Osobowość ćmy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2008-12-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-08-04281-6
Liczba stron: 256
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Ocena: 5.05 (19 głosów)

Ośmioro przyjaciół. Niby znają się jak łyse konie. Niby ... bo cierpią, błądzą, potykają się i upadają zanim po omacku, dojdą do najoczywistszej prawdy: w życiu liczy się tylko miłość i tylko ona pozwala dokonywać właściwych wyborów. Wszystko inne zawodzi. O czym przekonywałam Czytelników zawsze.

Kup książkę Osobowość ćmy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Osobowość ćmy

Avatar użytkownika - kocik83
kocik83
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Dosyć życiowa książka.Opowiada o losach kilkorga przyjaciół którzy pomimo tego że znają się już wiele lat, tak naprawdę wiele o sobie nie wiedzą.Wiele u nich niedomówień,sekretów a przecież wystarczyłoby się tylko trochę otworzyć aby rozwiązać niektóre problemy.Przed kim mamy się otworzyć jak nie przed przyjaciółmi,przecież po to oni są,aby wspierać się w trudnych chwilach.W przyjażni najważniejsza jest szczerość.Na szczęście wszystko dobrze się kończy.
Link do opinii
Historia grupy przyjaciół, którzy nie do końca są wobec siebie szczerzy, zachowują jakąś tajemnice dla siebie, co rodzi mnóstwo domysłów i nieporozumień. Opowieść o ludzkich relacjach, codziennych problemach, błahostkach i sprawach wielkiej wagi. Ukazuje problem barku szczerości między ludźmi, którzy są dla siebie ważni; rozmowy, która jest podstawą każdej zdrowej relacji. Historia wciąga, ale mi nie odpowiadała forma, która na początku czytania wprowadza spory chaos.
Link do opinii
Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2014-09-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
W "Osobowości ćmy" poznajemy grupę przyjaciół. Przyjaciele - wydaje się, że powinni znać się na wylot, a niestety każdy coś ukrywa. Każdy odbiera słowa bliskich, nie tak jak powinien, nie dopytuje, bo uważa, że tak będzie lepiej. Pełno tu nieporozumień, domysłów i zawiłości losu. Czy w takich warunkach przyjaźń może przetrwać? Czy można pokochać kogoś, kogo ledwo co się poznało? Czy da się pokochać kogoś, kogo zna się już wieki? Książka uczy, by mówić sobie o sprawach tych bardziej i tych mniej ważnych; nie czekać, aż druga osoba się domyśli lub zapyta. Powieść wzrusza, rozśmiesza, momentami powoduje, że wkurzamy się na bohaterów; czyta się ją lekko, ma ciekawą narrację. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2014-05-09, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Po arabskiej serii czas na powrót we własne strony. Współczesność, podobni do mnie bohaterowie, zwyczajne problemy a czasami sprawy wagi najwyższej bo dotyczące ludzkiego życia. Książka Grocholi otwiera oczy ukazując naszą ludzką małość i egoizm w którym siedzimy mając oczy zamknięte na problemy innych. Nie dostrzegamy że coś złego wydarza się tuż obok, bo przecież mamy swoje zmartwienia. Problemy małżeńskie, niespodziewana ciąża, zachwiane ego karierowicza, niespełniony artysta, nieudany romans. To wszystko zabiera ostrość widzenia tego co dzieje się tuż obok. A tuż obok jest walcząca o życie młoda dziewczyna, która ułatwia każdemu ze swoich przyjaciół życie ingerując w nie, doprowadzając do pozytywnych zakończeń. Nie zawsze potrafią zauważyć ile dobrego od niej otrzymują jak wiele zawdzięczają. Czytelnik widzi, układa sobie łamigłówkę i wcześniej niż główni bohaterowie wie, komu trzeba pomóc i chciałoby się krzyknąć: ruszcie się : ,,macie koło siebie anioła, pomóżcie mu". Dzięki autorce sprawy układają się tak jak tego pragniemy. Jednak Katarzyna Grochola dając nadzieję na dobry finał zarazem otwartym zakończeniem odbiera ją. Tak bardzo chciałabym aby się udało, i tak bardzo wiem, że w tych sprawach nie zawsze kończy się happy endem.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Niektórzy autorzy mają styl tak charakterystyczny, że już po kilku pierwszych stronach wie się, z kim ma mamy do czynienia, nawet jeśli nie udało się wcześniej rzucić okiem na okładkę. Do takich pisarzy należy właśnie Katarzyna Grochola. Obojętnie o czym opowiada - czy o koszmarze kobiety, nad którą ktoś znęca się psychicznie i fizycznie, jak miało to miejsce w "Trzepocie skrzydeł", czy też poprzez zabawną postać Judyty dzieli się z nami przemyśleniami kobiety po czterdziestce - z każdej strony wydziera coś, co możemy nazwać jakąś specyfiką wyrażania myśli. Do jednych może trafiać to mniej, do innych bardziej - niezależnie od tego, pozostaje to wyróżnikiem tej pisarki. Tak jest i w przypadku tej powieści.Ośmioro ludzi, osiem osobowości,osiem różnych światów - i przyjaźń, zdolna przezwyciężyć wszelkie trudności. Książkę polecam nie tylko wielbicielom Grocholi, a każdemu z nas - bo uczy , że trzeba rozmawiać, bo porusza,bo skłania do pewnych głębszych przemyśleń. Bo na pewno uwrażliwia na innych. Bo nie da się jej zapomnieć - a takie pozycje, które z jakiegoś względu pozostają w naszej pamięci warto poznać. Zawsze.
Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2011-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 2011, Autografy/Dedykacje, Mam,
W książce poznajemy losy grupy przyjaciół, którzy na różne sposoby próbują poukładać własne życie. Teoretycznie znają się oni bardzo dobrze, a mimo to wciąż błąkają się w labiryncie domysłów i niedomówień, które najczęściej nie są prawdziwe. Jeśli macie ochotę na napisaną w bardzo ciepły i empatyczny sposób opowieść o zawiłościach losu, sile przyjaźni i odkrywaniu siebie ta pozycja na pewno Was nie zawiedzie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - darr2
darr2
Przeczytane:2013-10-14, Ocena: 5, Przeczytałam, magiczne,
Najważniejsza w życiu jest miłośc i przyjaźń :) Z początku trudno mi się czytało tę książkę, ale koniec jak najbardziej nieprzewidywalny... Polecam na jesienny wieczór i nie tylko:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Bozuci
Bozuci
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - martuska_ja
martuska_ja
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2014-10-29, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2014-07-22, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Serce na temblaku
Grochola Katarzyna0
Okładka ksiązki - Serce na temblaku

Judyta nie marzy już o rycerzu na białym koniu. Przeżywa cudowne chwile u boku mężczyzny. Kocha, a zarazem wciąż broni swej niezależności. Jest bardzo...

Ja wam pokażę!
Grochola Katarzyna0
Okładka ksiązki - Ja wam pokażę!

Trzecia część przygód Judyty - najpopularniejszej bohaterki literackiej ostatnich kilkudziesięciu lat. Judyta w końcu odnalazła szczęście. Tak...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy