Pan Wesołowski i jego kij

Redaktor codziennej gazety otrzymuje list od Ludwika Wesołowskiego, majętnego mężczyzny, który zapowiada, że ma do niego bardzo ważną sprawę.

Stwierdza, że będzie treściwy, ale musi opowiedzieć całą historię — list napisany jest na kilkunastu arkuszach, a odbiorca spodziewa się poczatkowo, że to raczej krótka forma literacka… Ludwik Wesołowski snuje opowieść, która rozpoczyna się zakupieniem charakterystycznej laski z gałką w kształcie murzyńskiej głowy.

Nowela Bolesława Prusa Pan Wesołowski i jego kij to doskonała satyra na przedstawicieli wyższych warstw społecznych, prowadzących uporządkowane, pełne wygód życie, niekiedy — jak pan Wesołowski — nie trudniąc się jednocześnie pracą ani piastowaniem żadnego stanowiska. Prus, opisując obyczajowość, przedstawia naiwny, uproszczony sposób myślenia wynikający z przyzwyczajenia do luksusu, jednak pokazuje również, że wszystkich dotyczą podobne pokusy i błędy. Nowela została opublikowana po raz pierwszy na łamach „Kuriera Warszawskiego” w 1887 roku.

Informacje dodatkowe o Pan Wesołowski i jego kij:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Opowiadania

Kup książkę Pan Wesołowski i jego kij

Pan Wesołowski i jego kij - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Śmiałam się na głos czytając to opowiadanie. Tytułowy bohater to dystyngowany, majętny starszy pan, przekonany o swej wielkiej atrakcyjności i uczciwości, co nie przeszkadza mu zdradzać żony i podrywać innych kobiet (głównie pań sklepowych). Jego życie zmienia się, gdy kupuje bardzo oryginalną laskę. Wtedy zaczynają się dziać różne dziwne rzeczy i spotykają go niesamowite perypetie, łącznie z wyzywanie na pojedynek.
Bawiłam się świetnie i żałuję, że "Pan Wesołowski i jego kij" to tylko opowiadanie, a nie cała powieść. Polecam.