Piranesi

Piranesi mieszka w Domu. Być może, mieszka w nim od zawsze. W swoich dziennikach dzień po dniu sumiennie opisuje jego cudowności: labirynt komnat, tysiące tysięcy posągów, przypływy morza przetaczające się z hukiem po schodach, chmury płynące w wolnej procesji przez górne sale. We wtorki i piątki Piranesi spotyka się ze swoim przyjacielem, Tym Drugim. Kiedy indziej składa Umarłym ofiary z jedzenia i lilii wodnych. Najczęściej jednak jest samotny.

Pojawiają się wiadomości, wypisane kredą na posadzce. Do Domu przybył ktoś nowy. Kim jest? Czego chce? Czy jest przyjacielem? Czy też - jak twierdzi Ten Drugi - zwiastunem zniszczenia i szaleństwa?

Zaginione teksty muszą zostać odnalezione, a tajemnice odkryte. Świat, który wydawał się Piranesiemu znajomy, staje się obcy i niebezpieczny.

Informacje dodatkowe o Piranesi:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2020-11-25
Tytuł oryginału: Piranesi
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła

Kup książkę Piranesi

Piranesi - opinie o książce

"Piranesi" to misterna i pełna tajemnicy powieść napisana przez utalentowaną pisarkę Susannę Clarke. Zadziwiająca w swojej konstrukcji, książka ta zachwyca swoją oryginalnością i wciągającą fabułą. Przykuwa uwagę czytelnika od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się od swoich wirtualnych kartek.

Głównym punktem siły powieści jest niebywała atmosfera i świat, który autorka stworzyła. Zagłębiamy się w labiryntyczne pomieszczenia Złotej Hali, którą zamieszkuje tajemniczy tytułowy bohater - Piranesi. Clarke mistrzowsko ukazuje zarówno piękno, jak i mroczne miejsca tego mitycznego świata. Opisy są pełne szczegółów, tak że można sobie wyobrazić każdą kamieniczkę, zakamarek i kruczek tamtejszej architektury. Czytelnik czuje się tak, jakby własnymi rękami dotknął warstwę wapienia, a jego oczy zobaczyły ponadnaturalną scenerię.

Silną stroną powieści jest także jej narracja. "Piranesi" jest prowadzony z perspektywy jedynego bohatera - młodego mężczyzny, który spędza większość życia w wielkim pałacu. Surowy, ale poezjonalny stil pisania Clarke pozwala nam zanurzyć się w umysłe Piranesiego, odkrywać jego pasje, obawy i fascynacje. Jego wrażliwość i zdolności obserwacyjne ożywiają otaczający go świat. Czytelnik jest w stanie zrozumieć i przeżywać emocje Piranesiego, a to czyni powieść jeszcze bardziej wciągającą.

Innym aspektem, który sprawia, że "Piranesi" jest wart przeczytania, jest zagadkowa fabuła. Susanna Clarke mistrzowsko układa swoje karty, stopniowo odsłaniając tajemnice tej surrealistycznej krainy. Uczytelniony jesteśmy na coraz bardziej intrygujące tajemnice dotyczące Piranesiego, przeszłości, której nie pamięta i surowych zasad, które narzucają pałacowe mury. Momentami czujemy się jak detektywi, próbujący rozwiązać zagadkę i odkryć prawdę razem z naszym głównym bohaterem.

Niemniej jednak, "Piranesi" ma również swoje słabe strony. Niektórzy czytelnicy mogą  nie odnaleźć się w początkowych rozdziałach powieści, które są bardziej wprowadzeniem do świata dzieła, niż doprowadzaniem do punktu kulminacyjnego. To może sprawić, że niektórzy czytelnicy poczują się lekko znudzeni lub zdezorientowani. Jednak warto przetrwać, ponieważ pierwsze strony są niezbędne do zrozumienia nauki, która jest stopniowo przekazana.

Mimo tych niedociągnięć, książka "Piranesi" jest fascynującym i unikalnym doświadczeniem, które trudno opisać słowami. Autorka zabiera nas w inny wymiar, w którym fantazja i rzeczywistość splatają się w misterną sieć. To powieść dla miłośników magii, osób, które cenią sobie oryginalność i odważne podejście do literatury.

Tak więc, jeśli jesteś gotowy na niezapomniane czytelnicze doświadczenie, jeśli masz odwagę wejść do surrealistycznego świata, polecamy "Piranesi". Niezależnie od tego, czy jesteś fanem fantasy, czy szukasz czegoś nowego i niezwykłego, ta powieść sprawi, że twoje serce będzie biło mocniej, a wyobraźnia ożyje.

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-07-15, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2023, Mam,

Lektura właściwie ani mnie grzała, ani ziębiła. Ogólnie rzecz biorąc, jest przedziwna. Trudno było mi przywyknąć do stylu, zwłaszcza pisania wielu Słów wielkimi Literami. Na początku towarzyszyło mi pewne zaciekawienie "ale o co chodzi?", jednak wyjaśnienie nieszczególnie do mnie trafiło. Najwyraźniej nie jestem tak zwanym targetem podobnych lektur. Gwoli ścisłości dodam, że "Jonathana Strange'a" nawet nie zdołałam dokończyć, z tego co pamiętam.

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie
Przeczytane:2023-03-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Jonathan Strange i pan Norrell t.2
Susanna Clarke0
Okładka ksiązki - Jonathan Strange i pan Norrell t.2

Magiczne królestwa Króla Kruków otwierają swoje podwoje. Po Drugiej Stronie kryją się tajemnice, śmiertelnie niebezpieczne, ale pociagające. Któż jest...

Jonathan Strange i pan Norrell
Susanna Clarke0
Okładka ksiązki - Jonathan Strange i pan Norrell

Jonathan Strange i Pan Norrell po raz pierwszy w jednym tomie! Książka Suzanny Clarke to niezwykłe połączenie wiktoriańskiej powieści z elementami...