Pierwszy telefon z nieba

Często miłość nadal łączy ludzi, mimo że życie ich rozdziela.Ile razy chcieliście złapać za telefon i zadzwonić do kogoś, za kim tęsknicie? Podzielić się radościami, smutkami i marzeniami? Ile razy wyrzucaliście sobie, że nie zdążyliście powiedzieć komuś, jak wiele dla was znaczy, że odkładaliście rozmowę na jutro, na kiedy indziej? Kochamy wciąż za mało i stale za późno, smucimy się, że nie można cofnąć czasu. A gdyby tak… niemożliwe stało się możliwe? Nowa powieść Mitcha Alboma, autora „Zaklinacza czasu”, to książka o sprawach najważniejszych i najbardziej intymnych: o pragnieniu bliskości, tęsknocie za ukochaną osobą i o sile nadziei.

Informacje dodatkowe o Pierwszy telefon z nieba:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-11-03

Kup książkę Pierwszy telefon z nieba

Pierwszy telefon z nieba - opinie o książce

Avatar użytkownika - justsmileback
justsmileback
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Świetna książka, aczkolwiek pod koniec przewidywalna. Bardzo pomocna, kiedy traci się kogoś bliskiego. Polecam!
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Oczekiwałam troszkę innej książki. Ale i tak "Pierwszy telefon z nieba" mnie nie zawiódł. Byłam zaskoczona jedynie tym, że tak ogromna liczba ludzi była w stanie, bez praktycznie żadnego dowodu, uwierzyć w to, że niektóre osoby odbierają telefony z samego nieba. Zaskoczyła mnie właśnie ta wiara w ludziach. To dosyć niezwykłe w co ludzie potrafią uwierzyć, jeśli tylko bardzo im na tym zależy. Trzeba zauważyć, że większość ludzi przyjeżdżających do tego miasteczka, to były osoby, które same bardzo chciały dostać telefon od jakiejś bliskiej dla nich osoby, która już nie żyje. "Pierwszy telefon z nieba" jest napisany bardzo wciągającym językiem, który szybko się czyta. Autor doskonale pisze o mieszkańcach, opowiadając ich historie z umiarem; nie wszystkiego dowiadujemy się od razu. I mimo, że w niektórych książkach bardzo mnie to drażni, to w tym wypadku jest naprawdę świetnym zabiegiem. Mimo, że tak naprawdę nie mam nic do zarzucenia tej książce, to nie jestem w stanie dać jej wyższej oceny. Bardzo dobrze, się ją czytało, i działa jak taki 'odstresowywacz', ale... no właśnie.
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Z autorem i jego twórczością spotkałam się jednak po raz pierwszy. Zaczęłam więc swoją przygodę z lekturą. Nie sądziłam, że powieść ta będzie napisana tak przyjemnym i lekkim językiem, że dosłownie ją ,,połknę" wertując kolejne kartki. Za wszelką cenę bowiem chciałam się dowiedzieć jakie będą losy ukazanych bohaterów oraz jak tytułowy ,,telefon z nieba" wpłynie na historie całego społeczeństwa. Siedem osób, siedem telefonów od nieżyjących krewnych. Na początku książki historia ta wydaje się wręcz niemożliwa a jednak. Zmarli dzwonią do żywych. W małym miasteczku Coldwater siedem osób odbiera tajemnicze telefony z nieba. Pierwszą ,,wybraną" jest Katherine Yellin z kościoła baptystycznego ,,Żniwo Nadziei", do której zadzwoniła zmarła, przed dwoma laty, siostra Dorie. Rozmowa jest krótka. Jednak na tyle realistyczna, że Katherine udaje się do ks. Warrena aby mu o niej opowiedzieć. Po zakończeniu rozmowy wychodzi od księdza spokojniejsza. Jednak to nie koniec historii z telefonami. Podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele ,,Żniwo Nadziei" Katherine publicznie wyznaje, że odbiera telefony z nieba. Jak się okazuje nie tylko ona. Drugą osobą jest Elias Rowe - właściciel firmy budowlanej, do którego zadzwonił zmarły pracownik Nick. Po tym wyznaniu sprawą zaczynają się interesować media węszące sensację. Nieliczni w miasteczku uważają, że to nie może być prawdą. Sceptycznie do tego podchodzi Sully Harding. Rozpoczyna więc swoje wewnętrzne śledztwo. Jednak telefony z nieba dzwonią regularnie co piątek. Taki mały ,,cud" w Coldwater. Wydarzenia przybierają zatem ciekawy obrót. Do miasteczka zjeżdża się coraz większa ilość wiernych - zwolenników jak i przeciwników. Z jednej strony sytuacja ta jest korzystna dla miasta. Większy ruch, większe pieniądze. Można nawet rzec, że Coldwater przeżywa swój renesans. Główna ulica do tej pory mało uczęszczana i opuszczona zapełnia się sprzedającymi i kupującymi. Wynajmowane są lokale, które od dawna stoją puste. Sytuacja poprawia się na plus. Z drugiej strony przy takiej dużej ilości obcych osób w miasteczku mogą się zacząć awantury, protesty. Dlatego też dla miejscowych zostaje zwołana narada miejska. Podczas spotkania okazuje się, że telefony z nieba otrzymuje siedem osób. Regularnie, co piątek rozmawiają ze swoimi zmarłymi. Punktem kulminacyjnym książki jest transmisja na żywo. W trakcie jej trwania wszyscy ,,wybrani" otrzymują telefony z nieba. Jednak tylko telefon Katherine jest na tyle przekonujący, że zebrani na stadionie ludzie wierzą, że w Coldwater wydarzył się cud. Zakończenia Wam jednak moi drodzy nie napiszę, gdyż zdradziłabym to co najważniejsze. Przekonajcie się sami. Mitch Albom zadbał aby czytelnik nie nudził się czytając jego powieść. Akcja książki jest wartka i ,,trzymająca w napięciu" od samego początku. Przytoczone historie poszczególnych bohaterów są napisane bardzo realistycznie.
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,

Mitch Albom to pisarz wyjątkowy, który zyskał swoją twórczością uznanie i oddanie milionów czytelników na całym świecie. Uznanie wynikające nie tylko z atrakcyjności jego kolejnych powieści, ale przede wszystkim z niekonwencjonalności w podejściu do podejmowanej tematyki tychże dzieł. Otóż książki tego amerykańskiego autora dotykają spraw najtrudniejszych i najważniejszych w życiu każdego człowieka, m.in. miłości, śmierci, wiary, samotności.., i opowiadają o tychże kwestiach w sposób jak najbardziej szczery, prawdziwy, rzetelny, a przy tym ze wszech miar atrakcyjny pod względem literackim. Co więcej, książki te dają sobą coś, czego tak naprawdę każdy z Nas szuka na co dzień w swoim życiu.. - nadzieję. Mitch Albom tworzy fascynujące powieści o tym, co zawsze Nas interesowało, fascynowało, ciekawiło, a o co nie zawsze mieliśmy odwagę sami zapytać..Dlatego z tym większą przyjemnością przeczytałam najnowszą książkę tego autora pt. "Pierwszy telefon z nieba", o której postaram się opowiedzieć pokrótce w niniejszej recenzji.

"Pierwszy telefon z nieba" to historia rozgrywająca się w niewielkim, amerykańskim miasteczku Coldwater, w stanie Michigan. Otóż do ośmiu mieszkańców tej miejscowości dzwonią ich bliscy.., którzy zmarli jakiś czas temu i odeszli na zawsze z tego świata. Telefony rozbrzmiewają m.in.: w domach Sullego Hardinga, do którego dzwoni zmarła żona; Jacka - miejscowego szeryfa  do którego telefonuje poległy w Afganistanie syn; Katherine, do domu której zadzwoniła zmarła siostra; czy też Eliasa, z którym skontaktował się mężczyzna obwiniający go o swoją śmierć..Czy to prawdziwy cud, czy też misterna mistyfikacja, oszustwo..? Wieść o tajemniczych telefonach roznosi się po całej okolicy, zyskując rozgłos i zainteresowanie mediów, którego kulminacyjnym momentem jest chęć przeprowadzenia publicznej transmisji "telefonu z nieba"..Sully, młoda dziennikarka Amy oraz Elias próbują  rozwikłać tajemnicę połączeń zza światów, za nim dla wszystkich ludzi i dla całego świata będzie już za późno..

Powieść Mitcha Alboma to niezwykła historia o ludzkim pragnieniu wiary w życie po śmierci, w to że coś tam "po drugiej stronie" istnieje i czeka na każdego z Nas..To także opowieść o samotności człowieka, który cierpi po stracie bliskiej mu osoby, i w związku z tym jest w stanie zrobić wszystko i uwierzyć we wszystko, by choć przez krótką chwile mógł raz jeszcze z tą osoba porozmawiać. Wreszcie jest to także niezwykle inteligentna relacją o tym, jak bardzo zmieniło by się życie wszystkich ludzi i jak bardzo wstrząsnęło by to fundamentami całego świata, gdyby choć jeden, jedyny raz udało się komukolwiek  z "tamtej strony" skontaktować z Nami - żyjącymi..Czy to byłoby naprawdę dobre, piękne i wspaniałe dla ludzkości..? Przede wszystkim jest to jednak książka o ludzkich potrzebach,  począwszy od potrzeby cudu, dowodu wiary, pokonania własnego smutku, rozpaczy i poczucia winy, a na potrzebie miłości skończywszy. Albom zadaje tutaj te wszystkie pytanie i uzyskuje na nie odpowiedzi, w sposób przystępny, atrakcyjny, zrozumiały i ubrany  w szaty doskonałej, emocjonującej powieści obyczajowej z elementami fantastyki.

Lektura tej książki to nieustanne oczekiwanie na to, jak zakończy się ta cała historia i czy jej główne motywy i założenia są prawdą czy też kłamstwem. Na całe szczęście dowiemy się tego dopiero wraz z ostatnimi stronami, co zapewnia niezwykle pasjonującą i emocjonującą lekturę do samego końca. I przyznać trzeba, że jest to także  swoista gra autora z czytelnikami, którzy podobnie jak głowni bohaterowie, zostają postawienie przed pytaniem o to, czy woleliby uwierzyć, czy też jednak chcieliby aby okazało się to wszystko tylko misterną mistyfikacją, i wszytko pozostało tak jak dawniej. To trudne zadanie, z którym chyba każdy czytelnik powinien zmierzyć się sam na sam, i zachować ową odpowiedź tylko i wyłącznie dla siebie. Jedno, czego mogę być pewna po tej książce to ten fakt, iż z pewnością wzbudzi Ona w każdym z czytających wspomnienia, wzruszenia, żal, czasami smutek i łzy za tymi, którzy odeszli z Naszego życia. Nie można bowiem przejść obok tej książki zupełnie obojętnie, traktując ją jako zwykłą, ciekawą powieść z pogranicza fantastyki w lekko religijnym wydaniu. Tak po prostu się nie da..

Z pewnością książka ta wymaga pewnego zaangażowania od czytelnika, by nie powiedzieć chęci uwierzenia w Boga i istnienie Nieba. W przeciwnym wypadku zupełnie inaczej odbiera się tę historię, na pewno mniej emocjonalnie. Nie chce powiedzieć bynajmniej tutaj, że historia ta jest tylko i wyłącznie dla osób wierzących, gdyż na własnym przykładzie - osoby w życiu której Kościół i Bóg nie odgrywają najważniejszej roli, lektura tej powieści sprawiła Mi wielką przyjemność, radość i trzymała w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Niemniej jestem przekonana o tym, iż dla osoby głęboko wierzącej owe doznania byłyby jeszcze większe i za pewno bardziej oddziaływające na jej psychikę. "Pierwszy telefon z nieba" to jednak książka dla każdego, którą można traktować zarówno jako przykład świetnej opowieści sensacyjno - fantastycznej, jak i również w bardziej religijnych i egzystencjalnych kategoriach. W oby przypadkach na pewno żaden czytelnik nie będzie czuł się nią zawiedziony.

Powieść Alboma to także doskonały obraz amerykańskiej prowincji i religijności tego wyjątkowego społeczeństwa. Trudno bowiem znaleźć na całym świecie bardziej fanatyczny religijnie  naród, aniżeli właśnie amerykańskie, głównie małomiasteczkowe, społeczeństwo.  To doskonały przykład tego, jak trudno jest powiedzieć "nie" względem sprawy wiary gdy wszyscy wokół mówią jednym głosem "tak", i nie dopuszczają absolutnie żadnego sprzeciwu. Ta historia musiała rozegrać się właśnie w takim miejscu jak Coldwater, nie zaś w Nowym Jorku, Chicago czy Los Angeles.., gdyż tylko w tak niewielkiej miejscowości możliwe jest uwierzenie w "cud". Autor doskonale o tym wiedział i właśnie dlatego powołał do życia takie miejsca i takie postacie, które są solą tej ziemi i najbardziej reprezentatywną częścią amerykańskiej prowincji. Tym ludziom, ich zachowaniom i tokowi myślenia, po prostu wierzymy i wiemy, że właśnie tak postępowali by prawdziwi Amerykanie..

Jeśli chodzi o stronę techniczną tej opowieści, to trudno znaleźć w niej jakieś słabsze punkty. Narracja prowadzona jest w bardzo inteligentny i logiczny sposób, liczne zwroty akcji potęgują aurę tajemnicy i zaskoczenia, dialogi bohaterów są takie, jak powinny być w przypadku mieszkańców amerykańskiej wsi, zaś fabuła skonstruowana jest w taki sposób, byśmy ani przez chwilę nie mogli się nudzić. Jeśli już koniecznie miałabym wskazać na choćby jeden słabszy punkt.., to chyba wybrałabym tutaj jednak postacie, zwłaszcza te  kluczowe, czyli Sullego oraz Amy. Są to ludzie na pewno interesujący, ale mimo wszystko jakby nie do końca zawsze naturalni w tym co robią i jak postępują. Trochę zbyt prostolinijni, zwłaszcza w odniesieniu do młodej dziennikarki, przypominający bardziej postacie z lat 70-tych czy 80-tych, aniżeli z dnia dzisiejszego. Owszem lubimy je, ale mimo wszystko czujemy pewien dystans do nich, jako do bohaterów bardzo dalekich Nam, współczesnym czytelnikom. Oczywiście to tylko taki drobny szczegół, który naprawdę nie ma większego znaczenia dla przebiegu i atrakcyjności lektury.

"Pierwszy telefon z nieba" to książka wyjątkowa, jakich naprawdę nie często Mamy okazję czytać w Naszym kraju. Książka potwierdzająca niezwykły talent i specyficzny charakter warsztatu pisarskiego Mitcha Alboma, który i tym razem daje świadectwo swojej wyjątkowości i inności na współczesnym rynku pisarskim. Wreszcie jest to książka, która porusza nawet najbardziej twarde ludzkie charaktery, niezależnie od tego czy wierzysz czy nie, i tym samym pozwala uwalniać emocje tkwiące gdzieś głęboko w każdym z Nas. Myślę, że to naprawdę dobra zachęta do sięgnięcia po tę powieść..:)

Avatar użytkownika - Helena2019
Helena2019
Przeczytane:2019-11-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Ciekawa, skłaniająca do refleksji.

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane 2015,
Nieznajomy na tratwie
Mitch Albom0
Okładka ksiązki - Nieznajomy na tratwie

Co by się stało, gdybyśmy poprosili Boga o pomoc, a Bóg rzeczywiście by się pojawił? W najnowszej powieści Mitcha Alboma grupa rozbitków wyciąga z morza...

Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie
Mitch Albom0
Okładka ksiązki - Kolejna osoba, którą spotkamy w niebie

Poruszająca kontynuacja bestsellerowej powieści Pięć osób, które spotykamy w niebie Kolejna osoba, którą spotykamy w niebie opowiada...