Perskie narzeczone

Debiut literacki autorki bestsellerowej powieści ,,Żywopłot"

Usytuowana na przełomie wieków w fikcyjnej perskiej wiosce Omidżan zamieszkałej przez perskich Żydów powieść "Perskie narzeczone" opowiada magiczną historię dwóch młodych dziewcząt - Flory i Nazie Ratoryan.

Piętnastoletnia, ciężarna, niedawno porzucona przez męża, handlarza tkanin, Flora desperacko wyczekuje powrotu ojca swego nienarodzonego dziecka. Nazie współczuje jej i pociesza i pomimo tego, że wciąż jest jedenastoletnim dzieckiem sama marzy desperacko o swoim zamążpójściu. Pomimo, że powieść opisuje tylko dwa dni rozwija się we wszystkie strony obejmując życie i historie wielu mieszkańców Zaułka Migdałowców.

Barwny obraz wioski przedstawiony przez Dorit Rabinyan jest ucztą dla zmysłów odtwarzającą zapachy i smaki, kolory, dźwięki i strukturę codziennego życia w zaułku. Mistrzowsko łącząc fantazję z rzeczywistością opowieść pokazuje szokujące okrucieństwa przeżywane przez bohaterów, jednocześnie tkając współczesną arabską legendę, w której wąż oferuje klejnoty w zamian za mleko, a śmierć zostaje udaremniona przez uspokojenie demonów wsi. Napisana z pasją i elegancją powieść ,,Perskie narzeczone" opowiada historie codziennych zmagań sefardyjskich Żydów w Persji, a mimo to ani na chwilę nie traci swojej magii i cudowności, które są nieodłączną częścią ich życia.

"To książka magiczna, która łączy ludzi, miejsca, wydarzenia, a także przeszłość i teraźniejszość, fantazję i rzeczywistość, legendy i marzenia. Ten przedziwny splot, spojony ludzką krwią i śliną, przesycony wonią klopsików i arbuza, budzi nieodparte skojarzenia z duchem opowieści Gabriela Garcii Marqueza - duchem i tutaj wszechwładnym, który nie pozwala się oderwać od lektury". - "L'Hebdo"

,,Bujna, liryczna i niepokojąca proza. Cudowny, dygresyjny styl i bogaty język przekazują opowieść o uczuciach buzujących podczas pewnej nocnej uczty weselnej." - New York Times Book Review

To życie, ci ludzie, tak dziwni dla nas, wołają do nas ze stron tej książki z rzeczywistości dużo bardziej intensywnej niż nasza. Pięknie napisana, idealnie skonstruowana i powiedziałabym desperacko smutna, gdyby nie strumienie radości. - Fay Weldon

Komiczni, żałośni i bystrzy bohaterowie wysypują się z tej małej książki jak klauni w objazdowym cyrku. - The New Yorker

Moc tej prozy jest ogromna: Rabinyan zachowuje gorączkową atmosferę powieści aż do samego końca... W "Perskich narzeczonych" sen i jawa łączą się w jedno. Jakbyśmy nagle znaleźli się w dziwnych światach z obrazów Chagalla. - Literary Review

Ta intensywnie wizualna powieść rozgrywa się w klimacie Arabskich Nocy i opowiedziana jest przez Szeherezadę jako czarująca, ale mniej elegancka niż oryginał ... znakomita ekstrawagancja. - The Sunday Telegraph

Dorit Rabinyan kreuje świat jednocześnie okrutny i zmysłowy, wypełniony zapachami, przyprawami i kolorami, które przywołują trudną sytuację perskich kobiet w patriarchalnym społeczeństwie. Łączy legendy i rzeczywistość, sny i fantazje, przeszłość i teraźniejszość a to wszystko splata w poetycką opowieść, którą czyta się jak Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy. - Courrier Geneve

Informacje dodatkowe o Perskie narzeczone:

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2018-02-15

Kup książkę Perskie narzeczone

Perskie narzeczone - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2019-06-13, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ale to była dziwna książka! Wierzenia, legendy, zwyczaje tak mało wiarygodne w dzisiejszym świecie. Mówi się, że nienawiść w obecnie przechodzi ludzkie pojęcie. Nieprawda! To co przedstawione było w tej książce, rozmowy i złorzeczenie innym to porządek dzienny. Mnóstwo negatywnych emocji, smutku i fantazji. Styl pisania autorki wielokrotnie mnie zgubił, a zakończenie - nie tego się spodziewałam. Uwielbiam wszystkie książki z „arabskiego świata”, nie oszukujmy się. Jednak ta mnie nie porwała. Zbyt częsta zmiana wątków i wielokrotnie obrzydliwe opisy zwyczajów... nie do końca mi się podobały... ale ich kultura mimo wszystko jest fascynująca. Nie chciałabym w niej żyć, ale książki niesamowite! A Ty lubisz taką tematykę? 📚

Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2019-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Po przeczytaniu słów pochwał, krótkich opisów i wzmianki  o zawartości tej książki sama nie wiem czego tak naprawdę się spodziewałam. Miało być magicznie, więc może poszukiwałam tej odrobiny magii. Czy ją otrzymałam? Raczej nie. Dostałam opowieść przesyconą gusłami, zabobonami, wielkimi pragnieniami kobiet w fikcyjnej wiosce, których nadrzędnym marzeniem jest zamążpójście. Mogłabym nawet przyjąć zaserwowaną treść bez mrugnięcia okiem gdyby nie fakt, że te "kobiety" mają po dwanaście lat. I cóż, jakoś nie mieszczą mi się w głowie takie pragnienia jak miały te nieszczęsne dzieciaki. Czytając ksiażkę miałam parę zupełnie kłócących się ze sobą odczuć. Napisana jest w sposób , który odbierałam jako pewnego rodzaju naiwność. Zarazem autorka nie narzuca nam sposobu odbioru tej powieści.  Snuje się bajka , którą obserwujemy , sami mamy wyciągnąć własne wnioski a nam podaje się tylko przyczyny i skutki zachowań i wydarzeń. Nie wiemy ile tu tak na prawdę jest fikcji a ile rzeczywistości. Czy tak wyglądało życie , a może tak wygląda  arabskie dziś. Mam mieszane odczucia , z bajek wyrosłam dosyć dawno, ichnia magia nie jest dla mnie magiczna, zwyczaje obce, tradycje z nadrzędnością mężczyzn to też nie do końca mój klimat. Czy polecam? Dla ciekawych tamtejszej kultury owszem dla nie zainteresowanych nie koniecznie. Dla mnie czytadło na chwilę bez konsekwencji zapamiętania.

Żywopłot
Dorit Rabinyan0
Okładka ksiązki - Żywopłot

Nagroda Bernsteina 2015 "Jestem pod wrażeniem... Nawet (asymetryczna) tragedia dwóch narodów nie przesłania eleganckiej historii miłosnej...