Osobliwość ciszy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2017-07-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-8119-046-6
Liczba stron: 246
Język oryginału: polski

Ocena: 5.33 (3 głosów)

„Osobliwość ciszy” jest ostatnią częścią z entuzjazmem przyjętej przez czytelników „Trylogii ciszy”. Autorce po raz kolejny udało się zaskoczyć w taki sposób, aby do ostatnich kart nie ujawnić jak finalnie potoczą się losy głównych bohaterów. W tej odsłonie Masłowska-Burnos dzieli czas fabularny na dwie części, na przeszłość i teraźniejszość, co zdecydowanie buduje napięcie, a fabuła wciąż zachowuje swój logiczny przebieg i spójność narracji, dzięki czemu Czytelnik wciąż nie gubi się w ciekawie zaplątanej treści.

Początkowo w prologu poznajemy kilkunastoletnią Majkę, która jest po tragedii rodzinnej, co rzutuje na całe jej dorosłe życie skomplikowaną naturę i postępowanie. Następnie mocno rozbudowany zostaje wątek osadzony w Opolu, w latach zanim Karewicz zaczęła pracę dla „Medicalu”. Poznajemy mechanizm działania układów i korupcji, napędzającej się niczym niezahamowaną pychą i bezkarnością Lenkiewicza i jego kompanów. Wszystkie elementy układanki zaczynają w przerażający sposób do siebie idealnie wręcz pasować, skłaniając tym samym do poważnej refleksji. Parę kochanków czeka niebezpieczeństwo, oraz bardzo trudne doświadczenia…

Wątek kryminalno sensacyjny zdecydowanie w ostatniej części jest najmocniej rozbudowany, a elementy pięknych aczkolwiek czasami trudnych miłosnych opisów idealnie w jego wkomponowane.

Kup książkę Osobliwość ciszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Osobliwość ciszy

Zdecydowanie najlepsza powieść Alicji Masłowskiej-Burnos! Co prawda najwyższej oceny nie dam, bo w przyszłości liczę na więcej, dużo, dużo więcej, ale z czystym sumieniem daję mocne 5 ☺ W tej części przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Np. w pierwszej części powieści zamykającej ten cykl towarzyszymy osiemnastoletniej Mai w trakcie terapii. Patrzymy na wszystko z perspektywy nastolatki, która z dnia na dzień z mądrej i pomocnej dziewczyny zmienia się w oczach innych w "niemotę". To ją bolało. To właśnie te wydarzenia w głównej mierze ukształtowały jej charakter i podejście do świata. Potem przenosimy się w akcji aż o 13 lat. Maja odnosi wielkie sukcesy, pracuje nad ważnymi projektami. Doskonale zdaje sobie sprawę, jaką drogę obrała. Mam na imię Maja, tulę właśnie w swych dłoniach kieliszek dobrze schłodzonego martini (...) To ja, Maja, maszyna do odnoszenia sukcesu, pozbawiona kruchości, pozbawiona sobie." To tu też powoli zaczyna się cała kryminalna przygoda z "Medicalem". Przyznam szczerze, że po dwóch pierwszych częściach nie spodziewałam się aż tak wielkiej dawki emocji. Autorka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Połączenie wszystkich wątków, ich rozwinięcie, a przy tym przypomnienie całej historii tak, aby nie znudzić czytelnika, to naprawdę trudna sztuka, która Alicji Masłowskiej-Burnos udała się perfekcyjnie. Wszystkie trzy części Trylogii ciszy otrzymałam od Wydawnictwa Psychoskok w formie elektronicznej. Nie wiem czy wiecie, ale po e-booki sięgam sporadycznie. Powieści w formie pdf czytam zdecydowanie dłużej niż te wydawane w tradycyjnej formie. Nie ma to jak szelest i zapach papieru. Jednak w tym wypadku postanowiłam "zaryzykować". I o ile dwie pierwsze części przeczytałam dosyć szybko, za kilkoma podejściami, tak Osobliwość ciszy pochłonęłam błyskawicznie za jednym razem. To nie jest tak, że chcę Wam odradzić lekturę dwóch pierwszych części. Absolutnie nie. Tylko przeczytanie całej trylogii da Wam pełny obraz trudnego, ale i pełnego nadziei życia głównej bohaterki. Wszystkie trzy tytuły składają się na piękną całość. Jednak nawet sięgnięcie po pojedynczy tom da Wam ogromny zastrzyk przeżyć i emocji. Dlatego też zachęcam Was do sięgnięcia po wszystkie trzy powieści napisane przez Panią Alicję. Jednak jeżeli mocno się wahacie i nie przekonują Was moje słowa, zaryzykujcie i sięgnijcie na początek chociaż po trzeci tom. A zapewniam Was, że zaczynając od końca czym prędzej będziecie chcieli uzupełnić tę historię o poprzednie części. Podejmiecie wyzwanie?
Link do opinii
Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2017-07-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
"W obliczu cierpienia wszyscy jesteśmy tacy sami, mądrzy czy głupi, bogaci czy biedni cierpimy tak samo." Alicja Masłowska- Burnos przekazuje w ręce czytelników historię, w której fascynująco mieszają się różne gatunki. Zarówno sympatycy obyczaju, erotyki, sensacji, jak i thrillera, kryminału, odnajdą w jej powieści coś dla siebie. Autorka świetnie i profesjonalnie oddała atmosferę opisywanej historii. Dynamiczna akcja, emocjonujące zdarzenia, sprawiają, że książkę czyta się z wielkim zainteresowaniem. Czytelnik staje się uczestnikiem wydarzeń. Od razu odczuwa nawet najdrobniejsze zmiany nastrojów: złość, zdziwienie, smutek, radość, niepewność, strach, z którymi muszą radzić sobie bohaterowie powieści. Maja Karewicz - główna bohaterka, tak jak i w poprzednich tomach "Trylogii ciszy", przedstawiona jest wyraziście i wzbudza ogromne emocje. Nie zawsze w pełni rozumiemy jej zachowania i emocje, wszak to co na wierzchu, nie koniecznie jest takie proste i oczywiste. Powrót do traumatycznych wydarzeń z przeszłości bohaterki, w tym tragedii dzieciństwa, pozwala czytelnikowi na poznanie prawdy o jej losach, wyjaśniając tym samym powody targających nią problemów. Mąż Mai, Adam to mężczyzna silny, kochający. Dbający o swoich bliskich. Pewny siebie, ale także czuły i wrażliwy. Autorka doskonale przedstawiła także pozostałych bohaterów, którzy odgrywają w historii znaczące role. Czy ten, który od zawsze był zły, złym pozostanie już na zawsze? Czy da sobie szansę na dobre uczynki? Zrozumie błędy? Co skłania człowieka do wyrządzania krzywdy innym? To pytania, które zadawałam sobie czytając książkę. ,,Osobliwość ciszy" to doskonale przemyślana i ciekawa powieść, wypełniona życiowymi dramatami, traumami, walką o oswojenie lęków, mozolną nauką miłości, zrozumienia, akceptacji, wybaczenia i przyjaźni. Przedstawia czytelnikom cały wachlarz uczuć. Uświadamia, jak różne odcienie może przybierać cisza... Czasami zamyka w samym sobie, pustce i bólu. Rozterkach, cierpieniu i beznadziei. Tęsknocie. Nie pozwala zaczerpnąć powietrza, odetchnąć pełną piersią. Przysłania świat... Innym razem jednak, przynosi spokój i ukojenie. Daje siłę, moc i odwagę. Przynosi zrozumienie, pogodzenie i wiarę w lepsze jutro. W swoje lepsze, bardziej zdeterminowane, otwarte na ludzi i świat ja... Książka Alicji Masłowskiej- Burnos skłania człowieka do głębokich refleksji. Jeśli chcesz poznać fenomen ciszy, sięgnij po ,,Osobliwość ciszy"! Jestem pod ogromnym wrażeniem! Gorąco polecam!
Link do opinii

Tutaj dowiadujemy się jak to wszystko się zaczęło.  Jak Albert i  prezes szpitala w Opolu planują swoje przekręty oraz poznajemy Wojskowego,  ich informatora, który ma wszystkie informacje o każdym zamieszanym w przekretach.  Jednak nic nie mają na Maję Karewicz. Wojskowy wymyśla misterny plan, który prawie się udaje, ale przez pracoholizm Mai nie wychodzi dobrze. Również przeszkodził Adam, który rozkochał Maję w sobie, pomógł jej z jej chorobą oraz nie opuszczą jej na krok. Wojskowy musiał wkupic się w jej rodzinę,  więc udawał zainteresowanie do jej matki. Stał sie Andrzejem, partnerem matki Mai. Tak zyskał ich zaufanie. Mają nic nie przeczuwajac jest szczęśliwa. Urodziła synka Jasia, Adamowi dobrze idzie w pracy.  Jednak znowu przeszłość daje znać.  Ktoś wysadzil butik Mai i zginął Błażej który projektował sukienki. Potem ktoś zabił prokuratora, który zbierał dowody na Alberta i jego bandy. Znowu małżeństwo Mai się sypie, ciągle się kłócą.  Aż mama Mai nie wytrzymuje i zabieraJasia do siebie. Mają i Adam są sami i znowu się dogadają i docierają.  Planują żeby Mają na trochę wyjechała żeby sprawa ucichla.  Marcin prawnik Adama przyjeżdża rano do ich domu i muszą z Adamem wyjść do biura. Mają zostaje z Andrzejem,  który nagle ją brutalnie wrzuca do auta i zwiazuje ręce.  Mają jest w szoku. Błaga go żeby ją wypuścił.  Jednak Andrzej jej nie słucha opowiada o całym planie który trwa kilka lat i jaka czeka ją przyszłość. Kiedy docierają do lasu, do domku tam czeka na nich 3 mężczyzn.  Mówią że muszą pozbyć się Mai. Mocno ją pobili, czuje że umiera. Jednak widzi starszego mężczyznę który był z nią w trudnych chwilach i wspierał kiedy straciła dziecko, kiedy była z Jasiem w restauracji. A teraz jest tu i mowi ze jeszcze nie jest jej czas. Musi wracac do swojego synka i rodziny, ma sie nie poddawać.  Kiedy Maja sie budzi widzi, jak mężczyźni sie szarpia, potem pada strzał i nagle Andrzej bierze ją do samochodu. Wiezie ją szybko do szpitala. Koszmar sie skończył.  Maja przeżyła i dochodzi do siebie za granicą z własną rodziną.  

Link do opinii

Kup książkę Osobliwość ciszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Dojrzałość wzruszeń
Alicja Masłowska-Burnos0
Okładka ksiązki - Dojrzałość wzruszeń

W życiu po każdej zawierusze przychodzi czas spokoju – cierpienie i szczęście naturalnie się równoważą… Czy na tym właśnie polega dojrzałość...

Odprowadzam ciszę
Alicja Masłowska-Burnos0
Okładka ksiązki - Odprowadzam ciszę

Thriller psychologiczno-erotyczny, będący kontynuacją głośnego debiutu literackiego „Nie wchodź w moją ciszę”, uznanego za jedną z najlepszych...

Zobacz wszystkie książki tego autora