Perska miłość

Tom 1 cyklu Perska miłość

Wzruszająca historia Polki, która swojego szczęścia szukała w krajach arabskich.

Studiująca turystykę Lidka dostaje nieoczekiwaną propozycję wyjazdu na roczne stypendium językowe do Kuwejtu. Tam poznaje Hassana, któremu bardzo szybko wpada w oko. Aby oczarować dziewczynę wschodni przystojniak zabiera ją w kilkudniową podróż po bogatym emiracie. Pod koniec prosi ją o rękę i obiecuje, że może żyć jak arabska księżniczka.

Polka zaczyna się wahać. Rodzina w kraju nie kryje rozczarowania, ale Lidka ostatecznie decyduje się na ślub i bardzo szybko zachodzi w ciążę. Czułe pieszczoty i namiętny seks stają się napastowaniem ze strony męża. Za jego namową przerywa dotychczasowe studia i traci kontakt z rodziną. Jej życie zmieni się zupełnie, gdy do ich domu sprowadza się teściowa i siostra Hassana. Tylko czy mogła przypuszczać, że właśnie najbliżsi ludzie zgotują jej piekło?

Informacje dodatkowe o Perska miłość:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-11-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Perska miłość

Perska miłość - opinie o książce

Laila Shukri napisała intrygującą, pełną kontrastów powieść, która niesamowicie wciąga czytelnika i wzbogaca jego wiedzę. W wiarygodny sposób podejmuje temat i dopracowuje każdy szczegół, a to sprawia, że czytelnik jej wierzy i łatwiej jest mu zrozumieć postępowanie bohaterów. I choć początkowo historia wydaje się sztampowa, a czasem przypomina bajkę, to nie zabrakło zwrotów akcji, zaskoczenia, a przebieg wydarzeń wcale nie jest łatwy do przewidzenia. Pisarka nie zapomina również o tle przedstawionych wydarzeń i towarzyszącej mu atmosferze, a to sprawia, że wykreowany obraz jest realistyczny i kompletny.
Avatar użytkownika - malineczka74
malineczka74
Przeczytane:2014-12-07, Ocena: 6, Przeczytałem,
Właściwie ledwie co wyłączyłam czytnik ale wyjątkowo szybko chcę się podzielić moją opinią o tej książce. Powód? Jest niesamowita i wręcz ją pochłonęłam. Wcale, ale to wcale nie chce mi się wierzyć, że to debiut. Bo jest napisany świetnie. Zatem jeśli to debiut ukrywającej się pod pseudonimem Polki podróżującej i mieszkającej pod krajach Wschodu to jest to debiut doskonały. I myślę, że właśnie tę książkę ogłoszę mianem debiutu tego roku w moim prywatnym rankingu. Zastanawiałam się czy w tytule recenzji nie zdradzam za dużo. Bo to, że wiele zdradzam nie ulega wątpliwości.Tematyką arabską interesuję się od wielu lat pod wpływem osobistego poznania osób pochodzących z krajów arabskich i jakoś nie przypominam sobie książki, która opowiadałaby o losach Europejki czy Amerykanki poślubiającej Araba, która byłaby bez gorzkiej pigułki. Główną bohaterką powieści jest Lidka, dwudziestokilkulatka pochodząca z prowincji. Jej rodzina nigdy nie była bogata, a status materialny pogorszył się jeszcze po śmierci ojca. Mimo trudności Lidka wyjechała do stolicy, skończyła studia licencjackie i zaczęła rozglądać się za pracą. Chciała zarabiać jak najlepiej by nie żyć skromnie i pomóc matce oraz rodzeństwu. Pewnego dnia dostała świetną ofertę - możliwość odbycia stypendium w Kuwejcie i nauki języka arabskiego. Ta umiejętność byłaby świetną furtką do zarabiania godziwej pensji. Lidka bez wahania się zdecydowała na trzyletnią naukę. Wyjechała zostawiając w kraju narzeczonego Jarka. Trafiła do innego świata, w którym na początku trudno jej było się połapać. Ann przyjaciółka z akademika wprowadziła Polkę w egzotyczny świat i zwyczaje. Lidka dość szybko uległa urokom Orientu. Na sylwestrowej imprezie poznała uroczego mężczyznę, która zawładnął jej sercem. Pochodzącego z Damaszku Hassana, który bez reszty zawrócił jej w głowie. Niedługo szarmancki Arab zaproponował jej ślub. Lidka się wahała, ale w końcu powiedziała "tak". Zaczęła się sielanka, która nie miała jednak trwać wiecznie... Powieść mimo sporej objętości czytałam jednym tchem, na bezdechu. Chłonęłam ją, bo ciekawiła treść, a język okazał się prosty i przystępny. Łatwy w odbiorze. Sama powieść po prostu ekscytuje mnie tym bardziej, że wiem jak bardzo świat z tysiąca i jednej nocy, jak szybko mężczyźni z niego mogą podbić serca Polek. Na pierwszy rzut oka wydają się o niebo lepsi, bardziej szarmanccy i uroczy niż Polacy. Potrafią uwodzić, potrafią adorować, potrafią dać kobiecie do zrozumienia, że jest dla nich jedyna, najważniejsza i wyjątkowa. Tak właśnie poczuła się Lidka na początku znajomości z przyszłym mężem. Wydawało się, że będzie to idealny związek, że nasza bohaterka wygrała los na loterii. Niestety bolesna rzeczywistość zburzyła jej bajkę. Kto zawinił? Odpowiedź nasunie się sama - jak zwykle teściowa! Ale czy tylko? Lidka poślubiając Araba - partnera wyznającego inną religię nie zdawała sobie do końca sprawy w co się pcha. Nie miała pojęcia o obyczajach, swoich prawach i obowiązkach, obowiązującym prawie i zwyczajnej arabskiej codzienności. Można rzec, że zaślepiła ją miłość i zachowanie Hassana. Zdrowy rozsądek Lidki zawiódł i musiała potem przeżyć piekło. Książka napisana jest bardzo dynamicznie i ze smakiem. Nawet największego laika, który nie ma pojęcia o Wschodzie autorka powoli wprowadzi w świat arabskiej kultury, zwyczajów, świąt, religii, historii. Wyjaśnia obco brzmiące słowa. Swoją powieść opatruje w świetne przypisy. Opisując losy naszej rodaczki pokazuje specyfikę życia w Kuwejcie i innych krajach zamieszkanych przez Arabów. Tam się po prostu żyje inaczej. Tam kobiety mają inny status i role niż gdzie indziej. Tam nie bardzo legalnie się da żyć tak jak w Polsce. Tam rzeczy zakazane dzieją się w prywatnym gronie. Tam nie da się przeszczepić polskich obyczajów. Jeśli kobieta godzi się na status żony musi dostosować się do innego świata, przyjąć nie tylko nazwisko męża, ale i jego kulturę. I należy to zrobić bez szemrania, bez najdrobniejszych wyjątków. Losy Lidki dowodzą, że inna opcja nie może być przyjęta. "Perska miłość" to książka naprawdę świetna, napisana z rozmachem, polotem. Autorka bez fikcji przedstawia arabski świat, jego specyfikę, plusy i minusy. Pisze lekko, ciekawie i wnikliwie. Jej talent literacki przejawia się i w świetnych dialogach i uroczych opisach. Powieść jest łatwa w odbiorze, ma dynamiczną pełną niespodzianek fabułę. Przy niej i wzruszyłam się i oburzyłam. I śmiałam się i płakałam. Znakomita propozycja dla kobiet lubiących czytać lektury obyczajowe i osób zainteresowanych specyfiką Orientu. Rewelacyjna lektura, która zasługuje na tytuł arcydzieło. Dlaczego? Bo jest doskonała w swoim gatunku.
Avatar użytkownika - agadylik
agadylik
Przeczytane:2020-01-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Przeczytałam wcześniej "Jestem żoną szejka" i tamta pozycja podobała mi się zdecydowanie bardziej. W tej książce historia jest czasem płytka a wypowiedzi infantylne, ciężko mi było ją skończyć

Kolejna książka tej autorki i po raz kolejny zaintrygowała mnie ta historia. Jednocześnie przeraża mnie to co w niej przeczytałam. To co dzieje się w ZEA czasami nie mieści się w głowie, jak można zrobić coś tam okropnego drugiej osobie. Dziwi mnie fakt jak mężczyźni najpierw zabiegają o kobiete i chcą złożyć u jej stóp cały świat a po ślubie zmieniają się nie dopoznania. Nagłe ochłodzenie stosunków to tylko początek tortur młodej kobiety z powieści. Później zaczyna się poniżanie fizyczne i psychiczne a na koniec przemoc i gwałty tak okropne że ciężko jest to czytać.

Lidka bohaterka książki przekonała się na swojej skórze jak to miłość może byc ślepa a ukochana osoba może zamienic się w potwora. Jej życie tak cudowne nagle staje się horrorem i nic na to nie może poradzić. W Polsce mogłaby poprostu odejść ale w krajach arabskich jest to nie możliwe. Mężczyźni mają tam swoje prawa i myślą że są ważniejsi od Boga. Kobieta przed ślubem noszona na rękach teraz staje się mniej ważna niż ściera do podłogi. Kobiecie łatwo jest tam popełnic błąd gdy wszystko jest zakazane. Dla nas jako dla Polek coś z natury błachego tam jest najwyższym stopniem hańby dla mężczyzny. To co dzieje się na Wschodzie jest poprostu chore i nie wiem jak kobiety nadal mogą się godzic na takie życie. Dzielą nas z nimi setki kilometrów, różnice kulturowe i religijne. Takie związki nie powinny sie udać a mimo to nadal takie pary się tworzą a kobiety rozumieją swój bład za późno.

Oczywoscie przeczytam kolejną książkę autorki.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-01-03, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 52 książki 2019,

Książkę przeczytałam bez odkładania na później, a że czytam zwykle wieczorem to zerwałam trochę nocy. Akcja jest wciągająca, wydarzenia dynamiczne. Autorka opisuje zwyczaje panujące w karajach arabskich. Poznajemy 2 mieszane małżeństwa Polek z muzułmaninami. Aśka jest zadowollona ze swojego życia, ma służbę do wszystkiego, kochającego męża i dzieci. Lidka jej tego zazdrości bogactwa, komfortu życia, dąży do tego samego celu. Jel losy potoczą się jednak inaczej. Przeżyje wiele wspaniałych chwil, ale dozna też wiele upokorzeń.

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2020-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2017-11-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki w 2017,
Byłam kochanką arabskich szejków
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Byłam kochanką arabskich szejków

Wstrząsająca historia Polki, którą rozkochano, aby sprzedać... Opowieść jednej z tysiąca kobiet, która stała się żywym towarem. Laila Shukri dotarła do...

Jestem żoną szejka
Laila Shukri0
Okładka ksiązki - Jestem żoną szejka

Poruszająca opowieść Polki, która poślubiła jednego z najbogatszych szejków. Laila Shukri przerywa milczenie i opowiada o swoim tajemniczym...