Onyx & Ivory

Data wydania: 2019-03-13
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: Onyx & Ivory

Nazywają ją Zdrajczynią Kate. To przydomek, który Kate Brighton odziedziczyła po ojcu, po tym, jak próbował zabić arcykróla Rime.

Wypędzona z szeregów szlachty Kate pracuje jako kurierka pocztowa. W tym fachu mogą przetrwać tylko najlepsi i najszybsi z jeźdźców, bo kiedy zapada noc, na świat wychodzą gadźce - mordercze bezskrzydłe smoki. Na szczęście Kate ma sekret, który zapewnia jej przewagę. Jest dzikunką, władającą zakazaną magią, która pozwala jej wpływać na umysły zwierząt.

I właśnie ta magia doprowadza ją do miejsca, gdzie gadźce za dnia dokonały masakry całej karawany, z której ocalał tylko Corwin Tormane, syn króla. Jej pierwsza miłość, chłopak, którego poprzysięgła zapomnieć po tym, jak skazał jej ojca na śmierć.

Teraz, gdy ich drogi znów się skrzyżowały, Kate i Corwin muszą zapomnieć o przeszłości, by stawić czoło nowemu zagrożeniu i jeszcze mroczniejszym siłom, budzącym się w królestwie.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Onyx & Ivory

Opinie o książce - Onyx & Ivory

Avatar użytkownika - zuzanna_czerniak-kloc
zuzanna_czerniak-kloc
Przeczytane:2019-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Królestwo Rime od lat jest podzielone. Oprócz zwykłych obywateli żyją tu również osoby posługujące się magią. Jednak tylko zrzeszeni w zakonach magiści mogą z niej otwarcie korzystać, za sam fakt bycia dzikunem grozi aresztowanie i kara śmierci. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, a wśród poddanych zaczynają krążyć pogłoski o tajemniczym Powstaniu.

Życie Kate Brighton jest wyjątkowo skomplikowane i nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tej kwestii zmienić. Nie dość, że jest dzikunką, czyli włada niedozwoloną magią, to jeszcze jej własny ojciec został stracony za próbę zamordowania arcykróla. Ciesząca się dotąd względami księcia Corwina dziewczyna, opuszcza Norgard i zatrudnia się w charakterze kurierki pocztowej, lecz przydomek Zdrajczyni Kate towarzyszy jej wszędzie, dokądkolwiek się uda. Choć jej praca jest trudna i ogromnie niebezpieczna, przynajmniej daje jej okazję do korzystania ze swojego daru. Tymczasem inkwizycja rośnie w siłę, a aresztowania stają się coraz częstsze. Podobnie jak ataki nocnych gadźców - śmiertelnie niebezpiecznych istot polujących po zmroku na każdego, kto nie zdąży schronić się za murami miasta. Gdy Kate ratuje arcyksięcia z urządzonej przez nie krwawej rzezi, wkracza na ścieżkę, która odmieni nie tylko jej życie, ale także losy całego kraju.

W tego typu opowieściach często trafiam na niedopracowanych bohaterów, którzy mnie irytują. Na szczęście "Onyx & Ivory" okazało się pod tym względem wyjątkiem. Dzielna Kate, pragnąca nade wszystko poznać prawdę o swoim ojcu i ochronić przyjaciół, od razu mi się spodobała. Cokolwiek robiła, czytałam o tym z przyjemnością, cały czas mając nadzieję, że wszystko skończy się dla niej pomyślnie. Podobnie było z Bonnerem i Signe, choć ta druga postać intrygowała mnie chyba najbardziej. Odważna, zabawna i tajemnicza, a do tego całkowicie nieprzewidywalna. Ogromnie polubiłam także Dala z jego poczuciem humoru, a Corwin ostatecznie także zyskał moją sympatię (choć akurat w tym przypadku miałam kilka chwil zwątpienia).

Historia opowiedziana przez Mindee Arnett zupełnie mnie oczarowała. Z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów, starając się wraz z nimi rozwikłać wszystkie zagadki. Autorka wprowadziła wiele naprawdę interesujących wątków, jak choćby magistów starających się wyeliminować magię dzikunów, tajemnicze ataki dokonywane przez gadźce, motyw uroru i walki o władzę czy coraz bardziej realne zagrożenie wojną. Wątek romantyczny został zręcznie wpleciony w całą tę opowieść, dzięki czemu intrygował podobnie jak pozostałe, a jednocześnie nie był nachalny, pozwalając bez przeszkód skupić się także na innych elementach fabuły.

Prosty, lekki język sprawił, że historię Zdrajczyni Kate i Zbłąkanego Księcia czytało mi się bardzo szybko. Zdarzały się momenty, gdy akcja zwalniała, ale teorie i domysły bohaterów wcale nie były dla mnie mniej interesujące. Poza tym autorka wplotła w tę opowieść tyle wątków i tajemnic do rozwikłania, że nie sposób było się nudzić. Momentów zaskoczenia nie brakowało, a zakończenie tak trzymało w napięciu, że nie byłam w stanie odłożyć książki (zrezygnowałam nawet z wieczornego oglądania seriali na rzecz tych kilku ostatnich rozdziałów). Ogromnie wciągnęłam się w tę historię i nawet po tych niemal 500 stronach ciągle mi mało. Po takim wprowadzeniu seria Rime Chronicles zapowiada się naprawdę ekscytująco. Miłośnikom młodzieżowego fantasy polecam z całego serca.

Mam bardzo mieszane uczucia co, do tej książki. To za sprawą tego, że z jednej strony mi się podobała, a z drugiej niekoniecznie. Mianowicie rozchodzi się tutaj o to, że momentami powieść mnie nużyła. Były rozdziały, które czytało mi się świetnie. Zaspokajały moją ciekawość i czekałam na dalsze losy bohaterów z niecierpliwością. Niestety po nich pojawiały się takie, które mi się kompletnie nie podobały i mnie wręcz usypiały. Po czym znowu pojawiała się akcja, napięcie i mega ciekawość. Tak było przez całą książkę i przez to czytało mi się ją długo.
Na szczęście ostanie strony należały do tych dobrych i zakończenie sprawiło, że chcę sięgnąć po więcej. Jestem ciekawa jak to się wszystko wyklaruje i potoczy. Do tego mogę powiedzieć, że autorka w niektórych momentach wywiodła mnie w pole. Gdyby nie te "ciężkie" chwile książka byłby na prawdę baaaardzo dobra.
Podsumowując - może nie jest to pozycja, na której kontynuację będę wyczekiwać tuptając nóżkami, ale z przyjemnością przeczytam kolejne tomy, aby dowiedzieć się, jak historia się zakończy.
Hmm jestem ciekawa jak wy byście ją odebrali. Co za tym idzie, musicie przekonać się sami. :)

Ostatnio mam wrażenie, że każdą opinię mam ochotę zacząć od "fajna, ale"... Tym razem odczuwam taką samą potrzebę.

Nieczęsto zdarza mi się kupować książki totalnie nieznanego mi autora, w ciemno, bez wcześniejszego researchu na temat danej pozycji, przeczytania miliona opinii na goodreads i wyszukania fanartów na instagramie. A w tym przypadku tak właśnie zrobiłam. Czasem kiedy jakiś tytuł mnie zaintryguje, chciałabym go mieć, ale jednak boję się, że może nie do końca przypaść mi do gustu, to staram się również czekać na jakieś rozdania na blogach, czy konkursy na portalach książkowych. Albo przynajmniej na lepsze ceny w księgarniach online, a nie rzucam się od razu na empikową drożyznę... A jednak dla tego tytułu złamałam swoje reguły. I w sumie teraz, zastanawiam się co mną kierowało? Sam opis na tyle okładki nie zapowiadał się aż tak ciekawie, żebym rzucała się po tę książkę totalnie na oślep...

Nie mogę powiedzieć, żebym się zawiodła, czy żałowała że kupiłam Onyx & Ivory, ale jednak teraz - po fakcie - zastanawiam się dlaczego się aż tak pośpieszyłam z tym tytułem?

Historia jakich wiele - on z królewskiej rodziny, ona nie, ale jednak znają się całe swoje życie, darzą się miłością, ale wiedzą, że nigdy nie będzie dane im być ze sobą, przez ich pochodzenie. (Dajcie mi pół godziny, to zrobię listę 30 innych tytułów, w których ten schemat był już użyty).

Historia całkiem ciekawa i wciągająca, chociaż kwestia prób uroru mocno mnie nudziła. Zdaję sobie sprawę, że to kluczowa część dla fabuły dalszych części, ale na chwilę obecną? NUDY.

Kate wydaje się być ciekawą postacią, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jej magiczne moce dzikunki - dziewczyna włada tzw. mocą ducha, kiedy to potrafi łączyć się umysłowo ze zwierzętami i ludźmi, ale przez to, że dzikuni są tępieni przez inkwizycję, musi się ukrywać ze swoim darem. I póki się ukrywa i stara się nie korzystać z tych mocy, jako postać jest nijaka. Dopiero później, w drugiej połowie książki (a nawet powiedziałabym, że bliżej końca), staje się ciekawsza.

Corwin - ot takie smętne książątko. Ta sama sytuacja co z Kate - większą część książki wydawał mi się nijaki. Nie zależało mi co się z nim dzieje i o czym sobie myśli.

Relacja Kate i Corwina to dla mnie największy minus tej książki. Bardzo szybko przeskakiwali od miłości do nienawiści do przyjaźni i znowu do miłości. Strasznie to było chaotyczne i takie 'szczeniackie'. Przez to, oboje wydali mi się niewarci bycia głównymi bohaterami.

Aleeeeee - Dal i Signe? Bonner, a nawet mistrz Raith? Oni wszyscy byli o niebo ciekawsi niż dwójka głównych bohaterów. I to właśnie jest mój największy zarzut względem tej książki i powód, dla którego daję taką ocenę, a nie o jedno oczko wyższą.

Mam nadzieję jednak, że w kolejnym tomie obie te postacie - Kate i Corwin się mocno rozwiną i będą warci miana głównych bohaterów.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Cudownie było zanurzyć się w świecie fantazji pełnej magii, krwiożerczych bestii i dzielnych wojowników. Tak cudownie, że nie chciałam z niego wychodzić.

Okładka mnie urzekła, ale obawiałam się, że wnętrze nie będzie tak dobre, na szczęście zupełnie bezpodstawnie.

To głęboka, wielowątkowa powieść o miłości, zdradzie, bezpardonowej walce o władzę w magicznej krainie Rime. Krainie, w której dzikuni władający magicznymi zdolnościami uznanymi za niebezpieczne, zostali skazani na zagładę, a krwiożercze bestie atakują nie tylko w nocy, ale i za dnia.

Kate, naznaczona piętnem zdrajcy po próbie zabicia arcykróla przez jej ojca, skrywa również tajemnicę swojego pochodzenia. Potrafi panować nad zwierzętami i gdyby jej sekret wyszedł na jaw, zostałaby stracona.

Po ataku gadźców, jej los ponownie zostaje związany z księciem Corwinem i wraca do rodzinnego miasta, z którego została przed laty wygnana.

Czy uda jej się odkryć tajemnicę zdrady ojca i zachować własne? Czy ktoś steruje brutalnymi atakami gadźców i jaki ma w tym cel?

Rzeczywistość okazuje się bardziej przerażająca niż ktokolwiek mógłby się spodziewać, a bezpardonowa walka o władzę zmienia przyjaciół we wrogów w mgnieniu oka. Świetnie napisana fantastyka nie tylko dla młodzieży, gorąco polecam!

Bezmiar
Grzegorz Kapla