Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Ocena: 6 (2 głosów)
Inne wydania:

Paweł Zuchniewicz przybliż nam tym razem postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Opowieść rozpoczyna w momencie, gdy Stefan Wyszyński jako młody ksiądz i wykładowca w seminarium we Włocławku jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny jest aresztowany przez gestapo, poznaje grupę dziewcząt zwanych później Ósemkami, dla których stanie się kierownikiem duchowym. Pracuje w Laskach, gdzie staje się kapelanem powstańczego szpitala. Po wojnie zostaje mianowany biskupem, a w 1948 roku prymasem. Istotną część opracowania stanowi opis uwięzienia Prymasa przez władze komunistyczne i prób złamania go i Jego współpracowników przez UB. Dużo miejsca Autor poświęcił zmianom wprowadzanym przez Prymasa i ich uwarunkowaniom, udziałowi w obradach Drugiego Soboru Watykańskiego, realizacji jego postanowień oraz relacji z kolejnymi papieżami.

Informacje dodatkowe o Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-05-30
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-240-1763-8
Liczba stron: 268

więcej

Kup książkę Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim - opinie o książce

O bł.kard. Stefanie Wyszyńskim napisano już nie jedną książkę i ja też już nie jedną przeczytałam, więc czemu by sięgać po kolejną? Co nowego ona wniesie w temacie Prymasa Tysiąclecia?
Zacznę od tego, że książka "Człowiek wolnych ludzi" została napisana w całkiem innej formule. Dzieli się na dwie części. Pierwsza to fabularyzowana opowieść o kardynale oparta na faktach. Czyta się rewelacyjnie. Wciągnęła mnie i nie miałam ochoty przestać czytać. Wraz z błogosławionym przechodzimy przez kolejne etapy jego życia, przez powstanie warszawskie i późniejszą "walkę" z komunizmem. Poznajemy osoby z jego otoczenia jak też dylematy i problemy z którymi w tamtym czasie przyszło się ludziom mierzyć. Bardzo lekko i przyjemnie napisana, jak dobra powieść.
Druga część to "rozmowa z samym Prymasem". Czytelnicy portalu Stacja7.pl zadają pytania, a Stefan Wyszyński "odpowiada" za pośrednictwem autora, Pawła Zuchniewicza. Fragmenty jakie zebrał z różnych pism, posłużyły jako materiał do udzielenia odpowiedzi.

Polecam wam książkę z całego serca !! Nawet jeśli wydaje wam się, że o bł. kardynale już wszystko wiecie

Link do opinii
Kolejna piękna opowieść Pawła Zuchniewicza o niewątpliwym autorytecie moralnym - Prymasie Tysiąclecia. Z pozoru Postać dobrze nam znana, w rzeczywistości tak niewiele wiemy o Jego zasługach i o traumatycznych wydarzeniach, które były Jego udziałem. Zawsze Go podziwiałam, budził respekt, w pewien sposób onieśmielał mnie swoją postawą, niezłomnością i mądrością. Po lekturze tego opracowania stał mi się jeszcze bliższy, zaczęłam Go bardziej postrzegać jako Ojca niż Księcia Kościoła czy Nauczyciela.
Link do opinii
Inne książki autora
Narodziny pokolenia JP2
Paweł Zuchniewicz0
Okładka ksiązki - Narodziny pokolenia JP2

Bohaterowie książki Pawła Zuchniewicza zetknęli się z Janem Pawłem II w różnych okolicznościach i pod różnymi szerokościami geograficznymi...

Lolek młode lata papieża
Paweł Zuchniewicz0
Okładka ksiązki - Lolek młode lata papieża

Lolek. Młode lata Papieża to fabularyzowana biografia Karola Wojtyły, opowieść o tym okresie życia przyszłego papieża Jana Pawła II, w którym kształtowała...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy