Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ

Tom 3 cyklu Mi³o¶æ zostaje na zawsze
Ocena: 5.5 (6 g³osów)

Spêd¼ wiosnê w Ogrodzie Zuzanny! Trzeci tom po¶wiêcony jest kolejnej z przyjació³ek - Kazi Leszczyñskiej.
W ostatnim czasie oddalili siê od siebie z Ludwikiem, a gdy na horyzoncie pojawia siê dawna narzeczona Ludwika, ich ma³¿eñstwo staje pod znakiem zapytania. Na dodatek Kazia skrywa sekret, którego ujawnienie spowoduje w ¿yciu jej rodziny prawdziw± rewolucjê… Du¿o dzieje siê tak¿e u pozosta³ych bohaterek – Zuzanna pragnie dziecka, a Wiola rozwija pierwszy w swym ¿yciu powa¿ny zwi±zek.
"Ogród Zuzanny" to powie¶æ o szczególnej atmosferze, z wyrazistymi, interesuj±cymi bohaterami (tak¿e tymi drugoplanowymi, na dwóch czy czterech… ³apach), pe³na ciep³a i humoru.

Informacje dodatkowe o Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2019-04-24
Jêzyk orygina³u: polski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ - opinie o ksi±¿ce

Niezmiernie ¿yciowa historia o mieszkañcach ma³ej spo³eczno¶ci, w której nie brakuje problemów zwyk³ych i niezwyk³ych. Dzieñ toczy siê za dniem nios±c smutek, rado¶æ, ale równie¿ sytuacje humorystyczne. Pora na trzeci, fina³owy tom serii Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej "Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ", w którym nie zabrak³o wiktoriañskiego jêzyka ro¶lin - co przekazywa³ tym razem?

Uwaga czytelnika skupia siê tym razem na Kazi Leszczyñskiej i jej ma³¿eñskich problemach. Dotychczas jako¶ sobie z Ludwikiem radzili - w domu, w pracy, z trzema córkami... Ale od jakiego¶ czasu w ka¿dym temacie zgrzyta... Zw³aszcza od kiedy w Starej Le¶nej pojawi³a siê dawna narzeczona Ludwika - Katarzyna Niewiadomska. Jab³onki przed domem Leszczyñskich jakby uto¿samiaj±c siê z w³a¶cicielami, rozchorowa³y siê. Pocz±tkowo za³amana Kazia znajduje jednak co¶, co zmienia jej ¿ycie i pomo¿e spe³niæ marzenie.

U pozosta³ych przyjació³ek - Zuzanny i Wioli - równie¿ powa¿ne problemy - jakby los nie chcia³ ¿adnej faworyzowaæ... Zuza pogr±¿y³a siê w rozpaczy i nie dostrzegaj±c cierpienia Adama wci±¿ uk³ada nowe bukiety. Nikt nie potrafi do niej dotrzeæ i przywróciæ nadziei.Czy komu¶ uda siê jej pomóc? Jak przysz³o¶æ wynagrodzi jej te chwile traumatycznych prze¿yæ?
W zwi±zku Wioli dochodzi do pewnych deklaracji, jednak dziewczyna musi podj±æ decyzjê czy jest w stanie zrezygnowaæ dla Krzy¶ka ze swojego najwiêkszego marzenia. Kroki jakie podjêli dla wspólnej przysz³o¶ci, poskutkuj± do¶æ ciekawym fina³em.

"Przecie¿ nawet gdy moje cia³o przeminie, bêdê przy tobie - na odleg³o¶æ my¶li. Zawo³asz mnie w sercu i ju¿ przy tobie bêdê. Dajê ci na to naj¶wiêtsze s³owo honoru." *

W Starej Le¶nej czeka na Was wiêcej ciekawych wydarzeñ - zmiana w³a¶ciciela 'Gwiazdeczki', poszukiwanie sukni ¶lubnej dla dojrza³ej panny m³odej, podejrzenie o zdradê, dyniowy zak³ad, narada sztabu kryzysowego, z³amana noga jednego z bohaterów oraz próba zrobienia wariata z innego; jest te¿ ciekawy w±tek listów z przesz³o¶ci, magicznego domu oraz bezb³êdnie umiejscowione w czasie przygotowanie siê na ¶mieræ.

Du¿± rolê w tej opowie¶ci odgrywaj± mi³o¶æ (która mno¿y siê przez podzia³), przyja¼ñ oraz wsparcie bliskich. Nasz± uwagê przyci±ga nauka o tym, ¿e nale¿y umieæ s³uchaæ drugiej osoby i rozmawiaæ z ni± a ma³¿eñstwo nie jest gwarancj± uczucia. W tym tomie wreszcie wyja¶nia siê, dlaczego panie Czaplicz bior±c pierwszy ¶lub nie zmienia³y nazwiska.

Je¶li podoba³ Wam siê w±tek ¶wini Ryjka, mieszkaj±cej u Kozaków to mam dla Was dobr± wiadomo¶æ - fabu³a wzbogaci³a siê o kolejnych zwierzêcych bohaterów, co sprawia ¿e jest jeszcze weselej! Najbardziej podoba³a mi siê papuga, która wci±¿ wpêdza³a Ludwika w k³opoty a fina³ problemów Leszczyñskich - ¶wietny i zaskakuj±cy!

Autorki Bednarek i Kaczanowska stanê³y na wysoko¶ci zadania i sprawi³y, ¿e ten tom ju¿ od pierwszych stron wci±gn±³ mnie w wir wydarzeñ - o ile w przypadku poprzednich siê zawsze na starcie siê nudzi³am, to teraz nie mia³am kiedy. Wci±¿ co¶ siê dzieje, bohaterowie maj± ciekawe pomys³y, musz± rozwi±zywaæ nowe problemy, które jako¶ nie chc± im odpu¶ciæ. Powie¶æ pe³na jest rozmaitych emocji - nie mog³am powstrzymaæ siê zarówno od ¶miechu jak i od ³ez. Wiele opisanych tutaj wydarzeñ mo¿na okre¶liæ mianem wyj±tkowe, a kiedy dodaæ do tego barwnych bohaterów mamy lekturê, od której trudno siê oderwaæ.

"Ka¿dy ma prawo naprawiæ swoje ¿ycie (...) cz³owieka ocenia siê na podstawie tego, jak wysoko wzlatuje, a nie, jak nisko umie upa¶æ (...)" **

Podsumowuj±c - "Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ" to historia o empatii, nadziei, chowaniu uczuæ, zrozumieniu oraz skorupie milczenia, w której zamykamy siê po utracie bliskiej osoby czy nienarodzonego dziecka - pe³ni rozpaczy, ¿alu i smutku. Powie¶æ nie przenosi nas w wymy¶lony ¶wiat, ale pokazuje, ¿e inni maj± k³opoty podobne do naszych i naprawdê mo¿na je rozwi±zaæ. Jednak dla równowagi historia ta obfituje w chwile radosne, szczê¶liwe, t³umacz±c, ¿e wszystko ma sens a ¿ycie pisze po prostu nieprzewidywalne i niezwyk³e scenariusze. Polecam gor±co!

* J. Bednarek, J. Kaczanowska, "Ogród Zuzanny. Warto walczyæ o tê mi³o¶æ", W.A.B., Warszawa 2019, s. 242
** Tam¿e, s. 250

Avatar u¿ytkownika - nalogowyksiazkoh
nalogowyksiazkoh
Przeczytane:2019-07-14,

Zapraszam na nalogowyksiazkoholik.pl

W Ogrodzie Zuzanny spotykamy siê ju¿ po raz trzeci. I jak zwykle jest to bardzo satysfakcjonuj±ce spotkanie. Têskni³am za bohaterami, którzy swojsk± atmosferê maj± we krwi. Tym bardziej siê ucieszy³am, gdy us³ysza³am, ¿e trzeci tom bêdzie poniek±d zwi±zany z Kazi± Leszczyñsk±. Znów siê nie zawiod³am na lekturze.

Nadesz³a wiosna, ale nie dla ogrodu Zuzanny. Ten stoi zapomniany, poniewa¿ jego w³a¶cicielka musi zmierzyæ siê z ogromn± start± i na nowo nauczyæ siê ¿yæ i odczuwaæ z tego ¿ycia rado¶æ. Wiosna nie jest równie¿ ³askawa dla Kazi Leszczyñskiej – nad jej ma³¿eñstwem zebra³y siê czarne chmury, a porz±dek psuje pojawienie siê dawnej narzeczonej Ludwika. Ma³¿eñstwo zaczyna dr¿eæ w posadach, a to dopiero wierzcho³ek góry lodowej, poniewa¿ skrywany przez Kaziê sekret mo¿e doprowadziæ do jego ca³kowitego rozpadu. I mog³oby siê wydawaæ, ¿e tylko dla Wioli wiosna okaza³a siê ³askawa. Dziewczyna jednak stara siê odnale¼æ w pierwszym powa¿nym zwi±zku, co niestety nie jest tak ³atwe, jak mog³oby siê wydawaæ na pocz±tku. Czy ogród znów zakwitnie, a wraz z nim szczê¶cie w Starej Le¶nej?

Sama nie wiem, dlaczego ksi±¿ki z serii Ogród Zuzanny czyta siê a¿ tak dobrze. Mo¿e to dlatego, ¿e wprowadzaj± naprawdê swojsk± i przyjemn± atmosferê. Te ksi±¿ki s± tak ciep³e – jakkolwiek to brzmi i wp³ywa na Wasz± wyobra¼niê – ¿e potrafi± rozgrzaæ cz³owieka w najzimniejszy dzieñ, a przy okazji rozbawiæ do ³ez. Po prostu nie mogê oprzeæ siê wra¿eniu, ¿e ta seria zosta³a napisana w taki sposób, ¿e historia snuje siê niczym opowie¶æ na dobranoc, a przy tym opowiada o prawdziwych wydarzeniach. Mo¿e w³a¶nie przez to jest tak niesamowicie wci±gaj±ca i urzekaj±ca.

Odk±d tylko pozna³am bohaterki serii, wiedzia³am, ¿e Kazia potrafi mnie zaskoczyæ. Do tej pory wydawa³a mi siê prawdziw± si³aczk± – kobiet±, której nie straszne s± przeciwno¶ci losu, potrafi zmie¶æ z powierzchni ziemi przeszkody na swojej drodze. Zupe³nie nie rozumia³am, co tak silna i niezale¿na kobieta widzi w mê¿czy¼nie pokroju Ludwika. Przecie¿ zawsze mo¿e poradziæ sobie sama. Trzeci tom Ogrodu Zuzanny pokaza³ mi, ¿e jednak ci dwoje doskonale siê dobrali – nawet pomimo tego, ¿e Ludwik ca³e ¿ycie po¶wiêca³ siê swojej pracy, a na barkach Kazi spoczywa³ ca³y dom oraz praca. Tak naprawdê doskonale siê uzupe³niali.

Podoba³o mi siê równie¿ to, ¿e Kazia w koñcu w moich oczach straci³a reputacjê si³aczki. Naprawdê fajnie by³o dostrzec to, ¿e taka silna kobieta ma jednak wra¿liw± stronê i ³atwo j± zraniæ. Nie potrafi przeskoczyæ ka¿dej przeszkody, ale z pewno¶ci± stawi jej czo³a. Mimo ¿yciowego do¶wiadczenia wci±¿ j± rani± niepochlebne s³owa te¶ciowej i choæ w g³êbi duszy wie, ¿e jest doskona³a w swojej niedoskona³o¶ci, to jednak stara siê dorównaæ pewnym wygórowanym idea³om. Dla mnie Kazia jest po czê¶ci ka¿d± kobiet±, która w pewnym stopniu nie akceptuje siebie i chcia³aby poprawiæ co¶ w swoim otoczeniu, ale jednocze¶nie wie, ¿e musi ¿yæ z tym, co dosta³a od losu i przynajmniej czê¶ciowo siê z tym darem pogodziæ.

I w koñcu miejsce w Ogrodzie Zuzanny znalaz³o siê równie¿ dla pozosta³ych bohaterów. Zuzanna i Adam, mimo ¿e nie wystêpuj± ju¿ w g³ównej roli, to jednak wci±¿ potrafi± doprowadziæ czytelnika do ³ez – zarówno ³ez rado¶ci, jak i smutku. Autorki nie by³y dla nich ³askawe, co wywo³a³o moje wzruszenie, ale trzeba pamiêtaæ, ¿e po burzy zawsze wychodzi s³oñce. Niezwykle przywi±za³am siê do Wioli i cieszy³am siê jej pierwszym powa¿nym zwi±zkiem, a tak¿e prze¿ywa³am z ni± wzloty i upadki. W koñcu nie od parady tytu³ tego tomu brzmi Warto walczyæ o tê mi³o¶æ. Poniek±d ka¿da z mieszkanek Starej Le¶nej musia³a porz±dnie zawalczyæ o swoje szczê¶cie. No i nie mogê zapomnieæ o starszych paniach Czaplicz, które jak zwykle wprowadzi³y do lektury du¿o koloru i u¶miechu.

Ogród Zuzanny to seria, która wprowadza wiele ciep³ej atmosfery i ¶miechu, ale jednocze¶nie potrafi wywo³aæ niema³e wzruszenie.

Ostatnia czê¶æ cyklu. Pe³na wzruszeñ i nadziei. Zuzanna walczy z traum± po poronieniu. Kazia ma kryzys ma³¿eñski. Wiola szuka nowego domu. Krysia otwiera siê na mi³o¶æ. Nad wszystkimi czuwa niezawodna Cecylia Czaplicz. Lektura na d³ugie, zimowe wieczory.

Avatar u¿ytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-04-18, Ocena: 5, Przeczyta³am,

To ju¿ moje trzecie spotkanie z mieszkañcami Starej Le¶nej i czytaj±c t± ciep³± opowie¶æ, czu³am siê jakbym powróci³a do rodzinnego domu. Dostarczy³a mi, podobnie jak wcze¶niejsze czê¶ci, wielu emocji.

Bardzo zwi±za³am siê z bohaterami i wraz z nimi prze¿ywa³am ich bolesne straty, niepowodzenia i problemy. Wraz z nimi cieszy³am siê ich rado¶ciami i nadziejami. ¦mia³am siê z poczynañ zabawnej papugi Kleopatry i z rywalizacji miêdzy ksiêdzem F±far± i aptekarzem Wtorkiem o wyhodowanie najwiêkszej dyni.

Bardzo trzyma³am kciuki za rozwi±zanie problemów ma³¿eñskich Kazi, za odmianê losu Krystyny, za Zuzannê...

I tak jak w ¿yciu co¶ siê koñczy i co¶ zaczyna, tak i tu musia³am po¿egnaæ niektóre postacie i powitaæ nowe. Mimo zmian, ta ma³a spo³eczno¶æ ludzi tak odmiennych, a tak wzajemnie ¿yczliwych, pozostaje miejscem, które pokocha³am i w którym mog³abym ¿yæ. Czy takie miejsca istniej±? Wierzê, ¿e tak.

Avatar u¿ytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2019-04-16, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,

To ostatnia czê¶æ serii o mieszkañcach ma³ej podwarszawskiej miejscowo¶ci Starej Le¶nej ? Wspania³a atmosfera ma³ego miasteczka, w którym wszyscy siê znaj±, powoduje, ¿e czytelnik ma wra¿enie jakby by³ jednym z mieszkañców. Od pierwszych stron powie¶ci mo¿na poczuæ ogromn± sympatiê do g³ównych bohaterek, choæ trzeba przyznaæ, ¿e nawet postaci drugoplanowe zosta³y tu ¶wietnie zarysowane.

Zarêczam, ¿e nawet gdyby¶cie tê czê¶æ przeczytali jako pierwsz±, to autorki bardzo sprawnie wprowadz± Was w ca³± historiê i przybli¿± niezbêdne elementy fabu³y z poprzednich tomów.

Przyznam, ¿e ju¿ dawno nie do¶wiadczy³am tylu wzruszeñ i ³ez, co podczas czytania „Ogrodu Zuzanny”? Ogromnie z¿y³am siê z bohaterkami, by³am z nimi „na dobre i na z³e”, kibicowa³am im w pokonywaniu przeciwno¶ci losu, rozpacza³am, gdy traci³y najbli¿szych... Poczu³am siê czê¶ci± tej historii.

Polecam Wam wszystkim tê opowie¶æ - pe³n± wzruszeñ i m±drych porad ?

Wraca³am do Starej Le¶nej z przyjemno¶ci±, bohaterowie stali siê moimi przyjació³mi i wita³am siê z nimi z sympati±. Trochê smutno by³o koñczyæ ten tom, ze wzglêdu ¿e jest to ostatnia czê¶æ trylogii (a mo¿e nie?). Przede wszystkim zauroczy³a mnie ok³adka tej czê¶ci. Wszystkie trzy tomy przyci±gaj± wzrok ale ta z trzeciego tomu jest piêkna, a dodatkowo zawiera wszystkie w±tki w nim zawarte. Co tym razem s³ychaæ u bohaterów?

Kazia zaczyna prze¿ywaæ problemy w ma³¿eñstwie. Jej m±¿ staje siê oziêb³y, nie zwraca na ni± uwagi i prawdopodobnie ma romans z by³± dziewczyn±. Kazia nie potrafi poradziæ sobie w tej sytuacji. Wiola znalaz³a mê¿czyznê swojego ¿ycia, ale nie wszystko jest tak piêkne, jakby siê wydawa³o. Czy zwi±zek przetrwa próbê czasu? Zuza pogr±¿a siê w odch³ani rozpaczy, z której nie jest w stanie wyci±gn±æ j± ani Adam ani nikt z bliskich. Naprawdê trudne chwile za bohaterk±, które zostan± z ni± do koñca ¿ycia. Na szczê¶cie jest kochana Bunia, która zawsze trzyma rêkê na pulsie, zarówno je¶li chodzi o kochane dziewczynki jak i resztê mieszkañców Starej Le¶nej, a tym razem bêdzie mia³a trochê pracy.

Wydawaæ by siê mog³o, ¿e to Kazia wiedzie prym w tej czê¶ci, ale tak naprawdê wydarzenia oscyluj± miêdzy ró¿nymi bohaterami i w tym tomie nie mo¿na ju¿ wskazaæ postaci pierwszoplanowej. Mo¿e to i dobrze, bo dziêki temu historiê czyta siê z jeszcze wiêksz± przyjemno¶ci±. Zastanawiam siê, czy to nie najciekawszy ze wszystkim tomów.

Przede wszystkim ciesze siê, ¿e czyta³am tê historiê w zaciszu domowym, a nie w komunikacji, jak to bywa zazwyczaj. Po³owê historii spêdzi³am z chusteczk± w rêku, a momentami rycza³am jak bóbr - ze wzruszenia, smutku i szczê¶cia. Naprawdê wiele siê dzieje w tej czê¶ci, autorkom uda³o siê na koñcu zamkn±æ wszystkie w±tki, jednak do koñca nie wszystko jest pewne.

Powrót do Starej Le¶nej wydaje siê powrotem do domu, spokojnym, pe³nym mi³o¶ci i przyja¼ni, z przesympatycznymi bohaterami którzy tworz± barwn± mozaikê, czasem im ze sob± nie po drodze, ale w trudnych chwilach siê wspieraj±. Kazia nie potrafi otworzyæ siê na bliskich, czêsto dzia³a zanim pomy¶li i przez to wielokrotnie cierpi bardziej, ni¿ powinna. Jej m±¿ te¿ wydaje siê odleg³y, ale byæ mo¿e kobiecie tak tylko siê wydaje. Zdecydowanie potrafi on zaskoczyæ, nie tylko bohaterkê ale i czytelnika. Zuza i Adam nie zostali zostawieni sami sobie. Wydarzenia, które rozegra³y siê w ich domu mocno wp³ynê³y na oboje, jednak to Zuza pogr±¿a siê w rozpaczy i mara¼mie. A jednak s± ludzie, którzy chc± jej pomóc doj¶æ do siebie. Wiola marzy o bia³ej sukni jednak jej zwi±zek mo¿e opieraæ siê na czym¶ innym. Mo¿e? Krysia równie¿ zaczyna siê zmieniaæ za spraw± tajemniczego mê¿czyzny.

A w tym wszystkim pojawia siê koza, papuga, dwa psy oraz... kuny. Autorkom zdecydowanie nie brak wyobra¼ni, a w tym wszystkim planuj± wszystkie wydarzenia z precyzj±, które dope³niaj± siê w ka¿dym calu. Chcia³abym ¿eby taka miejscowo¶æ jak Stara Le¶na istnia³a naprawdê, a przede wszystkim chcia³abym poznaæ bohaterów z tej historii i spêdziæ z nimi trochê czasu.

"Warto walczyæ o tê mi³o¶æ" to wspania³e dope³nienie wcze¶niejszych tomów. Tym razem wydarzenia potrafi± wycisn±æ wiele ³ez, jest niezwykle barwnie, a emocje przeplataj± siê ze sob±. Ciê¿ko oderwaæ siê od tego tomu i tylko smutek bierze, ¿e to ju¿ koniec. Ale mo¿e autorki ju¿ nied³ugo napisz± co¶ nowego?

To opowie¶æ o tym, ¿e nic w ¿yciu nie jest idealne, trudno¶ci lubi± siê piêtrzyæ, a ludzie zawodziæ, jednak zawsze trzeba pamiêtaæ o tym, ¿e wszystko siê koñczy i to co dobre, ale tak¿e to co z³e. " Warto walczyæ o tê mi³o¶æ" niech bêdzie w tym przypadku przes³aniem dla nas, bo gdy zauwa¿amy, ¿e nasze relacje siê psuj± (nie my¶lê tu tylko o zwi±zkach) trzeba spróbowaæ je naprawiæ, czasem mo¿e zbudowaæ od nowa, ale nigdy nie nale¿y poddawaæ siê bez walki, kiedy widzimy chocia¿ cieñ szansy na to, ¿e mo¿e byæ lepiej.

Inne ksi±¿ki autora
Okruchy dobra
Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska0
Ok³adka ksi±zki - Okruchy dobra

W ¶wiêta Bo¿ego Narodzenia samotno¶æ i brak mi³o¶ci staj± siê wyj±tkowo dokuczliwe. Dla Anny to pierwsze ¶wiêta po rozwodzie. Jowita równie¿ nie...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa