Pieśń ziemi

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2019-05-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-951590-3-9
Liczba stron: 264
Język oryginału: koreański
Tłumaczenie: Katarzyna Różańska

Ocena: 5.5 (2 głosów)

W rzeczach po swoim zmarłym na raka płuc bracie Kang Sang-ho odkrywa pośmiertne zapiski. Żeby dokończyć dzieło brata przedstawiające niepoznanane dotąd cele podróży, Kang Sang-ho razem z pracownikiem wydawnictwa udają się do klasztoru zwanego Zamkiem Hebronu, położonego na szczycie wyludnionej góry Cheonsan. Co tam odkryją i do czego doprowadzi ich ta wizyta? Pieśń ziemi to jedna z najbardziej znanych powieści Lee Seung-u, która zdobyła wiele nagród w Korei Południowej i we Francji. Ciekawa konstrukcja, pełna napięcia akcja i wielowątkowość nie pozwalają oderwać się od lektury.

Lee Seung-u urodzodził się w 1959 roku w południowej prowincji Jeolla, w miejscowości Jangheung. Ukończył Seulski Uniwersytet Teologiczny, a następnie studiował na Uniwersytecie Yonsei. Obecnie wykłada na Wydziale Kreatywnego Pisania na Uniwersytecie Chosun. W swoich utworach Lee Seung-u poprzez analityczny styl pisarski oraz motywy działań wnikliwie obrazujące wewnętrzną naturę człowieka zadaje fundamentalne i rzetelne pytania na temat ludzkiej egzystencji, poszukując jednocześnie uzasadnienia dla istnienia religii i literatury. W Polsce ukazała się inna powieść pisarza "Prywatne życie roślin".

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Pieśń ziemi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Pieśń ziemi to erudycyjna powieść koreańskiego pisarza, znanego czytelnikom z bardzo udanego Prywatnego życia roślin. Najnowsza historia Lee Seung-u to analiza poczucia winy i prób rozliczenia się z własnym sumieniem w wydaniu kilku osób, które zostały uwikłane w pewne zdarzenie sprzed kilkudziesięciu lat. Młoda i piękna fryzjerka z niewielkiej miejscowości zostaje obdarzona niechcianym uczuciem miłości ze strony oficera wojsk koreańskich. Odrzuca jego zaloty do chwili, gdy w romans zostają uwikłani wuj i kuzyn pięknej Yun-hee. Wojskowy spłaca długi wuja, a ten w zamian ofiarowuje mu schadzkę z dziewczyną. Zhańbiona Yun-hee przestaje być obiektem uczuć porucznika. Porzucona dziewczyna ucieka do miasteczka oddalonego o pięćdziesiąt kilometrów od rodzinnej miejscowości. Ta historia zaczyna mieć fatalne skutki. Spirala krzywdy i nieuchronnej kary rozkręca się, doprowadzając do zamurowania żywcem kilkudziesięciu mnichów w klasztorze, w którym po latach ktoś odnajduje na ścianach zapiski takie, jak w słynnej irlandzkiej Księdze z Kells, będącej zbiorem łacińskich zapisów czterech Ewangelii wraz z komentarzami. Ta wyjątkowa księga liturgiczna, ozdobiona rycinami i doskonałą majuskułą insularną (scriptura scottica – pismo Iroszkotów), pozostaje jedną z najpiękniejszych ksiąg Kościoła Katolickiego. Skąd u koreańskiego pisarza fascynacja Księgą z Kells? Autor ukończył Seulski ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Pieśń ziemi

Avatar użytkownika - ryszardrozanski
ryszardrozanski
Przeczytane:2019-08-04, Przeczytałam,

Ksążka koreńskiego pisarza Lee Seung-u jest  powieścią znakomicie napisaną i zmuszaącą do myślenia.Można ą czytać jako powieść historyczną,polityczną,filozoficzno-psychologiczną a nawet w jakimś sensiesensacyjną.Spełniając wysokie standardy artystyczne daje głęboki wgląd w rozmaite dziedziny, od psychologii po sprawy wiary ireligii.Lączy elementy rozprawy teologicznej,powieści psychologiczne , zawikłanych problemów filozoficznych z bardzociekawą historiąAutor podjął próbęprzeniknięcia tajemnicy ludzkiego losu.Losy bohaterów prowadzi różnymi ścieżkami , aby połaczyć ich wspólnym końcem w tajemniczym klasztorze Cheonsan .Powieśc  kończy się czymś w rodzju motta -człowiek dopóki żyje ma szanse zmienić swoje serce i duszę i choćby u kresu życia poznać prawdziwe wartości.Lee seng-u stworzył nam bogate profile psychologiczne każdego z bohaterów.W prowadza nas w głąb natury człowieka  i zaznajamia z mrocznymi stronami  ludzkiej duszy  Szuka  sensu istnienia , rozważa kwestię wiary w Boga i stawia nas przed rozważaniem pojęcia grzechu, sprawiedliwości czy człowieczeństwa.Możemy prześledzić dociekanie twórcy na temat fundamentalnych zagadnień  ludzkiej egzystencji. W dobie literatury , której odpowiednikiem w muzyce jest tzw. styl   disco-polo jest to ciekawa i mądra literatura .Jest przykładem ,że wybitna proza niemusi męczyć i nudzić  .Zasługa w tym oczywiście pisarza ale i też dobrego polskigo tłumaczenia.Wartościwa lektura.

Link do opinii
Inne książki autora
Prywatne życie roślin
Lee Seung-u0
Okładka ksiązki - Prywatne życie roślin

To utwór który w przerażający,a zarazem piękny sposób odsłania,wysublimowany dzięki porównaniom botanicznym proces cierpienia w rozpadającej się na kawałki miłości....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Pokaż wszystkie recenzje