Plaga. Audiobook

Dramat science fiction rozgrywający się w Polsce w bliskiej przyszłości.

Media alarmują: trwająca już parę lat epidemia wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Ocaleni siedzą zamknięci w domach, do których kurierzy dostarczają zaopatrzenie, życie społeczne przeniosło się do Internetu. Ludzie spotykają się, odpoczywają i pracują w cyberprzestrzeni, fizycznie są odgrodzeni ścianami domów, a psychicznie – lękiem przed zarażeniem.

Bohaterami są filmowcy: scenarzysta Michał i operator Łukasz. Postanawiają zekranizować powieść Alberta Camusa „Dżuma”, którą w dobie pandemii filmowcy na całym świecie wyrywają sobie z rąk. Wyjeżdżają nad Zalew Zegrzyński, by pracować nad scenariuszem na barce należącej do dziewczyny Łukasza - Oli, która jedzie razem z nimi. Tu do akcji wkracza czwarty, nieproszony pasażer – wirus. Michał orientuje się w jego obecności już w drodze na barkę na widok jednego z objawów choroby u Oli. Na miejscu dowiaduje się o powstaniu w pobliskim lesie „Strefy Skażonej”, czyli wyposażonym we własne krematorium obozie zbiorowej kwarantanny. Niejasną rolę pełni w nim Łukasz, który jako jedyny z całej trójki – i jedna z nielicznych osób w kraju – porusza się swobodnie w świecie pełnym zakazów i obostrzeń. Posługuje się przy tym tajemniczym glejtem, który Michał widuje tylko z daleka. Wiele wskazuje na to, że Łukasz jest powiązany z internetowym potentatem współtworzącym makabryczną „Strefę Skażoną”, będącą swego rodzaju państwem w państwie. Michał powoli układa sobie obraz świata, który pod nieobecność zamkniętych w domach i ogłupianych przez media obywateli przeobraził się nie do poznania. Ale konfrontacja jest kwestią czasu. Dojdzie do niej na zaporze pod Dębem, która właśnie ma zostać wysadzona, by osuszyć Zalew Zegrzyński. Akwen już dawno przestał pełnić funkcje rekreacyjne, położone pod nim hektary ziemi o niejasnym statusie prawnym posłużą do budowy Centralnej Serwerowni, czyli nowej krzemowej stolicy Polski. Obywatele mają dość dyktatury internetowych magnatów, zmobilizowani przez lidera nowej organizacji o nazwie Extranet – bojkotującej Internet - wychodzą z domów.

Spragniony realnego świata tłum stanie naprzeciwko obrońców świata wirtualnego, po dwóch stronach barykady wylądują również eks-przyjaciele, Michał i Łukasz. Kto zwycięży?

„Plaga” to fikcja zakorzeniona w rzeczywistości. Niepokojąco aktualna opowieść o nadziei, odwadze i solidarności w obliczu zagrożenia. Zmyśleni bohaterowie, realia wydedukowane ze świata za oknem.

Audiobook można pobrać ze strony Audioteki http://fn.audioteka.com/pl/go/plaga

Informacje dodatkowe o Plaga. Audiobook:

Wydawnictwo: Audioteka
Data wydania: 2021-01-26
ISBN: bd
Czyta: Rafał Sisicki

Tagi: science-fiction Wirus epidemia

Kup książkę Plaga. Audiobook

Plaga. Audiobook - opinie o książce

Krótko i na temat, czyli nieduża książeczka naładowana trafnymi obserwacjami na temat lockdownu i PLandemii. Oczywiście, skoro to powieść, to "podobieństwo do rzeczywistych osób i sytuacji jest czysto przypadkowe", ale... Czy oby na pewno? Dla mnie to zbeletryzowane świadectwo dziwnych czasów, w których od półtora roku przyszło nam żyć. Polecam!

Hubert chce ciastko
Bartłomiej Świderski0
Okładka ksiązki - Hubert chce ciastko

Hubert chce ciastko. Hubert chce być wiewiórką. Hubert kocha ludzi i chce, by oni go pokochali. „Wtedy dotarło do niego, że coś tu jest nie...

Plaga
Bartłomiej Świderski0
Okładka ksiązki - Plaga

„Plaga” to dystopia o niekończącym się lockdownie. Opowiada o naszej najbliższej przyszłości, takiej jaka może się wydarzyć. A może ta wizja...