Opowieści wigilijne: Czym jest dla nas Boże Narodzenie

Tom 3 cyklu Opowieści wigilijne

Nieznane dotąd polskiemu czytelnikowi z opowieści wigilijnych Charlesa Dickensa potwierdzają kunszt pisarza w tworzeniu wzruszających i wciąż aktualnych moralnych przypowieści. Najlepiej widać to choćby w Opowieści o goblinach, które podkradły zakrystiana, stanowiącej rozdział XXIX Klubu Pickwicka. Podobnie jak w Kolędzie prozą, tu również w roli głównego bohatera występuje mizantrop, akcja dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia, pojawiają się elementy nadprzyrodzone (gobliny), a główny bohater ma wizje, które sprawiają, że staje się lepszym człowiekiem. Z kolei w Choince wiekowy narrator snuje wspomnienia związane ze świętami, a każdy motyw zainspirowany jest prezentami i zabawkami ozdabiającymi tradycyjne bożonarodzeniowe drzewko. W całej opowieści znajduje się wiele wątków, od ciepłych wspomnień ukochanych zabawek po niesamowite historie opisujące różne zmory z dzieciństwa.

Informacje dodatkowe o Opowieści wigilijne: Czym jest dla nas Boże Narodzenie:

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2019-03-10,

kochajacaksiazki.blogspot.com

Jak co roku, wydawnictwo Zysk i S-ka umiliło nam świąteczne oczekiwania, wydając kolejne zbiory świątecznych opowiadań. Tym razem wzięło pod lupę twórczość Charlesa Dickensa, i tak oto w ten sposób powstał trzy tomowy zbiór opowiadań tego wybitnego pisarza. Mając sentyment do „Opowieści wigilijnej” i do jej głównego bohatera – Scrooge’a, postanowiłam po raz kolejny dać się oczarować temu autorowi.

Zbiór ten zawiera czternaście opowiadań, w których zawarte są liczne morały. Część z nich ma charakter realistyczny, a część zawiera elementy fantastyki (świetnym przykładem jest opowiadanie „Opowieść o goblinach, które podkradły zakrystiana”) . Charles Dickens oddał w swych opowiadaniach tą świąteczną magię, dzięki której, zostaną one w pamięci czytelnika na długi czas.

Tak jak sam tytuł wskazuje, wszystkie opowiadania mają podobny czas akcji, a mianowicie okres Świąt Bożego Narodzenia. Autor opisuje w nich liczne przygotowania świąteczne: od przyrządzania wieczerzy wigilijnej, po strojenie choinki.

Akcja każdej z opowieści toczy się w podobnych miejscach, np. w gospodzie czy pensjonacie. Jednym z najczęściej pojawiających się elementów w jego historiach jest kominek. To właśnie przy nim bohaterowie snują myślami w odległe czasy, wspominają i tęsknią za tym, co było.

Wielkie brawa dla wydawnictwa za tak piękne wydanie, dzięki któremu czytanie tych opowiadań staje się jeszcze większą przyjemnością. Książka ma twardą oprawę, a więc nie tak łatwo ją zniszczyć. Poza tym, kolejnym atutem są zawarte w niej oryginalne XIX-wieczne rysunki.

„Opowieści wigilijne. Czym jest dla nas Boże Narodzenie” to według mnie obowiązkowa pozycja zarówno dla tych, którzy cenią sobie klasykę i piękny język, jak i dla tych, którzy po prostu kochają Święta Bożego Narodzenia.

Moja ocena: 8/10

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2017-12-02, Ocena: 6, Przeczytałam,

Wydany niedawno trzeci tom „Opowieści wigilijnych” zawiera nieznane dotąd polskim czytelnikom utwory Charlesa Dickensa. Jest w nich wiele ciepła, magii, świątecznego klimatu oraz poczucia humoru, także w czarnym wydaniu.

„Czym jest dla nas Boże Narodzenie” to podtytuł zbioru, który można uznać za myśl przewodnią całości. Wszystkie opowiadania bowiem związane są ze świętami, przygotowaniami do nich, ich celebrowaniem albo tęsknotą za tym, co utracone – w różnych miejscach, przez różne osoby i na różne sposoby.

Dickens daje się tu poznać jako świetny obserwator otaczającej go rzeczywistości. Obok realizmu sięga jednak również po elementy fantastyczne, czego przykładem może być otwierająca zbiór „Opowieść o goblinach, które podkradły zakrystiana”.
To jedyny tekst, który ukazał się wcześniej w polskim przekładzie (chociaż innego tłumacza), gdyż stanowi on fragment znanej powieści „Klub Pickwicka”.
Pozostałe utwory drukowane były w czasopismach i w „Trzech opowieściach o duchach” - są one najmniej znanymi powszechnie u nas świątecznymi opowiadaniami Dickensa.

Wszystkie historie są zajmujące, interesujące i zapadające w pamięć. Odnajdujemy tu postacie typowe dla prozy autora „Oliviera Twista” – są zmanierowani bogacze, oddane służące, nieszczęśliwe sieroty, uczciwe wdowy, rozbrajające dzieciaczki, honorowi mężczyźni, typki spod ciemnej gwiazdy.
Są też postacie ze świata nadprzyrodzonego, które wprowadzają niesamowity klimat – raz jest groźnie i strasznie, innym razem można się ubawić i uśmiechnąć pod nosem, na przykład śledząc perypetie wiecznie niezadowolonego ze wszystkiego Gabriela Gruba, który umila sobie czas „usilnie myśląc o ospie, szkarlatynie, dyfterycie, pleśniawce, kokluszu i różnych innych pocieszających zjawiskach”.

Również wydarzenia oscylujące wokół Świąt Bożego Narodzenia są charakterystyczne dla dziewiętnastowiecznej klasyki angielskiej. Sporo tu tajemnic, rodzinnych sekretów, nieszczęśliwych uczuć, zbiegów okoliczności i niespodziewanych spotkań po latach, które zmieniają diametralnie życie postaci.

Akcja rozgrywa się w różnych miejscach, zazwyczaj są to jednak gospody, pensjonaty, zamki i ubogie domostwa, w których przy kominkach snute są zajmujące i zapierające dech w piersiach opowieści.
Ten ogień zdaje się podsycać napięcie i przydawać poszczególnym historiom rodzinnego ciepła, rozbrajającego charakteru i wzruszeń.

„Opowieści wigilijne” chwytają za serce, skłaniają do refleksji, wspomnień i marzeń. Idealnie wprowadzają w klimat zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia.
Są też niewątpliwie ucztą duchową dla miłośników klasyki i pięknego, kunsztownego języka, którym można delektować się tak samo jak treścią.

BEATA IGIELSKA

i zapierające dech w piersiach opowieści.

Przerażające opowieści
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Przerażające opowieści

W czasach Charlesa Dickensa (1812-1870) istniało ogromne zainteresowanie zjawiskami nadprzyrodzonymi i chętnie czytano niesamowite opowieści. Autor zawsze...

Great Expectations
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Great Expectations

A terrifying encounter with an escaped convict in a graveyard on the wild Kent marshes a summons to meet the bitter, decaying Miss Havisham and her beautiful...