Ogród Afrodyty

Niesamowita historia życia Zofii Potockiej, najpiękniejszej kobiety Europy.

Ogród Afrodyty to porywająca powieść o silnej i niezależnej kobiecie, która dokonała rzeczy niemożliwej – w patriarchalnym świecie podziałów społecznych, na zawsze określających życiowe szanse jednostki, odmówiła zgody na przypisany jej los i wygrała.

Od tej pory młodziutka córka handlarza bydłem jest zdana tylko na siebie.

Jak to się stało, że z biednej greckiej dziewczyny Zofia przeistoczyła się w ulubienicę salonów osiemnastowiecznej Europy, polską arystokratkę, przyjaciółkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i księcia Potiomkina?

Matka siedemnastoletniej Zofii, pięknej Greczynki o wielkich czarnych oczach, przyprowadza ją do ambasadora Polski w Turcji, prosząc o opiekę. Kobieta nie widzi innego wyjścia - musi oddać swoje dziecko podstarzałemu mężczyźnie, który ma pieniądze i władzę. Dobrze jednak wie, że tylko wykorzystując swoją nieprzeciętną urodę i inteligencję, Zofia ma szansę przemienić ich trudny los

Informacje dodatkowe o Ogród Afrodyty:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-04-10
ISBN: bd

Kup książkę Ogród Afrodyty

Ogród Afrodyty - opinie o książce

Druga połowa XVIII i początek XIX wieku: Turcja, Polska, Rosja, Francja, Niemcy. Oszałamiające życie greckiej piękności, która z nastoletniej utrzymanki w Stambule przedzierzgnęła się w arystokratkę, przyjmowaną w najlepszych salonach Europy. Zofia Galvani uparcie dążyła do odległego celu, używając swoich wdzięków, ciała i pomysłowości. Kolejne związki i małżeństwa stopniowo wyniosły ją do stóp królewskich tronów Polski, Francji i Rosji. Ciekawa powieść biograficzna. Hrabina Potocka na łożu śmierci wspomina swoje nader interesujące życie. Burzliwe czasy w Europie, wielka polityka miesza się z małymi przepychankami ludzi dążących do swoich celów. Mam jednak wrażenie, że, mimo dobrego poznania dziejów pięknej Bitynki, tak naprawdę słabo poznałam ją samą. Jest duży kontrast, początkowo celowy, między młodą Zofią, próbującą wdziękami zapewnić sobie godziwe życie, a dojrzałą, schorowaną kobietą, mądrą u schyłku życia. Zabrakło jednak czegoś pośredniego, któregoś etapu drogi, jaką szła, jakby w pewnym momencie nastąpił przeskok, słabo uzasadniony bądź niedostatecznie udokumentowany. (Ocena: 4,5/6)
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, polskie czytanie,
Opowieść o życiu Zofii Potockiej. Umierająca na raka hrabina przebywa w Berlinie i wspomina swoje barwne i ciekawe lata. Od córki greckiego handlarza bydłem, do żony Majora Witta i na koniec Szczęsnego Potockiego. jej życie było bogate w romanse, przechodziła przez wiele sławnych alków. Jednak nie mnie oceniać jej moralność. Podziwiam jej wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu.Bardzo mi się podoba pokazanie najpiękniejszej kobiety Europy przez pryzmat wielu jej bliskich osób. Bardzo dobra książka. Polecam gorąco.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2014-07-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Mieszane odczucia odnośnie tej pozycji... Czegoś mi w historii Zofii zabrakło i choć częściowo intrygowała, to nie wciągała tak jak przewidywałam. Bardziej interesująco przedstawiało się dla mnie tło polityczne i przemiany związane z rozbiorami Polski.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Zofia Potocka to jedna z najbarwniejszych żeńskich postaci polskiej historii. Pomimo tego, że była córką prostego handlarza bydłem, szturmem zdobyła europejskie salony. Słynęła z wyjątkowej urody, intelektu i licznych romansów. Na salony weszła dzięki małżeństwu z Józefem Wittem, a po rozwodzie z nim - jako trzecia żona Stanisława Szczęsnego Potockiego, który założył, specjalnie dla niej, piękny park zwany od jej imienia Sofiówką. Piękno parku i urodę "Dudu" (tak nazywana była młoda Zofia) oddał w swoim poemacie "Sofiówka" Stanisław Trembecki. Poemat ten powstał na specjalne zamówienie Szczęsnego Potockiego. Zofia zmarła na raka narządów rodnych w Berlinie 24 listopada 1822 roku. Ewa Stachniak w pasjonujący sposób przedstawiła życie tej nietuzinkowej kobiety. Do napisania "Ogrodu Afrodyty" przygotowywała się długo i starannie. Studiowała listy, pamiętniki, monografie z XVIII i początku XIX wieku. Dzięki temu dostaliśmy nie tylko fascynującą historię życia kobiety, dla której wydawać by się mogło, rola utrzymanki była szczytem osiągnięć. Dostaliśmy również lekcję historii w pigułce. Rozbiory Polski, Targowica, kampania napoleońska, Stanisław August Poniatowski, caryca Katarzyna II, przyjęcia, bale, to tylko niektóre elementy składające się na tło polityczno-obyczajowe oświecenia i wczesnego romantyzmu. Ciekawym rozwiązaniem jest sposób prowadzenia narracji. Oto, poznajemy starą, schorowaną kobietę, która na łożu śmierci wspomina swoje życie. W retrospekcjach przemierzamy razem z Zofią przez wszystkie etapy jej bogatego życia. Uczestniczymy w jej szczęściu, dzielimy z nią troski, łamiemy obowiązujące normy. Ewa Stachniak wplata w te wspomnienia narracje prowadzone przez inne osoby:lekarza, damę dworu Rozalię Romanowicz, córki, zięcia. Zofia była inteligentną osobą. Dzięki urodzie i sprytowi dążyła do wyznaczonego celu. Lubiła flirtować, wdawać się w romanse, otrzymywać prezenty. Przede wszystkim jednak walczyła o swoją niezależność. Miłością darzyła swoje dzieci. Chciała im zapewnić, jak najlepszą przyszłość. Kim była Zofia Potocka? Kurtyzaną, kokietką, ambitną kobietą, osobą walczącą o swoje miejsce w patriarchalnym świecie czy wreszcie ofiarą wykorzystywaną przez mężczyzn i marionetką w ich rękach? Myślę, że zgodnie z zasadą "Ile osób, tyle opinii" na te pytania każdy czytelnik sam sobie odpowie.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Jak nie lubię powieści historycznych, to ta bardzo mi się spodobała. Wciągająca, napisana barwnym językiem.
Avatar użytkownika - Barak89
Przeczytane:2011-03-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny Wielkiej

Kiedy młodziutka księżniczka Katarzyna przybyła na cesarski dwór, by poślubić przyszłego cara Piotra III, jej życie przestało należeć tylko do niej. Jej...

Szkoła luster
Ewa Stachniak0
Okładka ksiązki - Szkoła luster

Wersal, rok 1755. Królewskie rezydencje widziane oczami trzynastoletniej Véronique oszałamiają blichtrem. Jej życie zmieni się na zawsze, kiedy po raz...