Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji

Powieść, która ukazuje koniec imperialnej Rosji oczami Olgi Romanowej, pierworodnejcórki ostatniego cara, Mikołaja II.

Wielka Księżna Olga Romanowa dorasta w obliczu zmieniającego się świata i odchodzenia wielkich dynastii Europy. W Carskim Siole razem z rodzicami i rodzeństwem czuje się bezpieczna pomimo niepokojów nastających w stolicy. Rodzina cara izoluje się od świata z powodu złego stanu zdrowia carycy, sekretnej dolegliwości najmłodszego brata Aleksieja i narastających kontrowersji wokół księdza Grigorija Rasputina, którego wpływ na carycę jest coraz silniejszy.

Gdy zbliża się wojna, styl życia w stolicy ulegają przemianie. Olga i jej siostry zamieniają swoje suknie na fartuchy pielęgniarskie - asystują przy operacjach i zajmują się rannymi oficerami.

Tymczasem kontrowersje wokół Rasputina przeradzają się w ognisty protest, a wezwania do rewolucji grożą zakończeniem trzystu lat rządów Romanowów.

,,Ostatnia wielka księżna" to opowieść o dynastii, obowiązkach i zakazanej miłości, ale przede wszystkim to historia rodziny i jej tragicznego losu.

Informacje dodatkowe o Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-09-06
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Last Grand Duchess: A Novel of Olga Romanov, Imperial Russia, and Revolution

Tagi: Literatura historyczna

Kup książkę Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji

Ostatnia wielka księżna. Powieść o Oldze Romanowej, Carskiej Rosji i rewolucji - opinie o książce

Każdy, kto bierze do ręki tę książkę doskonale wie jak ona się skończy, mimo że wokół śmierci rodziny Romanowów urosło wiele spekulacji, odnajdywały się rzekome córki Cara Mikołaja, zapomniane księżniczki, mające dowody na pokrewieństwo ale tu historia mówi swoje.

Bryn Turnbull opowiada nam o życiu wielkiej księżnej Olgi Romanow, dziewczyny szczęśliwej, wychowywanej przez kochających rodziców, otoczonej rodzeństwem, jednym słowem normalny, ciepły dom mimo iż to carska rodzina. Kiedy wybucha I wojna Olga i Tatiana zostają pielęgniarkami, wspierają ludzi i wspominają swoje bywanie na balach które w czasie wojny nie istnieją. Zakochują się, marzą, lecz nawet w najczarniejszych snach, nie przewidują tego co może przynieść im los, a ten dla tej rodziny był okrutny.

Autorka opiera się na wielu źródłach historycznych, nie daje nam opowieści wyssanej z palca. Ta powieść to dwie przestrzenie czasowe, które się przeplatają, czas gdy rodzina prowadziła normalne życie, a później wojna  i ten gdy była wzięta już do niewoli.

Historia opowiedziana jest oczami Olgi co dodaje dodatkowego smaku, przeżycia młodej dziewczyny, jej rozterki, a jednocześnie mądrość którą osiągnęła wraz z wiekiem dojrzewania, miałam wrażenie, iż jest bardziej dojrzała od swojej matki, która bezgranicznie ufała nieodpowiedniemu człowiekowi. Rasputin omotał najpierw carycę a później i samego cara, co wydaje mi się przyczyniło do upadku tej rodziny.

Historia którą zna każdy a mimo to warto po nią sięgnąć, autorka stworzyła powieść która jest piękna i jednocześnie tragiczna, ma ogrom emocji i wzruszeń, nie da się jej odłożyć dopóki nie przeczyta się do końca.

Polecam

Powrót matki