekiedy jednak mija, ale ciągle się tli. Innym razem płonie i nie można jej ugasić. Ile ludzi, tyle emocji. W tej opowieści znajdziecie ich przeogromny wachlarz. Dajcie im się ponieść.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2018-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pisarka, Bożena Zawistowska, w obliczu ostatecznej diagnozy lekarskiej uświadamia sobie, ze czas nie pozwala zapomnieć o błędach przeszłości. Bynajmniej ona nie zapomniała, że ma pewną niezałatwioną sprawę. Kiedyś coś zrobiła, gdy była nastolatką, pozwoliła za siebie dokonać wyboru…

Drugą ważną bohaterką tej powieści jest Dagmara, rozwiedziona matka dwójki dzieci, która po śmierci matki dostaje od niej w spadku księgarnię i pewien list. List, który zburzy jej świat, ale który też pozwoli zrozumieć dawne poczucie krzywdy i nie najcieplejsze relacje z siostrą.

Ta powieść obyczajowa to historia o wyborach życiowych, tych, których podejmujemy sami i tych dokonanych pod dyktando innych; o matkach i córkach, o adopcji, problemach wychowawczych, o rodzinie. Ciekawie napisana, życiowa, łatwo wejść „w skórę” bohaterek.

To jest pierwszy tom z serii, kończy się w ciekawym momencie. Chętnie przekonam się, co będzie dalej.

Dwie kobiety, dwie historie. Matka, która oddaje dziecko do adopcji oraz córka, która dowiaduje się, że jest adoptowana. Poznajemy ich życie - rozterki, kłopoty, tajemnice. Nie wiem jak wy, ale sekundowałam im w odnalezieniu.

Dobrze, że dopiero teraz sięgnęłam po tę książkę, bo drugi tom już czeka, więc zaczynam czytać jak potoczą się ich dalsze losy

Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2017-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Bardzo dobra powieść. Napisana świetnym językiem, bardzo dobrze się czyta. Dagmara po śmierci mamy otrzymuje w spadku księgarnię, postanawia przeprowadzić się do Torunia i .... dowiaduje się o tym, że była dzieckiem adoptowanym. Z niecierpliwością czekam na tom drugi.

Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska0
Okładka ksiązki - Przekonaj mnie, że to ty

Walka o szczęście trwa do końca. Nigdy nie wiesz jaki będzie jej finał. Urszula nie potrafi pozbierać się po śmierci męża, więc Edyta, świeżo upieczona...

To wszystko przez ciebie
Anna Karpińska0
Okładka ksiązki - To wszystko przez ciebie

Julia, właścicielka dużej warszawskiej firmy PR-owej, prowadzi ustabilizowane życie samotnej trzydziestopięciolatki. Nieliczne wolne chwile, których nie...