Odnowa

KIEDY PRZESZŁOŚĆ WYPRZEDZA PRZYSZŁOŚĆ, JEDYNYM RATUNKIEM JEST ODNOWA.

Czy historia, która swój początek ma w średniowieczu, może zmienić przyszłość?

Czy konstruktorzy i wynalazcy z początków XX wieku, mogą mieć swoich wielkich naśladowców sto lat później? Co łączy mistyczny świat tajnych stowarzyszeń z losami studentki, która chce rozpocząć nowe życie? I czy w końcu można zmienić człowieka tak, aby dusza pozostała, a natura uleciała? Ekscytujący thriller, który łączy tajemnice przeszłości z pragnieniami teraźniejszości. Raz wkraczając w opowiadaną historię, nigdy już nie będzie wiadomo, co w realnym życiu jest prawdą, a co jej cieniem.

Radosny początek wakacji Bogny burzy wiadomość o zaginięciu brata i jego znajomej. Życie młodej dziewczyny niespodziewanie nabiera tempa, a świat biznesu, w który wkracza, okazuje się mroczny i bezwzględny. Pomocną rękę do błądzącej nastolatki wyciągają dziennikarze największej bydgoskiej gazety i razem - w pogoni za prawdą - trafiają na historię, której nigdy nie powinni poznać. Na ich drodze nieoczekiwanie stają wielcy wynalazcy przeszłości na czele z Leonardem da Vinci i Nikolą Teslą. Wielkie pieniądze nie znają jednak kompromisów i o tym bez litości przekonują się bohaterowie. W sieci powiązań - w której nie wiadomo, kto jest kim - pewne jest tylko to, że ruszając w nieznaną podróż, można już z nigdy z niej nie wrócić.

Krzysztof Gawkowski - społecznik i polityk, poseł na Sejm RP. Doktor nauk humanistycznych i wykładowca akademicki. Pasjonat kryminologii i kryminalistyki. Autor powieści Piętno prawdy, Obudzić państwo i Cień przeszłości.

Informacje dodatkowe o Odnowa:

Odnowa - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-08-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Krzysztof Gawkowski ma za sobą już kilka publikacji, a tematy w jakich się porusza świadczą o jego wszechstronnych zainteresowaniach nie tylko kryminalistyką, naukami społecznymi, politycznymi, ale również matematyką i informatyką. „Odnowa” to moja pierwsza styczność z twórczością autora mająca wiele cech sensacji i thrillera, w którą autor umiejętnie wplata informacje z wyżej wymienionych dziedzin. Prócz więc zaginięcia brata głównej bohaterki i bydgoskiej dziennikarki, które jest motorem napędowym powieści, zajrzymy do świata biznesu kierującego się swoimi prawami, fanatyków gotowych na wszystko dla swojej idei i pójdziemy tropem tajemniczych wynalazków Leonarda da Vinci.

Dopracowana, intrygująca fabuła jest z pewnością atutem tej powieści. Widać, że autor miał znakomity pomysł i poprowadził go spójnie i zajmująco do samego końca nie tracąc nic z logiki, mimo zawiłości akcji. Nieco trudniej było mi utożsamić się z bohaterami – studentką Bogną, za wszelką cenę próbującą odszukać brata i wspierającym ją dziennikarzem z lokalnej gazety. Są poprawnie skonstruowani, ich dialogom również niczego nie mogę zarzucić, jednak nie wzbudzili we mnie równie silnych emocji, jak sama zagadka, z którą mamy tu do czynienia. Zagadka, która zaczyna się dość niepozornie, by rozwinąć się wręcz w gigantyczną intrygę z szerokim polem rażenia i zakończyć z przytupem.

Jeśli lubicie powieści akcji czerpiące z tajemnic historii i intrygujące zagadkowością, to przyłączcie się do pary bohaterów poszukujących odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Może znajdziecie odpowiedzi i na własne? A nawet jeśli nie, to lektura „Odnowy” będzie dla Was znakomitą rozrywką.