Oona kontra życie

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2021-06-02
Tytuł oryginału: Oona out of order

Wzruszająca opowieść o tym, co w życiu przemija, a co pozostaje niezmienne - bez względu na czas.

Jest sylwester 1982 roku. O północy Oona Lockhart skończy dziewiętnaście lat. Ma przed sobą całe życie! Jej jedyny problem to wybór planów na nadchodzący rok: studia za granicą czy trasa koncertowa z własną kapelą u boku ukochanego chłopaka? Dziewczyna stanie jednak przed poważniejszym dylematem, gdy noworoczne odliczanie przeniesie ją nie do następnego roku, lecz... trzydzieści dwa lata do przodu.

Pięćdziesięciojednoletnia Oona pamięta tylko imprezę sylwestrową, ma lekką nadwagę i zerowe pojęcie o nowych technologiach. Co prawda, najwyraźniej jest bajecznie bogata, wciąż ma przy sobie matkę, ale... gdzie się podziały te trzy dekady?

Każdego roku Oona będzie się budzić na innym etapie życia - z poczuciem straty, za to bogatsza o kolejne doświadczenia podróży w czasie.

Czy wyciągnie lekcję ze swojego niezwykłego losu?

Czy będzie potrafiła dostrzegać szczęście w drobnych chwilach i cieszyć się nimi, póki trwają?

Kup książkę Oona kontra życie

Opinie o książce - Oona kontra życie

Avatar użytkownika - anastasiyaadryan
anastasiyaadryan
Przeczytane:2021-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zdarzyło wam się kiedyś żałować, że nie można cofnąć czasu? Że gdyby była taka możliwość, to zrobilibyście coś w życiu inaczej? Że spie....cie coś i już nie można tego naprawić? Oona, bohaterka książki "Oona kontra życie" autorstwa Margarity Montimore dostała od losu szansę, żeby wrócić do poprzednich lat swojego życia mądrzejsza o doświadczenia z przyszłości. Fajne, nie? Kto by nie chciał? Oona co roku budzi się w innej rzeczywistości, zaczyna od czystej karty. Chaotycznie skacze po latach swojego życia. Jaki wpływ miało to na życie bohaterki? Czy zdołała naprawić błędy? Podróżowałam w czasie razem z Ooną, i ta podróż była niezwykle ekscytujsca i bogata w doświadczenia. Na mnie zazwyczaj największe wrażenie robią książki, które w jakiś sposób można odnieść do własnego życia. Też tak macie? Ta była właśnie taką, refleksyjna i emocjonujaca. Podróżując z Ooną odbyłam też podróż do własnej przeszłości. Razem z nią Śmiałam się i płakałam. Czasem jest to potrzebne 😉 Książka nie to że mną wstrząsnęła, bardziej dała po raz kolejny do myślenia. Mam już swoje lata i zdarza mi się analizować słuszność moich decycji i wyborów. Jest to chyba normalne. Ta książka jeszcze bardziej upewniła mnie w przekonaniu, że nie wolno niczego żałować i nie warto rozpamiętywać. Tak, wyciąganie wniosków jest ważne, ale ważniejsza jest akceptacja siebie i swojej przeszłości, bo to ona ...
Muszę przyznać, że książka mnie zaskoczyła w bardzo pozytywny sposób i dała kopa. Czytałam i nie mogłam się od oderwać, pochłaniając kolejne stronice. Autorka cudownie pisze, zrozumiałe i lekko. Stworzyła niby chaotyczną historię, która w końcowym momencie zazębia się, tworząc idealną całość. Jestem zdumiona i pełna podziwu za pokręconą konstrukcję fabuły, która tak wciąga i uruchamia w naszych głowach lawinę pytań, przemyśleń oraz wniosków. Łatwo się wzruszałam, wybuchałem śmiechem a nawet wściekałam na bohaterkę, która czasami była lekkomyślna i naiwna. Jednak po głębszym zastanowieniu to na tym polega życie. By poznawać to co nowe, cieszyć się z drobnych rzeczy, przeżywać wzloty i upadki ucząc się na własnych błędach. Moim zdaniem pani Montimore chciała uczulić nas na fakt, że życie jest kruche i wbrew wszystkiemu co mówimy krótkie. Los stawia na naszej drodze różnych ludzi, ale to tylko od nas zależy jaką rolę odegrają w naszym życiu. Podejmowanie decyzji jest zależne od nas samych, dlatego powinniśmy starać się wykorzystać każdą chwilę tak,by dała nam radość i uczucie spełnienia. Nie bójmy się realizować swoich marzeń, nie próbujmy niczego udawać, ani robić na siłę, bo takie zachowanie z czasem może nam przynieść tylko pustkę i uczucie zmarnowanej szansy.Akcja powieści jest pokręcona, zmieniają się lata, moda, technologia. W to wymieszana jest Oona, która ...
Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2021-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Oona to sympatyczna, zakochana i za moment dziewiętnastoletnia dziewczyna. Jednak wraz z odliczaniem do północy dzieje się magia, której nikt nie rozumie. Oona otwiera oczy i w około to już nie są lata '80, a XXI w. Czuje się inaczej, wygląda inaczej, nagle stała się bogata, a jej znajomych już przy niej nie ma. Co zrobić, kiedy rzeczywistość zmieniło się tak diametralnie, a twoje ciało zachowuje się jakby należało do kogoś innego? Fabuła tej historii zdecydowanie należy do nietypowych. Podróż duszy Oony w czasie to motyw fantastyczny, ale nie jest szeroko rozwijany, autorka bardziej skupia się na jej stanie psychicznym i wątkach obyczajowych. Portretuje postać zagubioną, która szybko musi się dostosować do ogromnych zmian w swoim życiu. Z tego względu można powieść polecić osobom, które za "bajkami" (pozdrawiam cię, tato) za bardzo nie przepadają. Dzięki takiemu brutalnemu oderwaniu bohaterki od znanego jej życia, możemy sobie uświadomić, jak ważne jest cieszenie się chwilą i docenianie tego, co aktualnie mamy i czego doświadczamy. W losach Oony ciągle są jakieś zderzenia - młodości ze starością, miłości i samotności, dawnych lat ze współczesnością. Jest to przedstawione w ciekawy sposób, rozbudza wyobraźnię, wbrew pozorom czytelnik nie czuje się przytłoczony, bo główna bohaterka ostatecznie sobie radzi (z drobną pomocą mamy i cudownego przyjaciela, którzy są wtajemniczeni ...

Opinie o książce - Oona kontra życie

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2021-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"I może młodzi wcale nie marnują młodości- może właśnie to oni wiedzą, jak przeżyć ją w najodpowiedniejszy sposób."
Przedstawiam Wam premierę z 2 czerwca! To bardzo nietuzinkowa opowieść o dziewczynie, która co roku w Sylwestra przenosi się do innego roku swojego życia. Nie przeżywa życia w porządku chronologicznym, a my wraz z nią patrzymy jak próbuje się z tym pogodzić przez kolejne 7 lat.
To moje pierwsze spotkanie z Autorką i jestem oczarowana jej pomysłowością. Pisze lekko, obrazowo i wciągająco. Jej historia o Oonie sprawiła mi wiele wzruszeń, uśmiechów, obaw o kolejne wydarzenia ale też refleksji. Nieprzeciętny pomysł przedstawienia historii głównej bohaterki nadaje lekturze świeżości i sprawia, że zapada ona w pamięć.
Oona to niesamowicie silna postać, dzielnie znosi to, czym zaskakuje ją los. Choć czasem zdarza jej się zboczyć z dobrej ścieżki, zgubić gdzieś główną życiową drogę, popełnić błędy, to wszystko to sprawia, że jest po prostu realna. Nie sposób się nie zaangażować w jej historię, nie przeżywać wraz z nią utracenia ważnych osób, uświadamiania sobie wydarzeń z przeszłości i odkrywania- tajemnic, siebie i sposobu na życie w tym chaosie.
Ale ta książka to o wiele więcej. To opowieść o trudnej sztuce bycia rodzicem. O tym jak trudne jest znalezienie pokrewnej duszy. O bezkresnej samotności i o tym, że żadne pieniądze nie zastąpią drugiego człowieka. I że nawet znajomość przyszłości nie sprawi, że uda się uniknąć błędów. Bo pomyłki są częścią naszego życia i jedyne co możemy zrobić to się z nich uczyć. I czerpać jak najwięcej ze wszystkich dobrych chwil, by dały nam siły na pokonanie przeciwności losu.
Szczerze Was zachęcam do sięgnięcia po nią!

"Bez względu na kolejność nadchodzących lat nie dało się przechytrzyć ich upływu. Nawet porządek chronologiczny nie gwarantuje bezpieczeństwa. Wszystko, co dobre, i tak zawsze się kończy. Cały trik polega na tym, by cieszyć się chwilą, która trwa."
"Żaden rodzic tak naprawdę nie wie, co robi. Wszyscy do pewnego stopnia udajemy."
"Każde towarzystwo dodaje otuchy, nawet sporadyczne, nawet to nieodpowiednie."
"Jeśli zacznie ci się wydawać, że miłość ma sens, sprawdź, czy w kotletach schabowych nie ma piór."
"Świata nie obchodzi w co wierzysz. (...) świat pójdzie naprzód bez względu na to, czy będziesz się nad sobą użalała w łóżku, czy postanowisz go odkryć."

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2021-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

„Wszystko, co dobre, i tak zawsze się kończy. Cały trik polega na tym, by cieszyć się chwilą, która trwa”.

Myślę, że każdy miał kiedyś taką myśl, pragnienie, by cofnąć się w czasie. Przeżyć coś jeszcze raz. Zrobić coś lepiej. Nie robić czegoś wcale..

Oona, młoda kobieta z głową pełną marzeń i planów na przyszłość, ale też wątpliwości i dylematów, o północy w Sylwestra 1982 r. miała skoczyć 19 lat. Noworoczne odliczanie nie przeniosło jej jednak do roku 1983, a do 2015.. choć mentalnie miała 19 lat, fizycznie 51. Każdy kolejny Sylwester fundował jej kolejny przeskok w czasie: 1991, 2004, 2003 itd.

Kobieta nie wiedziała czy oszalała, czy umarła, czy to był tylko sen. Ta sytuacja była niedorzeczna. Zamieniała się ciałami ze sobą w różnym wieku, co przypominało niekontrolowany koszar. Czuła się jak egzystencjalny włóczęga żyjący z roku na rok, jak intruz we własnym ciele. Choć skradziony czas do niej wracał, każdy rok był czystą kartką, niezwykłym czasem.. kobieta czuła się okradziona ze swojego potencjału i należnego jej miejsca w czasie.

Była niczym turystka podróżująca po własnym życiu. Podjęła nie jedną próbę uporządkowania tego wszystkiego. Początkowo przeżywała żałobę po poprzednim życiu, straconej miłości, przyjaźni i czasie. Innym razem próbowała doprowadzić do perfekcji sztukę życia chwilą. Potem odkryła, że życie to wyzwanie polegające na znalezieniu złotego środka pomiędzy ryzykiem a rozsądkiem i pielęgnowaniu tej równowagi.

Czy Oona rozgryzie, o co tak naprawdę chodzi w życiu?

Czy nasza przyszłość przyjmuje dany kształt z powodu naszych działań, czy pomimo nich?

Czy możemy narysować sobie własne schody, czy jednak musimy wchodzić i schodzić po tych, które ktoś dla nas narysował?

To niezwykła książka. Choć przypomina nowoczesną bajkę, oryginalna fabuła naprawdę nie ujmuje jej wartości.

To książka o życiu, gdzie trudne chwile i wspaniałe doświadczenia przeplatają się wzajemnie. Lata mijają bezpowrotnie. Straconych szans nie da się uniknąć. Wszystko ma datę ważności. I nasza w tym głowa, by przeżyć je jak najlepiej, popełniać błędy, wyciągać wnioski i nauczyć się z tym wszystkim żyć. A przede wszystkim, traktować sobie dobrze, zwłaszcza jeśli życie tego nie robi.

Życie jest słodko-gorzkie czy nam to się podoba czy nie.

Polecam.

Kup książkę Oona kontra życie