Książka ukazuje wieloaspektowość problematyki związanej z poznawaniem ciała i cielesności. Sam tytuł sugeruje, że jest to pewien proces, który przebiega w czasie, zarówno jeśli chodzi o historię rozwoju myśli fenomenologicznej, jak i w aspekcie jego indywidualnego poznawania/przeżywania.

Autor skoncentrował się na wydobyciu różnicy między specyfiką francuskiej wersji fenomenologii, wywodzącej się od Edmunda Husserla, a tak zwaną fenomenologią materialną, której najważniejszymi przedstawicielami są Michel Henry i Jean-Luc Marion. Rozważania te przeprowadza w sposób bardzo dokładny, porównując ich poglądy, ale przede wszystkim pokazując to, co może nam pomóc w zrozumieniu podmiotowego charakteru ludzkiego ciała. Dokonuje tego na wielu płaszczyznach: ontycznej, epistemicznej, etycznej, teologicznej.

Cennym wkładem poznawczym Piotra Karpińskiego są jego ustalenia na temat fenomenologicznego pojmowania intersubiektywności, zwłaszcza gdy chodzi o jej wymiar odsłaniający się w relacji erotycznej. Ważnymi ustaleniami są również te dotyczące tak zwanego zwrotu teologicznego w fenomenologii francuskiej, o którym mówi Dominique Janicaud. Autor, przywołując poglądy Henry'ego i Mariona, próbuje pokazać, że nie jest to ,,teologizacja fenomenologii", jak utrzymuje Janicaud, ale ,,fenomenologizacja teologii". W tym celu analizuje szczegółowo zarówno poglądy Mariona, porównując je z głoszonymi przez Henry'ego, jak i dokonuje własnych konstatacji, że taka fenomenologizacja teologii jest możliwa, gdy bardziej doceni się rolę ciała w ujawnianiu pewnych fenomenów wymykających się badaniom nauk ścisłych. Zgłębiając odsłanianie się cielesności, można badać również fenomeny o charakterze religijnym.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Moń

(z recenzji naukowej)

Informacje dodatkowe o Odsłanianie cielesności. Wieloaspektowa problematyka ciała w fenomenologii francuskiej:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2020-04-01
Kategoria: Duchowość, religia

Tagi: bóg teologia

Kup książkę Odsłanianie cielesności. Wieloaspektowa problematyka ciała w fenomenologii francuskiej

Odsłanianie cielesności. Wieloaspektowa problematyka ciała w fenomenologii francuskiej - opinie o książce