Ona

Ocena: 4.33 (3 głosów)
Tytułowa „ona” to panienka Konstancja – dobra, uczynna, pracowita i sprawiedliwa sierota, mieszkająca wraz z rodziną wuja. Liczy na to, że wujo będzie przychylny jej ukochanemu, Sewerowi Stamierowskiemu. Niestety, wszystko idzie nie tak. Konstancja zmuszona jest uciekać od rodziny, a jej ukochany wpada w obłęd. Mimo to dziewczyna trwa przy Sewerze, nawet za cenę żebractwa… Wzruszająca historia o potędze miłości, która potrafi pokonać wszelkie przeciwności! „Kostusia poczerwieniała nagle. - Wuj ma prawo mnie karać, ale nieobecnego obrzucać błotem to wstyd! – zawołała, rozdrażniona do ostateczności. – Wuj mnie pytał i powiedziałam wszystko. Ale człowieka, którego kocham, nie tykajcie, bo on mi święty! (…) Wuj, zasapany, gniewny, biegał po pokoju. - A ja ci nie dam go kochać, za nim latać! – zawołał wreszcie, stając przed dziewczyną i piorunując ją głosem i wzrokiem. – Zabraniam ci go widywać i porozumiewać się w jaki bądź sposób, aż do czasu, gdy uczciwie i legalnie poprosi o twoją rękę. Rozumiesz? Wstyd i hańbę przynosisz! Za wszystko, com dla ciebie zrobił, tak płacisz? Ładny przykład dajesz moim dzieciom, a taka jesteś zakamieniała, że całej brzydoty postępku nie czujesz, żalu nie okazujesz! Jak szatan jesteś zła i jak szatan uparta! Ale ja cię złamię, zobaczysz! Idź sobie już. Nie mogę patrzyć na ciebie. Zawiodłaś mnie okropnie!”

Informacje dodatkowe o Ona:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2013-09-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377698723
Liczba stron: 224

więcej

Kup książkę Ona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ona - opinie o książce

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Kostusia to dziewczę piękne jak anioł, pracowite jak mróweczka i radosne jak skowronek. O duszy czystej i dobrej. Przy wuju we dworze się chowa, a odwdzięką za to jest jej codzienna praca. Radością dla niej chodzenie ma mogiłki rodziców i śpiewanie w okienku na poddaszu. A gdy serce sieroce miłość spotka, to poświęci dla niej szczęście swoje. Takim bajkowo-słodkim stylem raczy czytelników Maria Rodziewiczówna w swej powieści ,,Ona". Losy głównej bohaterki nie są jednak ani z bajki wyjęte, ani słodkie. To opowieść o szczerej bezinteresownej miłości, o poświęceniu dla drugiego człowieka w potrzebie, odpowiedzialności za bliską osobę, o trudach życia sroższych niż były w udziale Kopciuszka. Dramatyczna historia bohaterów porusza, jednak wspomniany styl zaburza w pewien sposób jej poważną wymowę. ,,Ona" jest zatem powieścią lekką, acz wymowną, na swój sposób uroczą i poruszającą.
Link do opinii

Klasyka, którą zawsze dobrze się czyta i chyba nigdy się nie zestarzeje. Kryształowe i wyraziste postacie, ciekawa i przeraźliwie smutna historia o miłości i woli życia. Niedzisiejsza.

Link do opinii
Inne książki autora
Szary proch
Maria Rodziewiczówna0
Okładka ksiązki - Szary proch

Rodziewiczówna opowiada nam o Litwinach i Żmudzi. Jakże podobny ich los do losu Polaków, choć nie zawsze między tymi narodami istniała zgoda. Jakże podobny...

Byli i będą
Maria Rodziewiczówna0
Okładka ksiązki - Byli i będą

"Byli i będą" to obraz społeczeństwa polskiego po powstaniu styczniowym. Poznajemy różne środowiska: arystokrację w stolicy, za granicą i na wsi...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy