Pięćdziesiąt imion deszczu

Wspaniała, obejmująca kilka dziesięcioleci i tocząca się na różnych kontynentach epicka opowieść o więzach, która krępują, o więzach, które dają siłę, a także o tym, czym jest próba ich zerwania. Historia dojrzewania dwurasowej dziewczyny w powojennej Japonii, przyprawiająca o gniew, łzy, ale i radość, gdy Noriko ostatecznie wyzwala się z okowów uprzedzeń i tradycji.

Kioto, rok 1948

,,Nie zadawaj pytań. Nie stawiaj oporu. Nie sprzeciwiaj się". Oto pierwsza lekcja ośmioletniej Noriko ,,Nori" Kamizy, która długo nie będzie pytała, dlaczego matka porzuciła ją, udzielając na koniec tylko tej jednej lekcji. Nie będzie stawiała oporu, gdy zostanie zamknięta na poddaszu. I nie sprzeciwi się kąpielom w chemicznych wybielaczach, którym poddawana będzie w celu rozjaśnienia przynoszącego wstyd odcienia skóry.

Nori, nieślubne dziecko japońskiej arystokratki i ciemnoskórego żołnierza armii amerykańskiej, jest wyobcowana od chwili narodzin. Choć dziadkowie przyjmują ją pod swój dach, czynią to wyłącznie po to, by ukryć ją przed światem. Boją się plamy na królewskim rodowodzie, którego za wszelką cenę pragną strzec w zmieniającej się Japonii. Posłuszna do przesady dziewczynka akceptuje życie w izolacji, pomimo wrodzonej inteligencji oraz nurtującej ją ciekawości tego, co kryje się za czterema ścianami poddasza.

Gdy los sprowadza do rezydencji dziadków Akirę, kilka lat starszego przyrodniego brata, Nori znajduje w nim pierwszą przyjazną osobę. Rodzeństwo buduje niezwykłą, bardzo silną, ale zakazaną przez dziadków więź, która bezpowrotnie odmieni pisane im życie. Odkąd bowiem przed Nori uchyliło się okno na świat, gdzie być może znajdzie się miejsce i dla niej, jest gotowa stoczyć walkę o siebie, nawet gdyby miała zapłacić za to najwyższą cenę.

Informacje dodatkowe o Pięćdziesiąt imion deszczu:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2021-10-13
Tytuł oryginału: Fifty Words For Rain
Tłumaczenie: Beata Hrycak

Tagi: Współczesna proza literacka bóg

Kup książkę Pięćdziesiąt imion deszczu

Pięćdziesiąt imion deszczu - opinie o książce

Tę książkę przeczytałam dzięki moim starszym córkom. Intrygująca okładka, piękny tytuł, akcja dziejąca się w Japonii i obie latorośle czytające tę samą powieść są dla mnie wystarczającym powodem, żeby sięgnąć po konkretny tytuł. A w środku mnóstwo emocji, świat relacji, świat wyborów życiowych i coś, co bardzo poruszyło moje serce, a pojawiło się w książce przynajmniej dwa razy, a mianowicie stwierdzenie, że "to miłość, a nie krew tworzą więzi, które pielęgnujemy". Dla mnie to najważniejsze przesłanie powieści. I jedno z najważniejszych w życiu. Losy Nori i Akiry opowiedziane z perspektywy rodzinnej, upadki i wzloty, tajemnice, knowania, miłość, strach i nienawiść, pogarda i upokorzenie zapełniły karty powieści w sposób pełny, czuły, empatyczny. Autorka poprowadziła nas przez zawiłości rodzinne z wielką wprawą, choć jest to jej debiut. Książkę czytałam z zapartym tchem, bardzo ją przeżyłam, doświadczyłam bólu i radości, smutku, strachu i rozczarowania razem z bohaterami. Ale przede wszystkim miłości. Bardzo świadomej. I wiem, że ta książka na długo pozostanie we mnie. To powieść idealna dla tych, którzy lubią rozważać relacje rodzinne. Piękna. I ważna.

Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa