Piękno, które pozostanie

Wydawnictwo: We need YA
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7976-117-3
Liczba stron: 398
Tytuł oryginału: The Beauty That Remains
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Tomczyk

Ocena: 4.89 (9 głosów)

Autumn, Shay i Logan chodzą do tej samej szkoły. Wydaje się, że nic więcej ich nie łączy. Nic poza stratą i muzyką.
Autumn od zawsze wiedziała, kim jest – utalentowaną artystką i lojalną przyjaciółką.
Shay definiowała siebie poprzez więź z siostrą bliźniaczką oraz swoją muzyczną pasję.
Logan z reguły zaczynał pisać piosenki o miłości, kiedy jego własne życie uczuciowe zaczynało odbiegać od ideału.
Kiedy jednak każde z nich dotknęła tragedia, muzyka nagle przestała im wystarczać. Teraz Logan nie może przestać oglądać vloga swojego zmarłego chłopaka. Gniew, żal i poczucie winy całkowicie go obezwładniają. Chłopak wie, że nic nie zdoła cofnąć przykrych słów, które kiedyś wypowiedział. Shay próbuje nie widzieć w sobie odbicia siostry, a pochłaniające ją mrok i ataki paniki stara się ukryć, imprezując z chłopakami na koncertach. Autumn zaś bez końca wysyła wiadomości do swojej najlepszej przyjaciółki, chociaż wie, że już nigdy nie dostanie od niej odpowiedzi.
Mimo wszelkich przeciwności losu, trójkę obcych sobie osób połączy muzyka jednego zespołu. Czy mimo wszystkich problemów znajdą coś, co zdoła ich ocalić? Czy muzyka jest wystarczającą siłą, by udowodnić tej trójce, że piękno nadal kwitnie w tych, którzy pozostali z nami?
Piękno, które pozostaje jest pełną emocji opowieścią o tym, jak jednoczy nas muzyka, jak tragedia sprawia, że się od siebie odsuwamy oraz o tym, jak życie potrafi się zmienić w ciągu jednej chwili – na lepsze lub gorsze. Musicie to przeczytać! Bustle.com

Tagi:

Kup książkę Piękno, które pozostanie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Piękno, które pozostanie

Powiem tak, z tego co wiem, jest to debiut tej autorki i jestem po prostu w szoku. Dawno nie czytałam tak dobrego debiutu! To książka, która złapała mnie za serce, zgniotła, zmiażdżyła, a potem posklejała. To powieść, która na długo pozostanie w pamięci czytelnika!


Głównymi bohaterami jak wspomniałam w opisie trójka nastolatków. Prowadzą normalne życie, dopóki nie dotyka ich tragedia. Każde z nich traci bliską dla siebie osobę i w bardzo różny sposób przechodzą żałobę. Część z nich obwinia się o przyczynienie się do śmierci inni po części byli na to jako tako przygotowani. Jednak dopóki tego nie doświadczymy, to nigdy nie będziemy wiedzieli jak sobie z tym poradzić.


Jeżeli chodzi właśnie o bohaterów to są oni bardzo różnorodni. Autumn to bardzo wrażliwa dziewczyna. Bardzo przeżywa utratę przyjaciółki i kompletnie się załamuje. Potrafi siedzieć całe dnia w pokoju zmarłem i wszystko wspominać. Do tego podejrzewa, że zakochała się w jej bracie. To wszystko jej utrudnia. Zbawieniem jest dla niej muzyka i sztuka. Shay zaś zawsze miała szalone życie. Ciągle uczestniczyła na koncertach i razem  siostrą i znajomymi pomagali zespołom pisząc o nich recenzje i udostępniając fotorelacje. Gdy odeszła grupa trochę podupadła i teraz musi na nowo się pozbierać. Dziewczyna nie potrafi teraz funkcjonować jak wcześniej. Nie potrafi przejąć funkcji siostry. Przeżywa tą stratę mocniej ponieważ utraciła bliźniaczkę. No i na koniec pozostał Logan. To chłopak, który ma wiele tajemnic, utracił swoją miłość, mimo że przed śmiercią nie byli parą. Teraz chłopak popada w alkoholizm, ponieważ "chce się znieczulić". Czuje się winny i nie potrafi już normalnie funkcjonować w miejscach i osobami, które mu się kojarzyły ze zmarłą osobą.

To historia, która nie raz wywoła u Was łzy. To nie jest lekka powieść, którą skończycie i szybko zapomnicie. Ta książka będzie siedziała Wam jeszcze długo w głowie i zmusi do refleksji. Pokaże jak ważna jest rozmowa, przyjaciele i szczerość. 

Podsumowując wcale się nie dziwię, że ta książka stała się fenomenem i zbierała tak wiele pozytywnych opinii. Sama się pod tym podpisuje, ponieważ zakochałam się w tej historii i na pewno będę chciała kiedyś do niej wrócić. Powieści o śmierci nigdy nie są proste i przyjemne, ale czasami musimy po takie sięgać, by doceniać bliskie nam osoby i nie uważać błahych problemów jako tragedie, ponieważ niektórzy mają o wiele gorzej...

Link do opinii

Trzej nastolatkowie. Na pozór różni. Wewnętrznie bardzo podobni. Mogłoby wydawać się, że żyją swoim życiem i nie są do nikogo podobni. Okazuje się jednak, że w życiu ogromne znaczenie ma dla nich muzyka, ale również serce każdego z nich zostało złamane przez stratę. 


Bohaterowie stracili bliskie osoby i muszą poradzić sobie z rozpaczą. Nikt nigdy nie jest gotowy na śmierć i rozstanie z drugim człowiekiem. 


"Piękno, które pozostanie" to nie jest lekka książka, dzięki której będziemy mogli odprężyć się. Autorka porusza ważne tematy i lawiruje uczuciami czytelnika. Niestety dominuje tutaj smutek, jednak nie jest to powód, aby przekreślać tę pozycję. Wykreowana fabuła obrazuje, że życie nie jest tylko kolorowe, ale bywa okrutne dla osób w każdym wieku. 

Jeżeli szukacie książki młodzieżowej, ale jednocześnie nie boicie się trudnego tematu, to ta pozycja będzie dla Was świetnym rozwiązaniem. Myślę, że może ona mieć najlepszy odbiór u osób, które kogoś straciły. Ale z drugiej strony, czy każdy z nas nie pożegnał w swoim życiu ważnej osoby?

Link do opinii

Bardzo długo zwlekałam z napisaniem czegokolwiek o tej książce, ponieważ jej lektura pozostawiła po sobie mieszane uczucia, przez co do końca nie wiedziałam co mam o niej myśleć. Sięgając po „Piękno, które pozostanie” liczyłam, że przeczytam porywającą historię, która ze względu na poruszany temat wyciśnie ze mnie potok łez i na długo pozostanie w pamięci, jednak wbrew moim oczekiwaniom nic takiego się nie stało. W zasadzie czym dalej brnęłam w tą opowieść tym bardziej się nudziłam i męczyłam z tą lekturą. A wszystko przez to, że autorka w „Piękno, które pozostanie” skupiła się tylko i wyłącznie na ukazaniu wszystkich etapów żałoby. Przez niemal czterysta stron czytamy jak bohaterowie krok po kroku zmagają się ze stratą bliskiej osoby, zupełnie pozbawieni wsparcia ze strony rodziny i tak właściwie tylko o tym. Co prawda nie brakuje tutaj emocji oraz wzruszających momentów, a towarzysząca temu wszystkiemu muzyka nadaje magicznego i odrobinę specyficznego klimatu. Jednak skupienie się przez autorkę tylko na jednym temacie pozbawiło tą książkę całkowicie akcji, będącej spoiwem tej historii i sprawiającej, że „Piękno, które pozostanie” czytałoby się jednym tchem. 
Największym plusem tej książki są bohaterowie. Autumn, Shay i Logan nie mogli chyba bardziej różnić się od siebie. Każde z nich na swój sposób radzi sobie z żałobą i w różny sposób wyzwalają z siebie negatywne emocje. Autumn w ogóle nie płacze, Shay cały czas ucieka, a Logan popada w coraz bardziej destrukcyjne nawyki. A jednak w końcu wszyscy znajdują pociesze i siłę w muzyce.

„Życie i śmierć są przypadkowe, że nie mamy kontroli nad niczym, tylko nad tym jak sobie z tym wszystkim poradzimy.”

Najnowsza książka Ashley Woodfolk to całkiem nieźle skonstruowany debiut literacki, który porusza niezwykle ważny i trudny temat, jakim jest strata bliskiej osoby. W tej książce nie brakuje emocji, przyjaźni, miłości ani cierpienia, ale również muzyki, która daję siłę oraz nadzieję na lepsze jutro i pomaga bohaterom przetrwać próbę najcięższą z możliwych. Jeśli lubicie takie historie to koniecznie musicie sięgnąć po „Piękno, które pozostanie”, bo może akurat Autumn, Logan oraz Shay swoją opowieścią wzruszą Was do łez. Lecz jeśli szukacie dynamicznej i pełnej akcji książki to tutaj jej nie znajdziecie.

Aleksandra
Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Piękno, które pozostanie” autorstwa Ashley Woodfolk.

Więcej na :

Link do opinii

Książka opowiada o trudnym temacie jakim jest poradzeniem sobie ze śmiercią bliskiej osoby. Jednak fabuła jest tak dobrze dobrana, że czyta się lekko, choć nie bez zastanowienia. Historie bohaterów przeplatają się tworząc spójną całość. Język w książce jest współczesny ale nie wulgarny. Polecam leturę każdemu, który chciałby przeczytać coś literatury młodzieżowej ale nie koniecznie z reprezentatywnych książek ;)

Link do opinii
Avatar użytkownika - aska207
aska207
Przeczytane:2020-07-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Troje nastalotków, pozornie nieznajomych i każde z nich straciło niedawno bardzo bliską osobę. Żałoba przeżywana na różne sposoby, próba normalnego życia często kończąca się porażką i coraz głębszym zapadaniem się w sobie. W trakcie fabuły okazuje się, że głównych bohaterów łączy znajomość i miłość do muzyki. Łączy ich też poczucie straty ale wszyscy troje w końcu przyjmują pomocną dłoń rodziców, przyjaciół, terapetów. Bardzo wzruszająca książka o stracie i tym, jak się z nią uporać. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - maitiri_books
maitiri_books
Przeczytane:2019-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie macie pojęcia, co ta książka ze mną zrobiła. Dochodziłam po niej do siebie przez tydzień i nadal tkwi w mojej głowie. Przepiękna, niezwykła, wspaniała. Dawno nie czytałam czegoś tak poruszającego. Tu aż kipi od emocji!

Książka opowiada trzy różne i z pozoru nie powiązane ze sobą historie. Bohaterami powieści są Autumn, Shay i Logan. Wszyscy troje są bardzo młodzi, a mimo to doświadczeni przez los. Każde z nich dotknęła tragedia, każde utraciło kogoś ważnego. Oprócz straty tę trójkę połączyła muzyka. Czy muzyka pomoże im w tym trudnym czasie? Czy znajdą siłę, aby żyć dalej?

 „Piękno, które pozostanie” to pozycja o miłości i przyjaźni, o cierpieniu, o stracie, o przeżywaniu żałoby i sile, jaką w trudnych chwilach potrafi dać muzyka i jak potrafi zjednoczyć. To pozycja, o której wyjątkowo trudno jest pisać, bo cokolwiek by nie napisać, będzie za mało. Dla każdego ta książka będzie czymś innym. Mnie przyniosła ukojenie i spokój w chwili, kiedy najbardziej tego potrzebowałam. Jeśli spodziewacie się dynamiki, zwrotów akcji czy przepięknych opisów świata przedstawionego, ta książka nie jest dla Was. To pozycja statyczna, dzieje się dużo, ale najwięcej w głowach bohaterów.

Autumn, Logan i Shay opowiadają swoją historię, każdy ze swojej perspektywy. Każda z tych młodych osób przeżywa żałobę na swój własny sposób, każda próbuje jakoś się pozbierać i potrzebuje do tego odpowiednio dużo czasu. Tęsknią za tymi, których utracili. Tęsknią za tym, czego nie zdążyli zrobić i powiedzieć, wyrzucają sobie te słowa, których powiedzieli za dużo. Szukają wsparcia, wołają o pomoc. Każdy radzi sobie inaczej, ale w życiu każdego z nich obecna jest muzyka. To ona daje im siłę, kiedy wszystko inne zawodzi.

Każda z opowiedzianych historii to mnóstwo wspomnień, przemyśleń i cała masa różnorodnych emocji. Każda historia to różne etapy żałoby i różne możliwości radzenia sobie z cierpieniem, poczuciem winy, gniewem, żalem i smutkiem. Autumn wysyła wiadomości do przyjaciółki, chociaż ta już na nie nie odpowie, Logan wciąż ogląda vloga swojego zmarłego chłopaka, Shay dużo imprezuje. Przepełnia ich żal i to właśnie muzyka staje się dla nich terapią, drogą do odzyskania spokoju. Te trzy historie są wyjątkowe, każda jest inna, oryginalna, tak jak nieszablonowi są ich bohaterowie. Każdy jest inny, nie tylko z powodu koloru skóry czy orientacji seksualnej, lecz także z powodu momentu w życiu, w jakim go zastajemy. Oprócz głównych bohaterów są w książce obecne też inne postaci, jak na przykład rodzice nastolatków, którzy, moim zdaniem, zostali przedstawieni zbyt pobieżnie. Są, również przeżywają stratę i właściwie tyle. Jedno trzeba autorce przyznać, kreacja Autumn, Shay i Logana to mistrzostwo. Główni bohaterowie są wielowymiarowi, wyraziści, skomplikowani, nieprzewidywalni i przede wszystkim wiarygodni. Aż trudno uwierzyć, że to debiut.

Strata to nie jest jedyny trudny wątek poruszany w tej pozycji. Jest to książka, która w sposób subtelny dotyka wątku homoseksualnego. Są osoby, które takie wątki w książkach lubią, są też takie, które ich nie tolerują. Wydaje mi się jednak, że nawet tej drugiej grupie nie będzie ten temat przeszkadzać, bo wątek ten dotyczy Logana, a chłopak naprawdę daje się lubić. Dzięki umieszczeniu w opowieści Azjatki, osoby ciemnoskórej, geja, a także osób innych narodowości autorka próbuje dać czytelnikowi lekcję tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zwraca uwagę na fakt, że wszyscy jesteśmy równi, nie tylko w obliczu śmierci.
Trudna to książka i pełna emocji, mądra, wzruszająca, smutna, ale dająca nadzieję. Zostawiła we mnie trwały ślad i na pewno do niej wrócę. Z całego serca zachęcam do jej przeczytania. Naprawdę warto. To jedna z tych pozycji, które dzięki swojej prawdziwości, wzbogacają czytelnika wewnętrznie. Nie jesteście na nią za starzy ani za młodzi. Na każdym etapie życia jesteście w sam raz.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu We Need YA.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy