Pani Churchill

Data wydania: 2020-05-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-7793-9

NAJBARDZIEJ WPŁYWOWĄ OSOBĄ CZASÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ BYŁA CHURCHILL

Jest rok 1909. Clementine wysiada z pociągu wraz ze świeżo poślubionym mężem. Z tłumu wypada rozwścieczona kobieta i wpycha Winstona pod nadjeżdżający pociąg. Clementine w ostatniej chwili chwyta go za marynarkę. Ratuje mężowi życie po raz pierwszy. I nie po raz ostatni.

Oczekiwano od niej, że będzie uległą, poświęcającą się rodzinie panią domu. Choć oficjalnie stała w cieniu Churchilla, tak naprawdę pełniła funkcję jego najważniejszego doradcy. Z kobiecym wdziękiem łagodziła spory, naprawiała jego wpadki, ale też jako jedyna wiedziała wszystko i współdecydowała o losach wojny. O jej przychylność zabiegali Stalin, de Gaulle i Roosevelt.

Pani Churchill to błyskotliwa opowieść o ambitnej, ale i niedocenianej kobiecie schowanej w cieniu Winstona Churchilla. Historia partnerki, która mężnie przetrwała czas wojny i stawiła czoło zarówno wymaganiom swojego otoczenia, jak i wrogom kraju.
Bez niej historia Winstona Churchilla i całego świata byłaby zupełnie inną historią.

Tagi: historyczne

Kup książkę Pani Churchill

Opinie o książce - Pani Churchill

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle

Jest to czwarta z serii o kobietach znanych mężczyzn, autorstwa Marie Benedict „Pani Churchill”. Jak wskazuje tytuł, jest to fabularyzowana biografia żony Winstona Churchilla, pisana w narracji pierwszoosobowej, więc czyta się ją jak pamiętnik.

Historia to mój konik, dlatego każda książka zawierająca choćby ledwie wątek historyczny, ma u mnie duży kredyt zaufania już na starcie. Ta również mnie nie zawiodła. Bardzo sprawnie napisana, dzięki czemu lekko się czyta. Porusza oczywiście wiele tematów politycznych - tej „wielkiej, męskiej” polityki pierwszej połowy XX wieku, ale jednocześnie pokazuje jak dużą i niedocenioną historycznie rolę odgrywają żony znanych przywódców i polityków. Tym bardziej gdy są to inteligentne, dobrze wykształcone kobiety. Clementine Churchill - jak wiele ówczesnych żon - stała w cieniu męża i tylko ich dwoje wiedziało jak ambitna i niedoceniona to była dama. Niewielu też pewnie wiedziało, że dosłownie uratowała Winstonowi życie - ale w jakich okolicznościach do tego doszło i jak wyglądały szczegóły ich małżeńskiego życia, to już możecie przeczytać sami - zapraszam do lektury.

Kup książkę Pani Churchill

Kudłata