Opowieści wigilijne: Czym jest dla nas Boże Narodzenie

Tom 3 cyklu Opowieści wigilijne

kochajacaksiazki.blogspot.com

Jak co roku, wydawnictwo Zysk i S-ka umiliło nam świąteczne oczekiwania, wydając kolejne zbiory świątecznych opowiadań. Tym razem wzięło pod lupę twórczość Charlesa Dickensa, i tak oto w ten sposób powstał trzy tomowy zbiór opowiadań tego wybitnego pisarza. Mając sentyment do „Opowieści wigilijnej” i do jej głównego bohatera – Scrooge’a, postanowiłam po raz kolejny dać się oczarować temu autorowi.

Zbiór ten zawiera czternaście opowiadań, w których zawarte są liczne morały. Część z nich ma charakter realistyczny, a część zawiera elementy fantastyki (świetnym przykładem jest opowiadanie „Opowieść o goblinach, które podkradły zakrystiana”) . Charles Dickens oddał w swych opowiadaniach tą świąteczną magię, dzięki której, zostaną one w pamięci czytelnika na długi czas.

Tak jak sam tytuł wskazuje, wszystkie opowiadania mają podobny czas akcji, a mianowicie okres Świąt Bożego Narodzenia. Autor opisuje w nich liczne przygotowania świąteczne: od przyrządzania wieczerzy wigilijnej, po strojenie choinki.

Akcja każdej z opowieści toczy się w podobnych miejscach, np. w gospodzie czy pensjonacie. Jednym z najczęściej pojawiających się elementów w jego historiach jest kominek. To właśnie przy nim bohaterowie snują myślami w odległe czasy, wspominają i tęsknią za tym, co było.

Wielkie brawa dla wydawnictwa za tak piękne wydanie, dzięki któremu czytanie tych opowiadań staje się jeszcze większą przyjemnością. Książka ma twardą oprawę, a więc nie tak łatwo ją zniszczyć. Poza tym, kolejnym atutem są zawarte w niej oryginalne XIX-wieczne rysunki.

„Opowieści wigilijne. Czym jest dla nas Boże Narodzenie” to według mnie obowiązkowa pozycja zarówno dla tych, którzy cenią sobie klasykę i piękny język, jak i dla tych, którzy po prostu kochają Święta Bożego Narodzenia.

Moja ocena: 8/10

Kup książkę Opowieści wigilijne: Czym jest dla nas Boże Narodzenie

Dawid Copperfield t. 2
Charles Dickens0
Okładka ksiązki -  Dawid Copperfield t. 2

Drugi tom powieściowej autobiografii, "Dawidowi Copperfieldowi", której Dickens poświęcił dwa lata pracy (ukazała się w 1849-50). Zrozumiałe są...

Klub Pickwicka
Charles Dickens0
Okładka ksiązki - Klub Pickwicka

Połączenie powieści obyczajowej, satyry, farsy i romansu łotrzykowskiego. Utwór opisuje podróży po Anglii dobrodusznego pana Pickwicka, twórcy...