Pilot ci tego nie powie

Podróż samolotem to dla wielu z nas sprawa skomplikowana, kłopotliwa i często przerażająca, a ponadto spowita aurą tajemniczości. Od momentu, w którym przechodzimy przez drzwi terminala, atakują nas polecenia - stań tu, zdejmij buty tam, opróżnij kieszenie do tej kuwety, zapnij pas, zrób to, odłóż tamto - oraz lawina informacji. Większość dochodzi do nas nie bezpośrednio, lecz przez mikrofon; niektórych niedosłyszymy, innych nie zrozumiemy, jedne nas onieśmielają, innymi czujemy się zakłopotani.

Chcąc służyć pomocą, Patrick Smith, pilot linii lotniczych i autor popularnej strony internetowej askthepilot.com, atrakcyjnie przekazuje nam wiedzę o nowoczesnym lotnictwie:

Jak to się dzieje, że samoloty latają Uczciwie i wprost o turbulencjach, szkoleniu pilotów i bezpieczeństwie Prawda o opóźnieniach, zatłoczeniu i dysfunkcjonalności nowoczesnych lotnisk Mity i błędne wyobrażenia o powietrzu w kabinie pasażerskiej i automatyce w kokpicie Terroryzm potraktowany z dystansem i prowokacyjne spojrzenie na środki bezpieczeństwa Ceny biletów lotniczych, skargi związane z rozmieszczeniem pasażerów i kłopoty z obsługą klientów przez linie lotnicze Barwy i kultura korporacyjna linii lotniczych, które uwielbiamy postponować

Informacje dodatkowe o Pilot ci tego nie powie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-04-24
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Cockpit Confidential

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Pilot ci tego nie powie

Pilot ci tego nie powie - opinie o książce

Skoro nie mogę latać, to czytam o lataniu.
Forma pytań i odpowiedzi. fajna choć czasem trywialna.

Uwielbiam latać samolotem. Choć dopiero kilka lotów za mną, to na myśl o lataniu od razu na mojej twarzy gości uśmiech i jak najszybciej chce się znaleźć w samolocie. Nie oznacza to jednak, że nie włącza mi się tryb panika. Nie potrafię jeszcze na luzie przejść przez proces odprawy i z pełnym odprężeniem zasiąść w fotelu. A co, jeśli moja walizka nie zostanie przepuszczona, będę musiała się cofnąć i jeszcze nie zdążę wsiąść na pokład? A może podczas lotu będą turbulencje i gorzej – mój samolot będzie miał problemy i nie będzie mógł wylądować? By się uspokoić i dowiedzieć nowych rzeczy o nowoczesnym lotnictwie sięgnęłam po książkę „Pilot ci tego nie powie” Patricka Smitha, pilota linii lotniczych i autora strony internetowej askthepilot.com.
Książka jest podzielona na 7 rozdziałów, które obejmują część historyczną i historię autora związaną z jego dzieciństwem, a także są w nich pytania i odpowiedzi. Taka zaprezentowana forma jest niezwykle ciekawa i wygodna, ponieważ jeśli nie zainteresuje nas dany temat, to spokojnie możemy go pominąć. Jeśli nie chcemy czytać o różnicy między boeingiem a airbusem, czy o innych kwestiach typowo technicznych, to spokojnie możemy te fragmenty przeskoczyć. Mimo że cała książka napisana jest przystępnym językiem, to nie każdego z nas mogą takie tematy interesować. Zdecydowanie ciekawsze dla mnie okazały się pytania dotyczące samego lotu i pracy pilota. Dowiedziałam się, dlaczego na niebie pozostają białe smugi, czy turbulencje są groźne i czy trzeba wtedy panikować, dlaczego wygasza się oświetlenia kabiny na czas startu i lądowania. Jeśli nurtuje Was, co takiego robi pilot podczas lotu, czy może zamówić obiad, co robi drugi pilot i co takiego znajduje się w teczkach pilota – ta książka odpowie na Wasze pytania. Jeśli w Waszym domu znajdują się zwierzęta, to autor porusza także w książce kwestę związaną z ich przewozem.
Po lekturze trochę spokojniej będę przeżywać swój następny lot. Książka jest przydatną lekturą nie tylko dla tych osób, które kochają latać samolotem, lecz także dla tych, którzy tego się śmiertelnie boją.