Już z racji geograficznego zasięgu władzy Berlina nad ziemiami dawnej Rzeczypospolitej w okresie Wielkiej Wojny, która sięgała od Poznania po Wilno, poznanie sposobu funkcjonowania niemieckiego aparatu okupacyjnego jest niezwykle ważne dla pogłębienia badań nad zagadnieniem, które można nazwać "sprawa polska w czasie Wielkiej Wojny."[...] Niniejsze opracowanie jest zbiorem studiów, którego celem jest nowe spojrzenie na tę problematykę, wykorzystując w tym celu szeroką bazę źródłową, którą zapewniły dokonane przez autorów kwerendy w zbiorach archiwalnych przechowywanych w Polsce, Niemczech, Austrii, Rosji na Litwie i Białorusi. [...] Od początku w zamierzeniach zespołu badawczego, który stworzył niniejszy tom, była intencja porównania pierwszej i drugiej okupacji na ziemiach polskich w XX wieku. Zagadnienie to zostało poddane analizie uwzględniającej przemiany w kulturze i myśli politycznej Niemiec, które zaszły nad Renem i Sprewą na skutek doświadczeń zebranych przez miliony Niemców na Wschodzie - jako żołnierzy i pracowników niemieckiej administracji okupacyjnej w Królestwie Kongresowym czy na obszarze zajmowanym przez Ober Ost.

Informacje dodatkowe o Pierwsza niemiecka okupacja. Królestwo Polskie i kresy wschodnie pod okupacją mocarstw centralnych 1914–1918:

Wydawnictwo: Instytut Historii PAN
Data wydania: 2019-06-17
Kategoria: Historyczne

Tagi: Polska Polska Niemcy zabory Cesarstwo Niemieckie I wojna światowa państwa centralne

Kup książkę Pierwsza niemiecka okupacja. Królestwo Polskie i kresy wschodnie pod okupacją mocarstw centralnych 1914–1918

Pierwsza niemiecka okupacja. Królestwo Polskie i kresy wschodnie pod okupacją mocarstw centralnych 1914–1918 - opinie o książce

Kielnią i cyrklem. Licytacja Francji w latach 1870-1914
Grzegorz Kucharczyk0
Okładka ksiązki - Kielnią i cyrklem. Licytacja Francji w latach 1870-1914

Książka opowiada o wojnie kulturowej, której stawką była tożsamość i historyczna pamięć Francuzów....

Mała historia wielkiej Polski
Grzegorz Kucharczyk0
Okładka ksiązki - Mała historia wielkiej Polski

SPRZEDAŻ OD 20.04.2007 Książka jest próbą zarysu dziejów Polski, od samych początków kształtowania się polskiej państwowości w X wieku po czasy nam współczesne....