Ortodoksja i herezje. Historia szukania prawdy w pierwszych wiekach Kościoła

W co od pierwszych wieków wierzyli chrześcijanie? I jak tę wiarę pojmowali?

Wciągająca opowieść o szukaniu rozumienia wiary i o zmaganiach z jej wypaczeniami. A także o tym, jak łatwo przekraczało się granicę ortodoksyjnego myślenia, kiedy żadne formuły nie były uznane za niepodważalne. Jednak to właśnie pierwsze poszukiwania apostołów, ewangelistów oraz Ojców Kościoła pozwalały dotknąć tajemnicy życia wiecznego, Trójcy Świętej, grzechu pierworodnego czy znaczenia chrztu.

W jaki zatem sposób kształtował się zbiór chrześcijańskich dogmatów? Dlaczego przy tym pojawiało się tak wiele herezji? Jakiej lekcji udzielają nam nieustannie Ojcowie Kościoła? Mistrzowska opowieść znawcy historii chrześcijaństwa stanowi dopełnienie książki Herezje - tym razem śledzimy z autorem narodziny chrześcijańskiej ortodoksji.

Henryk Pietras SJ (ur. 1954) - profesor patrologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i w Akademii Katolickiej w Warszawie - Collegium Bobolanum. Opublikował wiele książek, . Początki teologii Kościoła oraz Eschatologię Kościoła pierwszych czterech wieków.

Informacje dodatkowe o Ortodoksja i herezje. Historia szukania prawdy w pierwszych wiekach Kościoła:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2022-02-02
Kategoria: Duchowość, religia

Tagi: teologia bóg

Kup książkę Ortodoksja i herezje. Historia szukania prawdy w pierwszych wiekach Kościoła

Duchowa pielgrzymka do Ziemi Świętej
Henryk Pietras SJ0
Okładka ksiązki - Duchowa pielgrzymka do Ziemi Świętej

W Ziemi Świętej Jezus nie wędruje już po górach i równinach. Nie słychać Go w synagogach i Świątyni. Nie jada już w domach celników i grzeszników. Na...

Eschatologia kościoła pierwszych czterech wieków
Henryk Pietras SJ0
Okładka ksiązki - Eschatologia kościoła pierwszych czterech wieków

W książce tej Autor nie omawia szczegółowo wszystkiego, co Ojcowie Kościoła o sprawach ostatecznych powiedzieli, ale skupia się na głównych tematach, na...