Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei

Pasja, rajdy samochodowe, miłość i wielkie nadzieje…

Kiedy pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku rozpoczęto w Polsce produkcję samochodów Oświęcim Praga, nikt nie przypuszczał, jakim ogromnym powodzeniem będą się one cieszyć. Piękne nadwozie, dobra jakość, szybkość pobudzały wyobraźnię i zachęcały do ich nabywania.

Oświęcim Praga by nie powstała, gdyby nie grupa pasjonatów – niezwykłych ludzi wierzących w swoje marzenia. To o nich jest ta powieść.

Informacje dodatkowe o Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei:

Oświęcim Praga. Czas miłości i nadziei - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2021-03-07,

Jest rok 1928. Hrabia Raczyński, pasjonat motoryzacji, wpada na pomysł. Chce założyć w Oświęcimiu fabrykę samochodów. Byłyby montowane z części przesłanych z czechosłowackiej Pragi. Mimo wątpliwości otoczenia realizuje swój plan, dając przy okazji pracę wielu ludziom. Tak powstały samochody Oświęcim Praga, cieszące się w czasach międzywojennych wielką popularnością. Jak potoczyła się historia fabryki? Jak wpłynęła na życie mieszkańców, w tym rodzinę Katarzyny - drugiej po Raczyńskim głównej bohaterki?

Podróż przez strony książki przypomina jazdę samochodem. Satysfakcjonującą - akcja nie utyka w koleinach, silnik nie gaśnie. Zapraszam na przejażdżkę!

dr Kalina Beluch

Oświęcim Praga czas miłości i nadziei to piękna opowieść, dzięki któremu możemy przenieść się w czasy, których już nie ma. To także zupełnie inna odsłona Iwony Mejzy, którą dotąd znałam z zupełnie innej strony – z lekkich i zabawnych komedii kryminalnych. Szukacie opowieści o wielkiej pasji, wielkiej miłości i marzeniach? Lepiej trafić nie mogliście!

Oświęcim Praga czas miłości i nadziei
Gdy pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku rozpoczęto w Polsce produkcję samochodów Oświęcim Praga, nikt nie przypuszczał, że będą cieszyć się one tak wielkim powodzeniem. Piękne nadwozie, dobra jakość, szybkość pobudzały wyobraźnię i zachęcały do kupowania. Samochody te stanowiły tym większy smaczek, że już od kilku lat można je było nabyć u naszych południowych sąsiadów. Umowa pomiędzy Towarzystwem Aukcyjnym w Pradze a reprezentantami ze strony polskiej Rogerem hr. Raczyńskim i Arturem hr. Potockim została wpisana do rejestru handlowego spółki 22 maja 1929 roku. Po stronie polskiej znalazło się 35% udziałów, a po czeskiej 65%. W grudniu 1929 r. nazwę zmieniono na „Oświęcim” Zjednoczone Fabryki Maszyn i Samochodów S.A.  Stanowiła gwarancję bytu dla wielu polskich rodzin. Z czasem zaczęła produkować również motocykle, autobusy oraz ciężarówki dla wojska. Niestety, z czasem i ją dopadł kryzys. Pogłębiające się problemy finansowe oraz wybuch drugiej wojny światowej sprawiły, że przestała istnieć.

Historia, pasja i motoryzacja
Oświęcim Praga czas miłości i nadziei to książka o ludziach związanych z powstaniem i funkcjonowaniem fabryki. Nie jest dokumentem samy w sobie, lecz opowieścią opartą na faktach. Została napisana pięknym językiem, a autorzy wiernie oddali klimat minionej epoki i tło historyczne. Książka ta stanowi odskocznię od XXI wieku, może być fantastyczną podróżą do przeszłości, jeśli tylko zechcemy po nią sięgnąć. Perełka na rynku wydawniczym! No i ta klimatyczna okładka – całość to prawdziwy majstersztyk.

lady-in-red.pl