Pierwszy krok w chmurach. Opowiadania

Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2019-04-15
ISBN: 978-83-244-1027-9

Szesnaście opowiadań zawartych w debiutanckim tomie Marka Hłaski ‒ jednego z najbardziej wyrazistych polskich prozaików ‒ przedstawia naturalistyczne obrazy z czasów realizmu socjalistycznego. Wykreowany w nich dosadny, szorstki i pozbawiony złudzeń świat to nie tylko przejmujący zapis ludzkich losów, ale też głębokie studium psychologiczne bohaterów, którzy w różny sposób próbują buntować się przeciwko zastanej rzeczywistości.

Tagi: opowiadania literatura piękna

Kup książkę Pierwszy krok w chmurach. Opowiadania

Opinie o książce - Pierwszy krok w chmurach. Opowiadania

Takie sobie... Przeczytam "Następny do raju" i napiszę opinię.
Agora wydała w 2014 serię "Hłasko powraca" i z niej pochodzi przeczytany przeze mnie egzemplarz. Hłasko zadebiutował tym zbiorem opowiadań w latach 50'. Dzięki nim jesteśmy w stanie poczuć atmosferę życia w ówczesnej Polsce, Polsce robotniczej, biednej. Przewija się problem alkoholizmu choćby w "Pętli", którą we fragmentach kojarzę gdzieś ze szkoły, ale dopiero tutaj przeczytałam całość i wiem jak skończyła się choroba alkoholowa Kuby. Tytułowy "Pierwszy krok w chmurach" to zderzenie pięknej chwili, poezji ze zwykłą, nieprzemyślaną brutalnością i ludzką głupotą. Z wielu opowiadań wyziera przeświadczenie, że zwykła codzienność i jej trudy przekreśliły pięknie zapowiadającą się miłość. Z kolei "Baza sokołowska" opowiada codzienność bazy ciężarówek, gdzie codziennym jest trud związany z pozyskaniem części do ledwo zipiących aut. Mówi też o braterskości, przyjaźni i ambicji. Opowiadania są dobre, prawdziwe, warto przeczytać ten zbiór.

Ból, żal, samotność i rozczarowanie rzeczywistością. Ale też ukryta głębiej fascynacja ludzkimi charakterami, piękno postaw oraz nadzieja na lepsze jutro.

Ten zbiór opowiadań ma swoje lata i należy brać poprawkę na czasy kiedy powstał. Hłasko nadal fascynuje słowem.

Avatar użytkownika - igielka
Avatar użytkownika - marta_bb
marta_bb
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

Kup książkę Pierwszy krok w chmurach. Opowiadania

Szukając gwiazd i inne opowiadania
Marek Hłasko; 0
Okładka ksiązki - Szukając gwiazd i inne opowiadania

Reprezentatywny wybór opowiadań Marka Hłaski. Znajdują się w nim zarówno młodzieńcze próby, jak i utwory z okresu izraelskiego. Czytelnika...

Kudłata
Hwang Sun-mi