Pani Anglików

Piękno. Władza. Obowiązek. Pożądanie.

Rok 1125. Po śmierci męża Heinricha, z którym zaręczyła się jako siedmioletnia dziewczynka, Matylda, wnuczka Wilhelma Zdobywcy, wraca ze Świętego Cesarstwa, aby rozpocząć nowe życie na dworze ojca, króla Anglii Henryka I. Ojciec, wytrawny dyplomata i strateg, szybko znajduje dla niej drugiego męża, dużo od niej młodszego Godfryda z Andegawenii, który zostanie później nazwany Pięknym. Między małżonkami źle się układa i Matylda ucieka od męża, po czym pod naciskiem ojca wraca do niego. Tymczasem nad Anglią zbierają się ciemne chmury: Henryk I umiera i choć przed śmiercią skłonił baronów do przysięgi wierności wobec córki oraz jej syna, możni ani myślą jej dotrzymać, gdyż nie widzą kobiety w roli monarchy. Matylda upomina się o swoje prawa i rozpoczyna bezpardonową walkę o władzę...

Po trylogii o Eleonorze Akwitańskiej, jednej z najwybitniejszych kobiet w dziejach, poznajemy losy jej teściowej, cesarzowej Matyldy, pani Anglików i królowej bez korony, która nigdy nie zasiadła na tronie i spełniła swoje ambicje dopiero w osobie syna, Henryka II Plantageneta, wielkiego króla i niezwykłego człowieka. Twarda i bezkompromisowa, "bez śladu łagodności kobiecej", jak o niej mawiano, Matylda wyprzedzała swoją epokę niezłomną siłą charakteru i hartem ducha, dzięki którym mimo licznych niepowodzeń w końcu dopięła swego. Przeciwieństwem Matyldy jest Adelajda z Louvain, jej rówieśniczka i macocha, która po śmierci Henryka I też musiała odnaleźć się w nowej rzeczywistości i znalazła na to własny sposób. Dwie sylwetki kobiet średniowiecza, dwie skrajnie różne postawy, które mówią nam wiele o epoce i jej obyczajach, jak zawsze przedstawionych przez Elizabeth Chadwick z wielką dbałością o szczegóły.

Uznana autorka powieści historycznych prezentuje średniowieczną wojnę płci z perspektywy Matyldy i jej macochy.

"New York Post"

Chadwick snuje wiarygodną wizję epoki, to jej znak firmowy... prawdziwa uczta dla zmysłów.

"RT Book Reviews"

Zawsze ceniłam twórczość Elizabeth Chadwick, odkąd sięgnęłam po jej pierwszą powieść. Jej bohaterowie żyją, czują i są równie namacalni jak osoby z pierwszych stron gazet, które oglądamy na ekranach telewizorów i których istnienie to dla nas oczywistość. To samo dotyczy bohaterów Chadwick: nawet fikcyjni wydają się równie prawdziwi jak tło historyczne, w którym są osadzeni. Jej wcześniejsza powieść, "To Defy a King", słusznie zdobyła tytuł najlepszej powieści historycznej 2011 roku. "Pani Anglików" jest równie godna polecenia.

"Historical Novels Review"

Elizabeth Chadwick jak zawsze kreśli szczegółowy i pasjonujący obraz średniowiecza, pełen intryg politycznych oraz barwnych postaci z otoczenia króla.

Historical-Fiction.com

Elizabeth Chadwick (ur. 1957) jest uznaną, brytyjską autorką bestsellerowych powieści historycznych. Jako członkini Regia Anglorum - wczesnośredniowiecznej grupy rekonstrukcyjnej, Elizabeth prowadzi własne badania historyczne, a zdobytą wiedzę wykorzystuje w swojej twórczości. Mieszka z rodziną w Nottingham.

Nakładem Prószyński i S-ka ukazało się kilka tytułów autorki.

Informacje dodatkowe o Pani Anglików:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-04-09
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Lady of the English

Kup książkę Pani Anglików

Pani Anglików - opinie o książce

a autorka jest moim odkryciem tego roku! Numer jeden. Zdecydowanie.

Wspaniała!

Jak ona pisze!

Musicie się o tym koniecznie przekonać.

Nie będziecie żałowali ani chwili spędzonej z tą powieścią.

Po stracie męża Matylda, córka Henryka I, wraca do Anglii. Henryk z racji tego, że nie ma komu przekazać władzy, postanawia, iż jego następcą będzie jego wnuk. Oczywiście nie zamierza czekać aż córka się zakocha i zajdzie w ciążę. Tym bardziej, że ze swoją drugą żoną nie doczekał się potomka. Wydaje ją za mąż za Gotfryda z Andegawenii. Gdy Henryk I umiera, wydaje się, że sprawa jest prosta. Niestety nie wszystkim, a może nawet większości, zupełnie nie podoba się pomysł, by Matylda objęła panowanie. Na drodze do tronu staje jej kuzyn Stefan.

Matylda jest tutaj ukazana jako ta, która nie chętnie podporządkuje się komukolwiek. Widać chciałaby być ponad. Jednak wiadomo - wtedy nie było to możliwe. Chadwick przedstawia ją po prostu genialnie jako dumną i niezwykle inteligentną. A przy tym co ważne, nie przerysowuje jej w żaden sposób. Gdyby tak postawić Stefana obok Matyldy, gołym okiem widać kto tutaj powinien rządzić.

Lektura przyniosła mi całe mnóstwo czystej radości. Zagłębiałam się w treść tak wnikliwie, jak rzadko. Chadwick pięknie opowiada, pięknie pisze. Aż chce się więcej i więcej. Perypetie władców i ta świadomość, że to nie jest od A do Z fikcja robią fenomenalną robotę. Z nadzieją patrzę w stronę kolejnych książek autorki, że będą w takim samym stopniu genialne jak ta historia.

Czytajcie, Drodzy Państwo, czytajcie. Nie zawiedziecie się.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-07-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Po 11 latach małżeństwa cesarzowa Matylda zostaje bezdzietną wdową. Ale ona ma dopiero 23 lata i w Anglii, którą ledwo pamięta z dzieciństwa, czeka ją nowe życie. Wraca na wezwanie swojego ojca króla Henryka.

Pełen werwy król Henryk ma 60 lat i drugą młodą żonę Adelajdę, która przeżywa zawód porażki od czterech lat nie mogąc dać dziedzica królowi, który ma gromadkę bękartów lecz tylko jedne prawowite dziecko czyli Matyldę.  Jest więc problem sukcesji, ponieważ myśl o objęciu przez kobietę władzy wykracza poza wyobraźnie baronów i tamtego świata.

„Ojciec zawsze ma plan, plan awaryjny oraz jeszcze jeden, w razie gdyby dwa pierwsze spełzły na niczym.”

Król zaplanował córce ślub z Gotfrydem dziedzicem Andegawenii chłopcem sporo od niej młodszym, synem hrabiego. Spełnienie tych wymagań boleśnie godzi w dumę Matyldy.

Obojgu małżonkom nie podoba się ten związek, przeżywają bolesne rozczarowanie, mężczyźnie wizja władzy  uderza do głowy, a Matylda tęskni za swoim życiem w Niemczech.

Pisarka opisuje jak po śmierci króla zapanował zamęt,  pojawiają się niesnaski co do tego, kto jest jego następcą. Kraj rozrywają konflikty i walka o władzę.

„ W świecie mężczyzn musiała zachować hart ducha i mieć serce mężczyzny.”
Ta powieść to powieść historyczna o królowej, która musiała spalić marzenia aby mieć z czego wznieść swoje koszmary. Ciągle  walczyła o koronę  i musiała udowadniać, że jest lepsza niż inni.

W powieści panuje bardzo dyskretna nuta romansu i przywiązania. Ciekawa i barwna powieść o silnych kobietach, które walczyły o to, co uważały za słuszne. Polecam fanom gatunku.

Waleczny Rycerz. Historia Williama Marshala
Elizabeth Chadwick0
Okładka ksiązki - Waleczny Rycerz. Historia Williama Marshala

Waleczny rycerz to oparta na faktach historia Williama Marshala, niepokonanego rycerza średniowiecza. W barwnym, lecz niebezpiecznym świecie polityki...

Tron królowej
Elizabeth Chadwick0
Okładka ksiązki - Tron królowej

Kochająca matka. Zdradzona żona. Niezrównana królowa. Uwięziona przez męża Alienor nie daje się zastraszyć i żyje nadzieją, chociaż odebrano...