Piranesi

"Piranesi" to misterna i pełna tajemnicy powieść napisana przez utalentowaną pisarkę Susannę Clarke. Zadziwiająca w swojej konstrukcji, książka ta zachwyca swoją oryginalnością i wciągającą fabułą. Przykuwa uwagę czytelnika od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się od swoich wirtualnych kartek.

Głównym punktem siły powieści jest niebywała atmosfera i świat, który autorka stworzyła. Zagłębiamy się w labiryntyczne pomieszczenia Złotej Hali, którą zamieszkuje tajemniczy tytułowy bohater - Piranesi. Clarke mistrzowsko ukazuje zarówno piękno, jak i mroczne miejsca tego mitycznego świata. Opisy są pełne szczegółów, tak że można sobie wyobrazić każdą kamieniczkę, zakamarek i kruczek tamtejszej architektury. Czytelnik czuje się tak, jakby własnymi rękami dotknął warstwę wapienia, a jego oczy zobaczyły ponadnaturalną scenerię.

Silną stroną powieści jest także jej narracja. "Piranesi" jest prowadzony z perspektywy jedynego bohatera - młodego mężczyzny, który spędza większość życia w wielkim pałacu. Surowy, ale poezjonalny stil pisania Clarke pozwala nam zanurzyć się w umysłe Piranesiego, odkrywać jego pasje, obawy i fascynacje. Jego wrażliwość i zdolności obserwacyjne ożywiają otaczający go świat. Czytelnik jest w stanie zrozumieć i przeżywać emocje Piranesiego, a to czyni powieść jeszcze bardziej wciągającą.

Innym aspektem, który sprawia, że "Piranesi" jest wart przeczytania, jest zagadkowa fabuła. Susanna Clarke mistrzowsko układa swoje karty, stopniowo odsłaniając tajemnice tej surrealistycznej krainy. Uczytelniony jesteśmy na coraz bardziej intrygujące tajemnice dotyczące Piranesiego, przeszłości, której nie pamięta i surowych zasad, które narzucają pałacowe mury. Momentami czujemy się jak detektywi, próbujący rozwiązać zagadkę i odkryć prawdę razem z naszym głównym bohaterem.

Niemniej jednak, "Piranesi" ma również swoje słabe strony. Niektórzy czytelnicy mogą  nie odnaleźć się w początkowych rozdziałach powieści, które są bardziej wprowadzeniem do świata dzieła, niż doprowadzaniem do punktu kulminacyjnego. To może sprawić, że niektórzy czytelnicy poczują się lekko znudzeni lub zdezorientowani. Jednak warto przetrwać, ponieważ pierwsze strony są niezbędne do zrozumienia nauki, która jest stopniowo przekazana.

Mimo tych niedociągnięć, książka "Piranesi" jest fascynującym i unikalnym doświadczeniem, które trudno opisać słowami. Autorka zabiera nas w inny wymiar, w którym fantazja i rzeczywistość splatają się w misterną sieć. To powieść dla miłośników magii, osób, które cenią sobie oryginalność i odważne podejście do literatury.

Tak więc, jeśli jesteś gotowy na niezapomniane czytelnicze doświadczenie, jeśli masz odwagę wejść do surrealistycznego świata, polecamy "Piranesi". Niezależnie od tego, czy jesteś fanem fantasy, czy szukasz czegoś nowego i niezwykłego, ta powieść sprawi, że twoje serce będzie biło mocniej, a wyobraźnia ożyje.

Informacje dodatkowe o Piranesi:

Kup książkę Piranesi

Jonathan Strange i pan Norrell t.2
Susanna Clarke0
Okładka ksiązki - Jonathan Strange i pan Norrell t.2

Magiczne królestwa Króla Kruków otwierają swoje podwoje. Po Drugiej Stronie kryją się tajemnice, śmiertelnie niebezpieczne, ale pociagające. Któż jest...

Jonathan Strange i pan Norrell t. 3
Susanna Clarke0
Okładka ksiązki - Jonathan Strange i pan Norrell t. 3

Nadchodzi czas odkrywania tajemnic. Współpraca pana Norrella i Jonathana Strange`a to juz przeszłość, ale czy stosunki między dwoma dżentelmenami mogą...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska