Operacja Paperclip

Sensacyjna historia tajnej operacji amerykańskich służb specjalnych, dzięki której w końcowym okresie II wojny światowej oraz bezpośrednio po niej do USA trafiły setki nazistowskich uczonych. Wielu z nich było zbrodniarzami wojennymi, sądzonymi i skazanymi m. in. podczas procesów norymberskich. Znajdowali się wśród nich zarówno matematycy, fizycy i chemicy tworzący dla Hitlera plany nowych rodzajów broni, jak i lekarze dokonujący zbrodniczych eksperymentów na więźniach obozów koncentracyjnych i jeńcach wojennych. Ludzie ci byli ściągani do Ameryki wraz z rodzinami, otrzymywali nowe tożsamości, a ich przeszłość puszczano w niepamięć - pod warunkiem, że równie chętnie jak dla nazistów, będą pracowali dla nowej ojczyzny.

Autorka ujawnia mnóstwo tajnych do tej pory materiałów źródłowych, przedstawiając fascynującą prawdziwą historię rodem jak z najlepszego filmu sensacyjnego.

Informacje dodatkowe o Operacja Paperclip:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Operation Paperclip. The Secret Intelligence Program That Brought Nazi Scientists to America
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Ilustracje:Paweł Panczakiewicz

Kup książkę Operacja Paperclip

Operacja Paperclip - opinie o książce

Avatar użytkownika - SophieSalvatore
SophieSalvatore
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Wybitni matematycy, fizycy i lekarze przez lata pracowali dla III Rzeszy, współpracując z Hitlerem. Po zakończeniu II wojny światowej wielu z nich dostało od Stanów Zjednoczonych drugą szansę. Mogli zostać wtrąceni do więzień na całe lata lub przyjąć propozycję pracy dla USA. (..) Autorka "Operacja Paperclip" w swojej książce wykorzystała i ujawniła wiele nieznanych do tej pory faktów. Myślę, że przy pisaniu tej powieści a także przy zbieraniu informacji dużą rolę odegrał zawód Annie Jacobsen. Autorka jest dziennikarką zajmują się głownie faktami o broni i bezpieczeństwie narodowym. Największym dowodem na zaangażowanie autorki w pisanie tej pozycji jest obszerna bibliografia umieszczona na końcu książki. (...) Osobiście bardzo cieszę się, że mogłam przeczytać tą książkę. Dzięki niej dowiedziałam się o wielu ciekawych dla mnie faktach. Mam nadzieję, że innym fanom historii też przypadnie do gustu i będą mogli spędzić z nią czas. recenzje-sophie.blogspot.com
Zaskocz, zabij, zniknij. Historia tajnych akcji i zabójców z CIA
Annie Jacobsen0
Okładka ksiązki - Zaskocz, zabij, zniknij. Historia tajnych akcji i zabójców z CIA

ZASKOCZ wroga. ZABIJ go. ZNIKNIJ bez śladu. Gdy dyplomacja zawodzi, a wszczęcie wojny nie wchodzi w grę, prezydent Stanów Zjednoczonych wzywa Wydział...