Okładka książki - Odradzanie się kultury słowiańskiej w Polsce

Odradzanie się kultury słowiańskiej w Polsce

Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2012-10-19
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 978-83-7859-063-7
Dodał/a książkę: Justyna Gul

Po latach zapomnienia rodzima słowiańska wiara przeżywa swój renesans. Nie jest to jednak tendencja wyłącznie polska, gdyż wzrost zainteresowania religiami pogańskimi (etnicznymi) i neopogańskimi odnotowywany jest w wielu krajach europejskich. Współcześnie do najaktywniejszych formacji neopogańskich w Polsce zaliczamy: Rodzimą Wiarę (dawniej Zrzeszenie Rodzimej Wiary) oraz Rodzimy Kościół Polski. Ruchy te wpisane są do rejestru kościołów i związków wyznaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponadto istnieją również stowarzyszenia, organizacje oraz różnego typu inicjatywy kulturalne o takim profilu, przykładem może być tutaj Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury Niklot.

Związki rodzimowiercze otwarcie odwołują się do tradycji i obrzędowości słowiańskiej. Owe zrzeszenia zwracają się ku naturze, charakteryzują się synkretyzmem, odrzucają nauki kościoła i odwołują się do dawnych prasłowiańskich wierzeń, w celu odtworzenia starych rytuałów i nie jest to bynajmniej żaden eskapizm czy krok wstecz. Chodzi tu o poszerzenie świadomości, o nowe hellenistyczne widzenie piękna otaczającego nas świata, o nową duchowość, która utraciła swoją czystość w obecnym świecie.

Badanie wierzeń naszych przodków nie jest zadaniem łatwym. Chrystianizacja bezpowrotnie zniszczyła sporą część dawnych tradycji, lecz większość zwyczajów przetrwało do naszych czasów w kulturze ludowej. Widoczny współcześnie renesans rodzimej słowiańskiej wiary, zawdzięczamy ciężkiej pracy wielu badaczy. To dzięki nim możliwe jest dzisiaj odtworzenie nie tylko schematu kluczowych świąt i obrzędów, ale w dużym stopniu także symboliki tak ważnej dla rytuałów i odczytania ich pierwotnego znaczenia.

Praca opiera się na publikacjach książkowych, archiwalnych, czasopismach i stronach internetowych. Wysoce przydatnymi i niezbędnymi do napisania niniejszej książki były: przedwojenne pismo Zadruga, Zeszyty Naukowe UJ, Studia Religiologia, książki znanych naukowców, archeologów, badaczy takich jak: A. Gieysztor, B. Grott, J. Majchrowski, L. Pełka, a w szczególności dzisiejsze opracowania, na podstawie których bazują zrzeszenia neopogańskie.

Kup książkę Odradzanie się kultury słowiańskiej w Polsce

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świętowit z Perunem w jednym stali domu   Obrzędowość słowiańska jest tematem obszernym i niezwykle ciekawym. Niestety, przez długi czas pozostawała w zapomnieniu. Dopiero od niedawna słowiańska wiara przeżywa odrodzenie, a wzrost zainteresowania religiami pogańskimi przejawia się zarówno w pojawieniu się wielu artykułów na ten temat, blogów, jak i publikacji książkowych.   Jedną z nich jest pozycja opublikowana nakładem wydawnictwa e-bookowo.pl Odradzanie się kultury słowiańskiej w Polsce. Piotr Gulak, autor baśni Jak dziad borowy ze zbójami urządzał popas. Zmagania z Dusiołem oraz Polowanie na złotko, podjął się zadania przybliżenia czytelnikom wierzeń naszych przodków. Opierając się na dostępnej literaturze przedmiotu – książkach, czasopismach i stronach internetowych, stworzył podręczne kompendium wiedzy o kulturze słowiańskiej, które powinno zainteresować zarówno historyków, jak i poszukiwaczy śladów przeszłości czy nauczycieli.   Praca składa się z czterech rozdziałów, obejmujących charakterystykę kultury słowiańskiej, odradzanie się świadomości słowiańskiej, kulturę słowiańską w XX wieku oraz próbę ukazania kultury słowiańskiej jako inspiracji Zadrugi.   Autor przybliża czytelnikom mitologię prasłowiańską, zaliczaną do systemu religii politeistycznych, wspomina jeden z mitów zrodzenia słowiańskiego ...

Opinie o książce - Odradzanie się kultury słowiańskiej w Polsce

Avatar użytkownika - madziap
madziap
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Książka opisuje obrzędy i tradycje dawnych Słowian, wprowadza nas w świat pogan i ich wierzeń. Autor przedstawia też stowarzyszenia i różne grupy, które próbują wskrzesić pamięć o naszych przodkach i ich rytuałach.