Ogień i lód

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2020-10-07
ISBN: 978-83-66503-69-4

Tom 1 cyklu Trylogia lwowska

Lwów, początek XX wieku. Młodziutka hrabianka Anna Lipińska, która debiutuje na salonach, zwraca uwagę pułkownika Michała Dukajskiego. Śmiałej i nie bojącej się wyrażać własnych opinii Annie wpada jednak w oko przybyły niedawno z Paryża przemysłowiec, Adam Małaszewicz. Niestety, nie wszystko potoczy się po myśli hrabianki...

Towarzyska kompromitacja, rodzinny majątek na skraju bankructwa i skradzione klejnoty to nie jedyne zmartwienia Anny. Czy młoda bohaterka znajdzie sposób na pogodzenie obowiązków z pragnieniami?

Polecamy pierwszy tom doskonałego romansu historycznego Joanny Wtulich!

Tagi: obyczajowe Romans historyczny

Kup książkę Ogień i lód

Opinie o książce - Ogień i lód

Avatar użytkownika - annajanik
annajanik
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Widok młodych kobiet i mężczyzn sunących jakby w powietrzu musiał być piękny, bo Anna zauważyła, że obserwujący taniec starsi uśmiechali się łagodnie, a niektórzy mieli nawet łzy w oczach. Szum sukien przypominających w czasie obrotów obłoki znane wiatrem, blask światła odbijającego się w biżuterii i listach, tupot nóg, wirowanie. Wszystko to powodowało, że Anna oddychania coraz szybciej, a w głowie jej huczało."

Początek XX wieku. Lwów. Debiut na salonach młodej hrabianki Anny Lipińskiej. Piękne sale balowe, wystrojone kobiety, eleganccy mężczyźni. Ale czy wszystko jest takie piękne i kolorowe? Z pozoru tak. Jednak świat konwenansów i układów nie jest łaskawym okresem dla spełniania marzeń przez młode kobiety. Przekonuje się o tym hrabianka Lipińska. Pomimo swojego uporu, odwagi, chęci łamania zasad, nie zawsze może postawić na swoim. Anna nie boi się mówić tego o czym myśli, choć kobiecie to przecież nie przystoi. Niepokorna, piękna, zadziorna młoda kobieta wpada w oko pułkownikowi Michałowi Dukajskiemu, który za wszelką cenę postanawia ją zdobyć. Jednak młodej hrabiance spodobał się przemysłowiec Adam Małaszewicz. Czy wszystko potoczy się po myśli dziewczyny? Czy będzie z mężczyzną, którego kocha? Widmo rodzinnego bankructwa, skradzione klejnoty i towarzyska kompromitacja to nie jedyne problemy, z którymi musi się zmierzyć. Czy w tym świecie pełnym intryg i konwenansów znajdzie się miejsce na spełnienie młodzieńczych marzeń i pragnień?
Bardzo podobała mi się postać młodej hrabianki Anny Lipińskiej. Dziewczyna naprawdę ma temperament i charakterek! Potrafi pokazać pazurki. Chociaż muszę przyznać, że w pewnym momencie jej zachowanie mnie rozczarowało. Być aż taką naiwną? Czy rzeczywiście miłość jest ślepa? Chociaż miałam wrażenie, że w tym przypadku to raczej nie miłość, a upór i chęć postawienia na swoim. Wydaje mi się, że mężczyzna, który budzi w niej tak wiele skrajnych emocji to właśnie jest ten, na którego czekała. I chyba tylko ogromna niechęć do przyznania tego przed sobą i duma nie pozwalały jej tego dostrzec. Ciekawa jestem bardzo jak rozwinie się ta postać w kolejnej części. Mam nadzieję, że będzie gorąco, bo duet Anna i Michał to połączenie dwóch przeciwieństw, chociaż wydaje mi się, że jest między nimi pewna siła przyciągania. Wielkie brawa dla autorki za tak świetnie wykreowane postacie literackie!
Podsumowując "Ogień i lód" to powieść, z którą miło i przyjemnie spędziłam czas. Nie mogłam się od niej oderwać, a każda kolejna strona wciągała mnie w ten niesamowicie wykreowany świat Lwowa jeszcze bardziej. Wielkie brawa za wspaniałą i interesującą historię, która skradła moje serce. Ja chcę więcej i z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg losów Anny. Mam nadzieję, że nie będę musiała długo czekać 🙂
Szczerze polecam przeczytać!💙

Hrabianka Anna Lipińska to osiemnastoletnia młoda kobietka, która wkracza na lwowskie salony. Wychowywana przez ojca z dwoma braćmi. Matka zmarła przy porodzie razem z dzieckiem. Anna zwraca na siebie uwagę dwudziestoośmioletniego pułkownika Michała Dukajskiego, który nie należy do tych miłych i grzecznych. Natomiast jej w oko wpada uprzejmy przemysłowiec Adam Małaszewicz. Jak to bywa w przypadku dwóch chętnych o rękę młodej hrabianki rozpoczyna się walka. Anna i Michał ścierają się, aż lecą wióry. On zimny niczym lód, ona zadziorna i temperamentna niczym ogień.  Adam jest natomiast tym strażakiem, przy którym młoda hrabianka łagodnieje.
   Nie dość, że rodzinne klejnoty zostają skradzione; nie dość że majątek jest na skraju bankructwa, to jeszcze nadciąga towarzyska kompromitacja. Kogo wybierze Anna? Czy będzie miała taką możliwość? Czy może jednak ojciec wybierze jej odpowiedniego kandydata? Jak zakończy się pierwszy tom?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. I powiem Wam, ze bardzo udane. Romans historyczny to jest coś, od czego zaczęła się moja książkowa pasja. I mam do niego ogromny sentyment. Sięgam po każde kolejno pojawiające się egzemplarze. Tym razem początek dwudziestego wieku i Lwów. Bardzo fajnie został pokazany świat tamtych lat. Z dokładnością i skrupulatnością opisów. Od samego początku do gustu przypadł mi styl, w jakim została napisana książka. Nie zabrakło odpowiedniego słownictwa a także miłym dodatkiem były francuskie zwroty. Wpadłam od pierwszej strony w wykreowany przez autorkę świat. Bardzo spodobała mi się młodziutka hrabianka. Anna mimo młodego wieku nie boi się wyrażania własnego zdania. W tamtym czasie to było nie do pomyślenia. A jak widać ona lubi wychodzić poza schemat kobiet tamtych lat. Temperamentna i roztropna. Ma swoje zdanie na każdy temat i nie waha się wyrażać swoich poglądów. Taki mały koteczek, który umie pokazać pazurki. Bardzo sympatyczna postać. Byłam dlatego ogromnie zaintrygowana, dlaczego dostała dwóch kandydatów. Adam i Michał. Różni niczym ogień i lód. Dosłownie. Przemysłowiec to idealny kandydat na męża. Zaradny, uprzejmy, grzeczny i delikatny. Nie to co pułkownik. To diabeł z ludzkiej skórze. Korzysta z usług kobiet lekkich obyczajów. Nieprzewidywalny i uparty niczym osioł. Uwielbi drażnić młodą debiutantkę lwowskich salonów, a że działa na nią niczym płachta na byka... No cóż. On lubi zabawę w kotka i myszkę. Mimo swej demoniczności bardzo mi się spodobał. Może dlatego, że był silny i zadziorny. Nie był mdły i daleko mu było do ideału. Taki bad boy dwudziestego wieku. Oj jak ja takie lubię. Ich ścieranie się wywoływało pożar. Uwielbiałam czytać te ich słowne potyczki. Te utarczki, które podgrzewały atmosferę. Od początku do samego końca historia utrzymywała moją ciekawość. Nie raz podskakiwałam do góry na wieść o kolejnych szalonych pomysłach i wydarzeniach. To była świetna historia, która finiszem pozostawiła niedosyt. Teraz mam tylko nadzieję, że kolejne tomy ukażą się szybko.

Romans historyczny jaki dobrze jest mi znany. Ma w sobie wszystkie elementy, które są pożądane dla książek tego typu. Niezwykle lekki język, śliczne opisy i charakterne postacie sprawiły, że w mig się zatraciłam w tej historii. Płynęłam na falach powieści. Dostarczyła mi wielu wrażeń i emocji. Pierwszy tom serii idealnie wprowadził mnie w serię. Zaciekawił, zaintrygował i pozostawił niedosyt. Jestem na prawdę mile zaskoczona i czekam na więcej. Dla fani romansów historycznych ta książka to nie lada gratka.

Polecam

Avatar użytkownika - Women_books
Women_books

Ogień i lód. Trylogia lwowska tom I

Młoda hrabianka Anna, rozpoczyna swój debiut na lwowskich salonach. Pułkownik Dunajski zwraca uwagę na piękną hrabiankę i postanawia o nią zawalczyć, jednak Anna pała do niego ogromną niechęcią. Zauroczona młodym przemysłowcem Małaszewicze, jawnie odrzuca względy Dunajskiego. Niestety, nie wszystko potoczy się po myśli hrabianki..

Romans historyczny, bardzo dawno nie czytałam tego rodzaju książki i powiem szczerze, że jestem zachwycona powrotem do tej literatury. Czytałam ją z wielką chęcią i zainteresowaniem, czułam klimat dawnych czasów, opisy balów, pięknych strojów, konwenansów. Książka przeniosła mnie w inny wymiar czasowy i porwała swoją wyjątkowością. Główna bohaterka Anna, hrabianka o śmiałym i walecznym charakterze nadawała książce dynamiki i mimo obowiązujących zasad tamtych czasów walczyła o swoje przywileje. Bardzo zachwyciła mnie ta postać. Książka ma w sobie intrygi, które śledzi się z zaciekawieniem.

Książkę polecam, miłośnikom romansów historycznych. Ja z wielką przyjemnością sięgnę po kolejny tom .