Opętanie

Mira Gallier zajmuje się renowacją witraży. Próbuje ułożyć sobie życie po stracie ukochanego męża, który zaginął podczas huraganu Katrina. Wydaje się, że po latach cierpienia niewiele brakuje, żeby odzyskała wreszcie spokój ducha. Ale życie Miry znowu rozpada się na kawałki, kiedy ktoś niszczy w kościele odnowione przez nią witraże, a ksiądz pada ofiarą brutalnego zabójstwa. Ktoś włamuje się do jej domu, a ona sama zaczyna odczuwać obecność swojego męża: czuje zapach jego balsamu po goleniu, słyszy go przez telefon albo znajduje wgłębienie w poduszce na jego łóżku. Tymczasem miastem wstrząsa seria kolejnych morderstw. W miarę jak liczba ofiar rośnie, Mira staje się jedną z głównych podejrzanych. Do Nowego Orleanu wraca Connor Scott, przyjaciel sprzed lat, który porusza serce witrażystki. Detektyw Spencer Malone podąża śladami psychopatycznego zabójcy.

Informacje dodatkowe o Opętanie:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2011 (data przybliżona)

Kup książkę Opętanie

Opętanie - opinie o książce

Czy traumatyczne przejścia mogą sprawić, że człowiekowi pomieszało się w głowie? Akcja powieści „Opętanie” dzieje się 6 lat po przejściu huraganu Katrina. Główna bohaterka nie może pozbyć się wspomnień z tamtych dni. Coraz bardziej ją osaczają i – w pewnym momencie – ma poczucie, że traci rozum.

Fabuła
Ktoś włamuje się do kościoła i niszczy witraże. Mira Gallier, która odpowiadała za ich renowację, bardzo przejmuje się tym przejawem wandalizmu. Praca nad ich odnowieniem pomogła jej wrócić do normalności po przejściu huraganu Katrina i stracie męża. Krótko po incydencie w kościele, kobieta zaczyna odczuwać obecność nieżyjącego ukochanego. Ktoś włamuje się do jej domu i pozostawia po sobie… zapach jej małżonka. Czy Jeff żyje, czy Mira jest opętana?

Do tego wokół kobiety zaczynają ginąć ludzie. Inspektor Spencer Malone, prowadzący śledztwo, nie wierzy w jej niewinność. Widział niejednego zwyrodnialca, który miał oczy jak niewinne jagnię. Uważnie i z nieufnością obserwuje Mirę.

Ciekawa czy nudna powieść?
Czasami czytelnikom książek trudno dogodzić – raz akcja jest za wolna, raz za szybka; raz historia jest za prosta, innym razem za bardzo zagmatwana. Przyznam się, że po przeczytaniu „Opętania” czuję się jak rozkapryszone dziecko, które nie wie, co ma zjeść i grymasi nad zastawionym stołem. Dostałam dość ciekawą i dynamicznie napisaną opowieść, a jednak wynudziłam się nad tą książką jak mops.

Muszę uczciwie przyznać, że nie jestem w stanie wytknąć autorce błędów w konstrukcji książki czy braków w warsztacie. Fabuła „Opętania” zawiera w sobie elementy, które dobrze się sprzedają – bohaterkę, która nie może poradzić sobie z trudną przeszłością i balansuje na granicy utraty zmysłów, oraz zbrodnie, które nawiązują do religii. Mogłoby się wydawać, że takie połączenie zapewni dreszczyk czytelniczych emocji.

Nie zaprzeczę również, że Eica Spindler całkiem nieźle zaplanowała sobie opowiedzenie historii Miry. W przemyślany sposób odkrywa kolejne karty, dzięki czemu, udaje się jej uzyskać kilka zwrotów akcji. Zakończenie również zaliczam do zaskakujących, chociaż mam wrażenie, że gdybym bardziej skupiła się na początku, mogłabym dostrzec motywy jednej z postaci.

W takim razie, co wywołało moje znudzenie?
Nie poczułam napięcia, które jest dla mnie nieodzownym elementem dobrego thrillera/kryminału. W historię zniszczonego witraża, Miry i serii zabójstw wkraczamy bez jakiejkolwiek rozgrzewki. Autorka podeszła do tematu bardzo konkretnie i metodycznie – Witam Państwa. To jest trup, to są zniszczone witraże, a to inspektor Malone, który prowadzi śledztwo. Zabrakło mi otoczki, która sprawiłaby, że poczułabym, że czytam coś wyjątkowego, a nie kolejną sprawę na liście nowoorleańskich policjantów.

Na niekorzyść powieści działają też krótkie rozdziały – co mnie bardzo zaskoczyło, bo zazwyczaj jest odwrotnie. Takie kilkustronicowe fragmenty sprawiły, że nie dałam rady wgryźć się w akcję. „Opętanie” czytało mi się szybko, ale powierzchownie. Historia pędzi do przodu jak szalona, nie ma chwili, żeby usiąść z Mirą i poczuć jej strach i niepewność. Ponad to, bohaterowie wydają się bez emocji niczym mina Steven’a Seagal’a.

Podsumowanie
Jestem świadoma, że moja recenzja jest mocno subiektywna, a wpływ na odbiór „Opętania” mógł mieć mój ówczesny nastrój, lub książka, którą czytałam wcześniej. Jednak moje serce podpowiada mi, że to przeciętny kryminał. Nie znalazłam w nim tego czegoś, za co kocham tego typu powieści.

Avatar użytkownika - nika_190
nika_190
Przeczytane:2014-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Świetna książka wywołująca dreszczyk emocji, trudno się od niej oderwać. Historia w niej zawarta jest niesamowicie intrygująca, każda kolejna strona dostarcza czytelnikowi jeszcze więcej nowych wrażeń. Koniec historii nieodgadniony do ostatniej chwili. Godna polecenia.
Avatar użytkownika - anulka1312
anulka1312
Przeczytane:2014-05-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Mira straciła męża sześć lat temu,podczas huraganu Katrina. Poczucie winy i tęsknota za mężem sprawiły,że nie może ułożyć sobie życia. Nagle wokół niej zaczynają ginąć ludzie i Mira staje się jedną z podejrzanych. Pojawia się w jej życiu przyjaciel sprzed lat. Do jej domu dostaje się intruz- a może to jej mąż?Może nie zginął? Mira ma wrażenie,że traci zmysły. Nie wie już co jest faktem a co fikcją. Czy jej mąż żyje? Czy stary przyjaciel to morderca? A może jej psychiatra spiskuje przeciwko niej? Wszyscy zachowują się podejrzanie. Bardzo dobrze napisany thriller,akcja galopuje ze strony na stronę. Trzyma w napięciu i pomimo tego,że dużo wcześniej domyśliłam się KTO, nie zepsuło mi to radości czytania. Polecam.
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2020-01-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

Powieść Erik'i Spindler ,pt. "Opętanie" to kolejna jej książka, którą przeczytałem. Przeczytałem już dużo jej książek, bo naprawdę dobrze pisze. I tym razem się nie zawiodłem, bo to napradę dobry kryminał, który mogę polecić każdemu. Naprawdę warto go przeczytać.

Avatar użytkownika - hajduczek
hajduczek
Przeczytane:2018-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek na 2018 rok,

Krótkie rozdziały bardzo zachęcają do czytania każdego kolejnego. Akcja dzieje się w przeciągu zaledwie 10 dni, ale jest tak intensywna, że żadna linijka powieści nie jest tu zbędna! Czytelniku, przekonaj się sam, jak szybko odkryjesz, kto zabija!

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2018-05-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Żeby była jasność, mąż Miry zginął podczas huraganu. Kobieta jednak idealizuje go, nie wiedząc o nim wszystkiego. A seryjny morderca to ktoś z jej najbliższego codziennego otoczenia. Możemy przekonać się, jak bardzo szkodliwe jest zbytnia religijność.

Avatar użytkownika - golebica73
Przeczytane:2018-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Niewinna ciekawość
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Niewinna ciekawość

Tylko podglądały... tajemniczą parę w trakcie perwersyjnej erotycznej gry. Gry, która skończyła się śmiercią "pani X" - jak nazwały nieznaną kochankę trzy...

Tylko chłód
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Tylko chłód

Myślała, że koszmar już się skończył... Dwadzieścia trzy lata temu Harlow Grail porwał psychopata. By zmusić rodziców dziewczynki do zapłacenia okupu,...