Pieśń ziemi

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2019-05-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-951590-3-9
Liczba stron: 264
Język oryginału: koreański
Tłumaczenie: Katarzyna Różańska

Ocena: 5.5 (2 głosów)

W rzeczach po swoim zmarłym na raka płuc bracie Kang Sang-ho odkrywa pośmiertne zapiski. Żeby dokończyć dzieło brata przedstawiające niepoznanane dotąd cele podróży, Kang Sang-ho razem z pracownikiem wydawnictwa udają się do klasztoru zwanego Zamkiem Hebronu, położonego na szczycie wyludnionej góry Cheonsan. Co tam odkryją i do czego doprowadzi ich ta wizyta? Pieśń ziemi to jedna z najbardziej znanych powieści Lee Seung-u, która zdobyła wiele nagród w Korei Południowej i we Francji. Ciekawa konstrukcja, pełna napięcia akcja i wielowątkowość nie pozwalają oderwać się od lektury.

Lee Seung-u urodzodził się w 1959 roku w południowej prowincji Jeolla, w miejscowości Jangheung. Ukończył Seulski Uniwersytet Teologiczny, a następnie studiował na Uniwersytecie Yonsei. Obecnie wykłada na Wydziale Kreatywnego Pisania na Uniwersytecie Chosun. W swoich utworach Lee Seung-u poprzez analityczny styl pisarski oraz motywy działań wnikliwie obrazujące wewnętrzną naturę człowieka zadaje fundamentalne i rzetelne pytania na temat ludzkiej egzystencji, poszukując jednocześnie uzasadnienia dla istnienia religii i literatury. W Polsce ukazała się inna powieść pisarza "Prywatne życie roślin".

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Pieśń ziemi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Pieśń ziemi to erudycyjna powieść koreańskiego pisarza, znanego czytelnikom z bardzo udanego Prywatnego życia roślin. Najnowsza historia Lee Seung-u to analiza poczucia winy i prób rozliczenia się z własnym sumieniem w wydaniu kilku osób, które zostały uwikłane w pewne zdarzenie sprzed kilkudziesięciu lat. Młoda i piękna fryzjerka z niewielkiej miejscowości zostaje obdarzona niechcianym uczuciem miłości ze strony oficera wojsk koreańskich. Odrzuca jego zaloty do chwili, gdy w romans zostają uwikłani wuj i kuzyn pięknej Yun-hee. Wojskowy spłaca długi wuja, a ten w zamian ofiarowuje mu schadzkę z dziewczyną. Zhańbiona Yun-hee przestaje być obiektem uczuć porucznika. Porzucona dziewczyna ucieka do miasteczka oddalonego o pięćdziesiąt kilometrów od rodzinnej miejscowości. Ta historia zaczyna mieć fatalne skutki. Spirala krzywdy i nieuchronnej kary rozkręca się, doprowadzając do zamurowania żywcem kilkudziesięciu mnichów w klasztorze, w którym po latach ktoś odnajduje na ścianach zapiski takie, jak w słynnej irlandzkiej Księdze z Kells, będącej zbiorem łacińskich zapisów czterech Ewangelii wraz z komentarzami. Ta wyjątkowa księga liturgiczna, ozdobiona rycinami i doskonałą majuskułą insularną (scriptura scottica – pismo Iroszkotów), pozostaje jedną z najpiękniejszych ksiąg Kościoła Katolickiego. Skąd u koreańskiego pisarza fascynacja Księgą z Kells? Autor ukończył Seulski ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pieśń ziemi

Avatar użytkownika - ryszardrozanski
ryszardrozanski
Przeczytane:2019-08-04, Przeczytałam,

Ksążka koreńskiego pisarza Lee Seung-u jest  powieścią znakomicie napisaną i zmuszaącą do myślenia.Można ą czytać jako powieść historyczną,polityczną,filozoficzno-psychologiczną a nawet w jakimś sensiesensacyjną.Spełniając wysokie standardy artystyczne daje głęboki wgląd w rozmaite dziedziny, od psychologii po sprawy wiary ireligii.Lączy elementy rozprawy teologicznej,powieści psychologiczne , zawikłanych problemów filozoficznych z bardzociekawą historiąAutor podjął próbęprzeniknięcia tajemnicy ludzkiego losu.Losy bohaterów prowadzi różnymi ścieżkami , aby połaczyć ich wspólnym końcem w tajemniczym klasztorze Cheonsan .Powieśc  kończy się czymś w rodzju motta -człowiek dopóki żyje ma szanse zmienić swoje serce i duszę i choćby u kresu życia poznać prawdziwe wartości.Lee seng-u stworzył nam bogate profile psychologiczne każdego z bohaterów.W prowadza nas w głąb natury człowieka  i zaznajamia z mrocznymi stronami  ludzkiej duszy  Szuka  sensu istnienia , rozważa kwestię wiary w Boga i stawia nas przed rozważaniem pojęcia grzechu, sprawiedliwości czy człowieczeństwa.Możemy prześledzić dociekanie twórcy na temat fundamentalnych zagadnień  ludzkiej egzystencji. W dobie literatury , której odpowiednikiem w muzyce jest tzw. styl   disco-polo jest to ciekawa i mądra literatura .Jest przykładem ,że wybitna proza niemusi męczyć i nudzić  .Zasługa w tym oczywiście pisarza ale i też dobrego polskigo tłumaczenia.Wartościwa lektura.

Link do opinii
Inne książki autora
Prywatne życie roślin
Lee Seung-u0
Okładka ksiązki - Prywatne życie roślin

To utwór który w przerażający,a zarazem piękny sposób odsłania,wysublimowany dzięki porównaniom botanicznym proces cierpienia w rozpadającej się na kawałki miłości....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje