Pierwszy dotyk ognia

Tom 1 cyklu "Nocny książę"

„Pierwszy dotyk ognia” to pierwszy tom serii "Nocny książę", autorstwa Jeaniene Frost, amerykańskiej mistrzyni urban fantasy. Seria osadzona jest w dobrze znanym polskim czytelnikom świecie "Nocnej Łowczyni", opowiadająca o Vladzie i nowej postaci – Leili.

Kiedy tragiczny wypadek pokrył jej ciało bliznami i zniszczył jej marzenia, Leila nie wyobrażała sobie nawet, że najgorsze jeszcze ją czeka. Zyskała jednak przerażającą moc, która pozwala jej przewodzić elektryczność i w jednej chwili poznać najczarniejsze tajemnice każdej osoby, jakiej dotknie. Leila jest skazana na samotne życie… Lecz wtedy zostaje porwana przez nocne stwory i w potrzebie musi telepatycznie wezwać najbardziej niesławnego wampira na świecie…

Vlad Tepesh zainspirował najwspanialszą wampiryczną legendę – ale pod żadnym pozorem nie należy nazywać go „Dracula”. Zdolność panowania nad ogniem sprawia, że Vlad jest postrachem nawet wśród wampirów, lecz jego wrogowie znaleźli przeciw niemu nową broń: piękną śmiertelniczkę, której potęga równa jest jego własnej. Kiedy się spotykają, rozpala się między nimi namiętność, która może pochłonąć ich oboje. Będą musieli posunąć się do granic, by powstrzymać nieprzyjaciela, który zrobi wszystko, by strawiły ich płomienie.

Informacje dodatkowe o Pierwszy dotyk ognia:

Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2014-05-12
ISBN: 978-83-61783-20-3
Tytuł oryginału: Once Burned
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Anna Pochłódka-Wątorek

Kup książkę Pierwszy dotyk ognia

Pierwszy dotyk ognia - opinie o książce

Avatar użytkownika - MyFantasyLand
MyFantasyLand
Przeczytane:2016-07-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
44. Kolejna seria powstała na fali zainteresowania cyklem "Zmierzch", obfitująca we wspaniałe wampiry. Na plus: zmiana całej koncepcji głównej bohaterki względem wyżej wspomnianej serii (przynajmniej nie stanowiła całkowitego plagiatu)oraz co za tym idzie, zmiana jej problemów i psychologii. Niestety wiele więcej nie można się doszukać. Oryginalności za grosz. Mix romansu, Draculi, twórczości Stephanie Mayer i konceptu dziewczyny porażonej prądem. Jako literatura kobieca na damskie wieczory - napisana dość zgrabnie (dlatego 4), ale zbyt wiele nie wnosi do życia, chociaż koncepcja Vlada Palownika potrafi spowodować prawdziwe salwy śmiechu (choć prawdopodobnie jest to niezamierzony efekt). Polecam na nudny wieczór. (najlepiej bardzo nudny)
Avatar użytkownika - Flusz
Flusz
Przeczytane:2016-12-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Minęło już trochę czasu odkąd miałam do czynienia z książkami pani Frost. Zdążyłam już zapomnieć jak strasznie uwielbiam jej sposób pisania. No i odkąd w serii o nocnej łowczyni pojawił się Vlad był moim ulubieńcem! Długo odkładałam decyzję o przeczytaniu tej serii, bo niestety obawiam się, że jak i w przypadku poprzedniej i ta nie będzie zbyt długo kontynuowana w Polsce. W końcu jednak przegrałam walkę sama ze sobą i pochłonęłam "Pierwszy dotyk ognia" w jedną noc! Książka jest po prostu rewelacyjna. Ciekawe postacie, dynamiczna akcja, mnóstwo humoru i doza napięcia między głównymi bohaterami. Nie jest ani zbyt mrocznie, ani zbyt cukierkowo. Tak dobrze napisane książki czyta się z niesamowitą przyjemnością. Zaraz biorę się za 2 część i naprawdę mam nadzieję, że Papierowy Księżyc wyda wszystkie części w Polsce, bo strasznie chciałabym mieć je na swojej półce, ale nie mam zamiaru kupować niekompletnej serii, więc pozostaje mi uzbroić się w cierpliwość.
Do przeczytania "Pierwszego dotyku ognia" zachęciło mnie... wyzwanie czytelnicze - fantastyka. Nie gustowałam w tym gatunku literackim, ale kiedy przeczytałam (a raczej pochłonęłam) powieść, byłam zachwycona i teraz już wiem, że z wielką przyjemnością będę sięgała po książki tego typu. Autorka - Jeaniene Frost w fantastyczny sposób łączy urban fantasy i romans paranormalny, brutalny świat wampirów z namiętnością i erotyzmem. Nie ma w powieści miejsca miejsca na nudę. Wszystko doskonale się przeplata, jest idealnie skomponowane. Całość czyta się z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem. Czytając ostatnią stronę czuje się ogromną satysfakcję i jednocześnie niedosyt, że to już koniec... Z niecierpliwością czekam, kiedy do moich rąk trafi kolejny tom serii.
Leila przeżyła wypadek, który zmienił całe jej życie. Potrafi razić prądem, a samym dotknięciem umie poznać przeszłość, teraźniejszość a nawet przyszłość danej osoby. Ogromna moc, którą chcą wszyscy zdobyć. Kiedy trafia w ręce zgrai przestępców, nieoczekiwanie ratuje ją Vlad Tepesh, znany śmiertelnikom, jako Dracula. Wampir również włada siłą, przed którą korzą się jego pobratymcy, potrafi wzniecić pożar nie do poskromienia. Namiętność i niebezpieczeństwo potrafią obudzić najbardziej skrywane uczucia, czy tej dwójce uda się połączyć nie tylko siły, lecz serca? Wampiry nadal potrafią zaskoczyć i choć temat wielokrotnie przerabiany, nadal mnie fascynuję i cieszy. ,,Pierwszy dotyk ognia" to moje pierwsze spotkanie z autorką i z wielkim przekonaniem muszę powiedzieć, że Jeaniene Frost stała się jedną z moich ulubionych autorek paranormal romance. Leila ma intrygującą prace i dzięki temu już od pierwszej strony byłam bardzo zainteresowana, a dalszy rozwój wypadków już całkowicie mnie wciągnął. Jest to dziewczyna, która zważywszy na niebezpieczny dar, bądź, jeśli ktoś woli, przekleństwo musiała żyć w samotności. Pomimo małego doświadczenia, jest pyskata i odważna. Podoba mi się, że autorka nie zrobiła z niej damy w opałach, ani super bohaterki. Znalazła złoty środek i tak powstała dziewczyna, która nie boi się zaryzykować, byle tylko ocalić najbliższych, jednak czuje respekt przed silniejszymi. Jak by nie patrzeć ,jest ona człowiekiem, a w świecie nadprzyrodzonych istot jest najsłabsza. Vlad, och, Vlad. Ty potrafisz skraść kobiecie serce. Wziąłeś moje i nie chcesz go oddać, choć już dawno skończyłam czytać! To wampir arogancki, pewny siebie, śmiertelnie niebezpieczny i cholernie seksowny. Vlad jest doskonałą reklamą wampiryzmu, gdyby ujrzał go świat, każdy chciał by zostać nieumarłym. Czy jest idealny? Nie! Irytuje i wkurza, ale jego opiekuńczość i troska o innych idealnie łagodzą bestie, która w nim drzemie. Nie cierpi przydomku ,,Dracula" i wcale mu się nie dziwię, gdyż jest to pełna bzdur legenda, która w niewielkim stopniu ma coś z nim wspólnego. Vlada nie idzie opisać słowami, jego trzeba poznać i poczuć ten ogień, którym emanuje. Akcja jest zawrotna a język przyjemny. Leila ma sarkastyczne poczucie humoru i dzięki jej uwagom niejednokrotnie na mojej twarzy gościł uśmiech. Vlad ma najprawdziwszy zamek, który znajduję się w Rumuni, dzięki czemu książka nabrała mrocznego klimatu. Jeśli miałabym się czegoś doczepić, to jedynie do zbyt małego skupienia uwagi, co do śmierci niektórych postaci. Większość z nich polubiłam, lecz zostali uśmierceni i nie chodzi mi o samą śmierć, lecz o emocje, które powinny zostać pokazane po stracie. Reszta książki była jak najbardziej przyjemna i możną ją pochłonąć w kilka godzin, co niekoniecznie jest atutem, ponieważ Vlada należy smakować jak najdłużej. ,,Pierwszy dotyk ognia" to ekscytujące połączenie namiętności i niebezpieczeństwa. Vlad potrafi rozpalić każdego, więc ochoczo rzućcie się w jego silne ramiona i cieszcie lekturą. Świetny romans, który szczerze polecam. 5-/6
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,

Myśląc o Drakuli wyobrażamy sobie białego potwora ubranego w długą czarną pelerynę, który zakrada się nocą żeby pić krew młodych kobiet. Takie wyobrażenie przedstawił Bram Stoker, takie wizja wypływa z pierwszych ekranizacji filmowych. Samotny, skryty, bardziej zwierzę niż istota myśląca i szalenie niebezpieczny. W wizji Jeaniene Frost zgadza się tylko ostatni element, Vlad jest rzeczywiście szalenie niebezpiecznym przeciwnikiem, którego nie można nie doceniać i odwracać się do niego plecami. Zmęczyły mnie książki, w których wampiry przedstawia się jako cierpiące na ból istnienia, niezrozumiane stworzenia. Sięgając po "Pierwszy dotyk ognia" wreszcie dostałam coś innego - potężne, szalenie niebezpiecznie istoty które w żadnym razie nie mają problemu z własnym jestestwem.

Leila chciałabym żyć jak każda inna kobieta, niestety wypadki z przeszłości sprawiły, że musi trzymać ludzi na dystans, gdyż jej ciało przewodzi elektryczność, a jednocześnie odczytuje najgorsze przestępstwa dotykanego człowieka. Powoduje to, że zaczynają się nią interesować osoby, które chcą wykorzystać te zdolności. Kobieta zostaje porwana, a sytuacja w której się znalazła, powoduje, że może nie wyjść z tego cało. Vlad przez całe stulecia musiał pilnować swojej pozycji. W tej chwili ma wiernych poddanych, choć wynika to ze strachu przed konsekwencjami nieposłuszeństwa, tym bardziej, że wampir posiada dodatkowe zdolności, o których jego wrogowie doskonale wiedzą. Leila i Vlad zostaną zmuszeni połączyć siły, aby odkryć i wytropić osoby które chcą im zaszkodzić. W tej walce może być tylko jeden wygrany.

Bardzo dawno nie sięgałam po książkę, w której pojawiają się wampiry. Miałam dosyć tego motywu, który od paru lat pojawia się w tak wielu utworach, a które na początku czytałam w dużych ilościach. Lubię wampiry, są to chyba najciekawsze stworzenia, które pojawiają się w różnych książkach fantastycznych, romansach i młodzieżówkach. Wspaniałe jest to, że każdy twórca może odrobinę inaczej je wykreować, co sprawi że będą się jawiły w zupełnie innym świetle. Przypadła mi do gustu wizja Jeaniene Frost, która wykreowała stworzenia mroczne, bardzo potężne, cieszące się ze swojej nieśmiertelności i siły, ale jednocześnie posiadające zasady, i strukturę hierarchiczną.

"Pierwszy dotyk ognia" otwiera historię Leili i Vlada, pozwala poznać oboje bohaterów, ich otoczenie i bliskich. Pokazuje relacje, które się między nimi pojawiają, oraz powolne zmiany jakie w nich zachodzą. Na horyzoncie już od początku pojawia się wróg, który poprzez Leilę chce dotrzeć do Vlada, a który przez większość tego tomu jest nieuchwytny i nienazwany. Całość wyszła autorce bardzo zgrabnie, zarówno historia jak i bohaterowie prezentują się ciekawie, nie widać zgrzytów, które mogłyby utrudniać lekturę.

Kreacja głównej bohaterki w końcu stanęła na wysokości zadania. Leila jest inteligentną i pewną siebie kobietą, która wie czego chce od życia. Ma mroczna przeszłość, która zostawiła jej blizny również w głowie, nie zmienia to jednak faktu, że jest kobietą myślącą.

Pomysł na dodatkowe zdolności u wampirów pojawiał się już wielokrotnie, jednak nie czytałam o wampirze władającym ogniem, choć nie wykluczam, że gdzieś taka moc się już pojawiła. Również zdolności Leili, przewodzenie elektryczności, a jednocześnie czytanie przez dotyk, są ciekawe i dobrze się komponują. Z drugiej strony, gdyby tak się zastanowić, to zdolności te kojarzą się ze "Zmierzchem", gdzie bohaterowie również mogli poszczycić się takimi dodatkowymi atutami. Ciężko we współczesnej literaturze napisać coś całkowicie niepowtarzalnego, szczególnie z wątkiem wampirycznym, który jest już tak mocno eksploatowany.

Pisarka stworzyła wciągającą książkę, która sprawa przyjemność podczas lektury. Ze względu na sceny erotyczne jest to lektura przeznaczona dla osób pełnoletnich. Istotne jest, że autorce udało się zachować równowagę we wszystkich motywach. Z pewnością jest to paranormal romanse podrasowany erotyką. Jak na swój gatunek to świetny kawał literatury, który czyta się jednym tchem.

Tego typu lektury bardzo lubię w momentach, kiedy potrzebuję lżejszej lektury, która nie wymaga tyle skupienia, odprężającej i dającej dużo radości. "Pierwszy dotyk ognia" spełniła wszystkie moje założenia, dostałam wątek wampirzy w takim wykonaniu, na jaki liczyłam. Jeśli lubicie ten gatunek, a nie mieliście jeszcze do czynienia z serią o Nocnym Księciu spróbujcie swoich sił i sięgnijcie po "Pierwszy dotyk ognia".

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Jeaniene Frost to autorka już znana w naszym kraju ze względu na swoją serię o Cat Crawfield, która przypadła do gustu wielu fanom gatunku urban fantasy. Teraz przyszła pora na jej nową serię - Nocny Książę. Jest to historia osadzona w świecie Nocnej Łowczyni, ale poznajemy tutaj zupełnie nowych bohaterów. ,,Pierwszy dotyk ognia" to połączenie urban fantasy i romansu paranormalnego 18+, które obfituje w akcję, ale również sporą dawkę humoru. Czego chcieć więcej? Tragiczny wypadek sprawił, że ciało Leili pokryte jest bliznami, a ona sama posiadła umiejętności, które zupełnie nie są jej na rękę. Znacznie utrudniają normalne życie, wypady z przyjaciółmi, zdobycie pracy, a co dopiero stworzenie związku. Jednak znajdują się istoty, które widzą w Leili potęgę i doceniają jej moc, ale nie do końca tak, jak dziewczyna by tego chciała. Gdy na horyzoncie pojawia się Vlad Tepesh wszystko się zmienia. Vlad to postrach wśród wampirów, a jednak jego wrogowie postanowili wykorzystać śmiertelniczkę z unikalnymi mocami, aby go pokonać. Zapomnieli chyba o tym, że samotna kobieta bardzo łatwo może ulec urokowi przystojnego wampira, a namiętność pociąga za sobą przywiązanie. Nie będę ukrywać, że należę do fanów urban fantasy. Uwielbiam ten gatunek i mogłabym się zaczytywać w tego typu literaturze całymi dniami, miesiącami, a nawet latami. Zawsze potrafię się znakomicie w nich odnaleźć, pokochać głównych bohaterów, ale na nieco innych zasadach. Z Leilą przyszło mi się zżyć, bowiem jest osobą z charakterem. Ma za sobą ciężkie przeżycia i jestem w stanie zrozumieć to, co nią kieruje. Podoba mi się to, że nie robi z siebie niewinnej istotki i potrafi pokazać pazurki. Natomiast Vlad... mamy tutaj do czynienia z pewnym siebie, apodyktycznym, aroganckim i bezczelnym typem, który jest zarazem nieziemsko przystojny (wystarczy spojrzeć na zagraniczną okładkę), stanowczy, sprawiedliwy, konkretny i potrafi zadbać o swoich ,,bliskich". No powiedzcie mi szczerze, czy można nie ulec jego urokowi? Leila i Vlad idealnie do siebie pasują, razem tworzą równowagę jin i Jang oraz wzajemnie się uzupełniają. Nie można tutaj mówić o wątku romantycznym, bowiem tutaj jest tylko namiętność i erotyzm. Jednak Jeaniene Frost w bardzo umiejętny sposób potrafi wkomponować te dwa elementy w swoją historię. Sceny te utrzymywane są w granicach dobrego smaku. Ten wątek stanowi dopełnienie motywu drugiego - wrogowie Vlada pragną go zniszczyć przy użyciu Leili, jednak sprawy zaczynają się komplikować. Mimo że Vlad jest postrachem ze względu na swoją umiejętność panowania nad ogniem, wciąż znajdują się nieprzychylne mu osoby. To właśnie nakręca akcję tej powieści - dociekanie prawdy, tortury, zdrada, chęć zwycięstwa. Nie ma sensu bawić się tutaj w detektywa, bo to nie tego rodzaju powieść, ale poczynania bohaterów śledzi się z zapartym tchem i ogromną przyjemnością. Miłym zaskoczeniem było pojawienie się tutaj Cat i Bonesa. Nie spodobało mi się jednak tylko to, że autorka zdradziła tutaj kilka istotnych faktów ze swojej serii Nocna Łowczyni, bowiem jeżeli ktoś nie miał przyjemności zapoznania się z tą serię do końca, to otrzymuje dosyć konkretny spoiler - mimo że przewidywalny, to nadal spoiler. Jednak bitwa testosteronu między Vladem i Bonesem jest momentami przekomiczna - podobnie jak i wzajemne dogryzanie sobie Vlada i Leili. Ich wypowiedzi względem siebie sprawiają, że wzrasta napięcie, lecą iskry i dochodzi do nieuniknionego. Ich relacja została przedstawiona równie dobrze jak walka Vlada z jego wrogami. Autorka jest już dosyć doświadczona w pisaniu takich książek, więc nie ma obawy o styl czy język. Dodatkowo jej historie są przemyślane i dopracowane. Znakomita kreacja różnorodnych bohaterów jest kolejną zaletą ,,Pierwszego dotyku ognia", który czyta się lekko i przyjemnie, ale nie jest to historia, przy której można sobie pozwolić na myślenie po niebieskich migdałach - z resztą zaufajcie mi, nie będziecie mieli na to ochoty, bowiem przygody Vlada i Leili Was po prostu wciągną do swojego świata. ,,Pierwszy dotyk ognia" to znakomity wstęp do nowej serii autorki. Jestem przekonana, że zyska wiele fanów, podobnie jak seria o Cat. Uniwersum stworzone przez panią Frost potrafi zaciekawić czytelnika tak, że chce on spędzać z bohaterami każdą chwilę. Wraz z nimi doświadczać wzlotów i upadków toczyć bitwy oraz poczuć to, co oni. Tej książce trzeba się dać porwać, a wtedy nie odłożycie jej na półkę, dopóki nie dobrniecie do końca. Konkretna historia z dawką humoru i erotyzmu, co razem stanowi idealną mieszankę. Gorąco polecam zapoznanie się z twórczością Jeaniene Frost i już nie mogę się doczekać kolejnych tomów Nocnego Księcia!
Avatar użytkownika - kasia19268
kasia19268
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Chcę mieć,
Wspaniała książka. Nie mogłam się doczekać premiery i nie rozczarowałam się. Jeaniene Frost definitywnie wykreowała najlepszą postać Drakuli!
Avatar użytkownika - Emma81
Emma81
Przeczytane:2019-04-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2019, Mam,

Historia dziewczyny zakochanej w wampirze już się pojawiała w literaturze. Jednak "Pierwszy dotyk ognia" nie jest szablonowy. Leila bowiem nie jest zwyczajną dziewczyną- ma zdolności, które nie tylko pozbawiły ją przyjaciół, ale nawet doprowadziły do próby samobójczej - razi prądem przez dotyk. Vlad tymczasem nie jest zwykłym "krwiopijcą", tylko przesławnym, brutalnym, potężnym Draculą! Do tego ma moc panowania nad ogniem. Uczucie, które przyciąga do siebie tych dwoje, może okazać się zbawienne dla psychiki Leili i jej poczucia własnej wartości, choć bardzo niebezpieczne dla bezpieczeństwa jej oraz jej najbliższych. Skoro tylko wychodzi na jaw, że nie jest ona obojętna  Księciu Nocy, jego wrogowie upatrują w tej sytuacji szansę dla siebie na pokonanie Vlada...

Lekturę przyjemnie się czyta, fabuła szybko wciąga, a bohaterka daje się szybko polubić.

Avatar użytkownika - Larista
Przeczytane:2017-03-25, Przeczytałem,
W grobie
Jeaniene Frost0
Okładka ksiązki - W grobie

Niektóre rzeczy nie pozostają w grobie. To powinien być najlepszy czas w życiu półwampirzycy Cat Crawfield. Ze swoim nieumarłym kochankiem Bonesem u...

The Brightest Embers
Jeaniene Frost0
Okładka ksiązki - The Brightest Embers

You can run from your destiny, but you can't hide Ivy thought that she and Adrian had conquered their fates. Yet with thousands of innocents still...