Odwaga jest kobietą

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2014-03-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7705-510-6

Bo odwaga jest kobietą! Dwanaście reporterek, dwanaście odważnych historii, które dzieją się blisko. Pozbawione sensacji a trzymające w napięciu do ostatniego zdania. W każdej pozornie zwyczajne sprawy, a jednak bardzo niezwykłe. No bo jak opisać kobietę, która od lat szuka ciała swojej córki? Albo ortodoksyjną katoliczkę, która wychodzi za ortodoksyjnego muzułmanina? A lesbijkę, która żyje w szczęśliwym związku, ale w nieszczęśliwym miejscu? Często waży drobiazg – przypadkiem znaleziony papierek po batonie, kolory szlafroków w łazience, lodówka wypełniona fasolą… Wszystko ma znaczenie. Każdą z bohaterek cechuje nieprzeciętna odwaga, czasem wrodzona, częściej pochodząca nie wiadomo skąd, przecież odwaga jest kobietą!

Kup książkę Odwaga jest kobietą

Opinie o książce - Odwaga jest kobietą

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2017-05-07, Przeczytałam,

Bardzo chętnie sięgam po literaturę faktu. Nie stronię od tematów trudnych, często zapadających głęboko w pamięć. Pierwszy raz jednak spotkałam się z taką formą- 12 krótkich reportaży o 12 odważnych kobietach, zamiast książki na jeden temat.

„Odwaga jest kobietą” to publikacja, która zrobiła na mnie duże wrażenie. Nie jest łatwo zebrać 12 historii i sprawnie połączyć je w całość (zwłaszcza, że każda z nich została opracowana przez inną reporterkę). I sprawić, by zainteresowały czytelnika, poruszyły, zostały z nim na dłużej.

Każda z tych opowieści jest krótka, mieszczą się w przedziale od 20 do 30 stron. Myślę, że to dobrze. Uchwycono w nich wiele szczegółów, a niewielka objętość nie męczy i pozwala łatwiej przejść do następnej historii. niczego w tych opowieściach nie brakuje. Prawdziwe życie nadało im ciężkiego charakteru, a decyzje bohaterek dodały im głębi i powagi.

Każda z nich jest na swój sposób zajmująca i ciekawa. Przeczytałam wszystkie, bo wszystkie są fascynujące, inspirujące i skłaniające do refleksji. Kilka z nich zrobiło na mnie naprawdę duże wrażenie- reportaż o matce przez lata poszukującej zaginionej córki, o kobiecie walczącej każdego dnia o zdrowie swego dziecka i przedłużenie mu życia, czy żonie, która wyjechała za mężem do Arabii. Losy tych kobiet nie pozwalają nam pozostać obojętnym, a świadomość, że te historie rzeczywiście miały miejsce, sprawia, że jeszcze mocniej na nas wpływają.

„Jak wygląda odwaga? Na co trzeba się zdobyć, by swoje działanie nazwać aktem odwagi? Do czego się posunąć? Jakie granice przekroczyć? Jakie tabu złamać”?

Reportaże są bardzo bogate, a poruszane w nich problemy szalenie istotne. Ten zbiór to przekrój przez prawdziwe życie. I ukłon w stronę kobiet. Ich siły, pasji, odwagi.

Czyta się bardzo szybko. Prosty język, reporterski styl, krótka forma i ciekawa tematyka- te elementy sprawiają, że kolejne strony pokonujemy niepostrzeżenie. To niesamowite, że na 300 stronach można zmieścić tyle historii, problemów, trudnych decyzji. Tyle prawdziwego życia.

Ta publikacja uświadamia nam, że takie książki są ważne i potrzebne. Pozwalają nam spojrzeć na pewne sprawy inaczej, a bohaterkom zrzucić z pleców nieco ciężaru. Bez wątpienia ten zbiór ma również charakter motywujący, pokazujący nam, że my sami kształtujemy swoje życie i nigdy nie jest za późno, żeby je zmienić.

Bardzo się cieszę, że ta książka trafiła w moje ręce i nie żałuję czasu, który jej poświęciłam. Aż ciężko mi uwierzyć, że zapłaciłam za nią zaledwie 5 zł. Warta jest o wiele więcej.

Avatar użytkownika - emulina
emulina
Przeczytane:2016-09-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 2016,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-03-24, Przeczytałam, Mam,
Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci
Marta Szarejko0
Okładka ksiązki - Stany ostre. Jak psychiatrzy leczą nasze dzieci

Psychiatrię traktuje się w Polsce jak dziecko - ma być i nie sprawiać kłopotu. Nie odzywać się niepytana. Ta książka jest głosem osób, które od...

Seksuolożki 2. Nowe rozmowy
Marta Szarejko0
Okładka ksiązki - Seksuolożki 2. Nowe rozmowy

„Większość wizyt u seksuologa to historia wstydu”. A jedna książka to za mało, by je wszystkie opowiedzieć. KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ KSIĄŻKI...

Kwestia winy
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska