,,[...] wobec istotnych zmian zachodzących obecnie w szeroko pojętej gospodarce światowej i na międzynarodowych rynkach finansowych, będących m.in. konsekwencją postępujących procesów globalizacji, inicjatywę przygotowania publikacji z tego zakresu tematycznego postrzegam jako niezwykle cenną i potrzebną. Z dużym zainteresowaniem przystąpiłam do jej lektury. Po zapoznaniu się z nią stwierdzam, że przygotowana publikacja jest nie tylko aktualna, lecz także interesująca i inspirująca".

Z recenzji wydawniczej prof. UŁ dr hab. Małgorzaty Janickiej

,,Rozprzestrzenienie się kryzysu finansowego i gospodarczego ze Stanów Zjednoczonych i innych państw gospodarczo zaawansowanych na te o średnim poziomie rozwoju było możliwe za sprawą silnych powiązań handlowych i finansowych między tymi grupami krajów. Stanowi ono zarazem mocny argument przeciwko hipotezie o rozłączeniu cykli koniunkturalnych (decoupling) gospodarek wschodzących i krajów gospodarczo zaawansowanych. Czynnikiem, który dodatkowo wzmacnia efekty przenoszenia się zjawisk kryzysowych, są coraz silniejsze powiązania między krajami na średnim poziomie rozwoju. O rosnącym znaczeniu sytuacji gospodarczej w tych krajach dla gospodarki światowej świadczy dyskusja nad konsekwencjami spowolnienia wzrostu gospodarczego w krajach grupy BRICS czy postulowanego zwiększenia roli popytu krajowego we wzroście gospodarczym Chin [...]. Przedmiotem zainteresowania opracowań składających się na tę książkę są relacje, które zachodzą między otwartością gospodarki a jej podatnością na zjawiska kryzysowe, a w szczególności zbadanie natury, kierunku oraz siły tych zależności. Badaniami został objęty mechanizm transmisji zaburzeń z gospodarki światowej oraz kanały, którymi zjawiska kryzysowe występujące w krajach na średnim poziomie rozwoju rozprzestrzeniają się na inne kraje tej grupy".

Ze Wstępu dr. hab. Marka A. Dąbrowskiego i prof. dr. hab. Andrzeja Wojtyny

Informacje dodatkowe o Otwartość gospodarki a podatność na kryzysy w krajach na średnim poziomie rozwoju:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2018-01-06
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788301197179

Kup książkę Otwartość gospodarki a podatność na kryzysy w krajach na średnim poziomie rozwoju

Otwartość gospodarki a podatność na kryzysy w krajach na średnim poziomie rozwoju - opinie o książce

Turbogalop. Tom 1
Okładka ksiązki - Turbogalop. Tom 1

W stadninie nigdy nie jest nudno. Każdy dzień niesie ze sobą wiele atrakcji. Dostarczają ich nie tylko konie - mądre, uczuciowe i dowcipne - ale również...

Supersisters
Okładka ksiązki - Supersisters

Dobrze nam znane wesołe siostry mają drugą tożsamość - od czasu do czasu stają się superbohaterkami! Ten album jest w całości poświęcony niezwykłym przygodom...