Pluton Wyrzutków

„Czas apokalipsy” XXI wieku

Kto z nas, oglądając w serwisach informacyjnych relacje z Afganistanu, nie zastanawiał się, co tam NAPRAWDĘ się dzieje?

"Pluton Wyrzutków" to wspomnienia wojenne Seana Parnella, dowódcy plutonu „zielonych czaszek”, jednego z najbardziej zasłużonych oddziałów wojny afgańskiej, który w 2006 roku był w sercu wojny z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem. Męstwo i przerażenie, okrucieństwo i współczucie, duma i palący wstyd – wojenna codzienność oficera piechoty amerykańskiej. Ta znakomita książka pozwala znaleźć się na chwilę w samym centrum działań wojennych, poczuć przypływ adrenaliny i prawdziwe emocje oraz obserwować, jak tworzą się wyjątkowe więzi łączące towarzyszy broni na zawsze.

„Kolejna eksplozja nad naszymi głowami ścięła korony kilku dalszych drzew i zasypała nas wirującymi gałęziami. Rozpryskowe pociski moździerzowe. Wcześniej nie spotkaliśmy się tutaj z tak zaawansowaną technicznie bronią.

Daleko na lewej flance Sabatke stał odważnie pośrodku tej trąby powietrznej, krzycząc do swoich ludzi, żeby się gdzieś ukryli. Pocisk moździerzowy wybuchł zaledwie kilka metrów od niego. Zakrył twarz ręką, ale nie przypadł do ziemi; wciąż wystawiony na kule, krzyczał do swoich ludzi, którzy leżeli na płask wokół jego hummera. Kule rykoszetowały od wozu, wzniecając kłęby pyłu pod nogami Sabatkego. Wydawało się, że nie zważa na niebezpieczeństwo” (fragment książki).

Porywająca lektura dla fanów "Helikoptera w ogniu" i "Szeregowca Ryana".

Informacje dodatkowe o Pluton Wyrzutków:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-10-03
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Pluton Wyrzutków

Pluton Wyrzutków - opinie o książce

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 52 książki 2015,
"Pluton wyrzutków" to książka z rodzaju tych, które z reguły staram się omijać szerokim łukiem. Oparta na faktach, opisująca brutalność wojny relacja prosto z pola bitwy. Próbowałam kiedyś czytać podobne książki, jednak suchość podawanych faktów, brak plastycznych opisów i fabularyzacji sprawiał, że książki zupełnie mnie nie wciągały. Tym razem na szczęście stało się zupełnie inaczej. Głównym bohaterem "Plutonu wyrzutków" jest Sean Parnell, porucznik dowodzący "zielonymi czaszkami", młody człowiek, który musi unieść brzemię decydowania o ludzkim życiu. Akcja rozgrywa się w 2006 roku na tuż przy granicy Afganistanu z Pakistanem.. Zadaniem plutonu podlegającego Sean'owi jest utrzymanie porządku i dobrych stosunków z tamtejszą ludnością. Szybko się okazuje, że aby sprostać zadaniu, pluton musi wykazać się ogromnym zgraniem, zmianą priorytetów i odwagą. Autor nakreślił szczegółowe sylwetki kilku żołnierzy, ukazując czytelnikom proces rodzenia się prawdziwej przyjaźni i niesamowitej zażyłości, która możliwa jest jedynie wówczas, gdy oddajemy swoje życie w czyjeś ręce. Świetnie oddane relacje pomiędzy żołnierzami, ich sposób myślenia, proces podejmowania decyzji w obliczu zagrożenia. Parnell jest szczery, nie oszczędza nikogo, pokazując, jak zmieniają się ludzkie priorytety w momencie, gdy śmierć zagląda im w oczy. Dzięki plastycznym, realistycznym opisom i wyczuwalnej szczerości autora, książkę czyta się rewelacyjnie pomimo tematyki. Nie brakuje krwawych scen, brutalnych opisów i wulgaryzmów. Nie jest to książka dla ludzi wrażliwych, gdyż sumiennie oddaje realia życia wojennego wraz z całą jego obrzydliwością. W trakcie czytania miałam czasami wrażenie, że znajduję się w środku akcji, że to mi grozi niebezpieczeństwo. Kibicowałam zielonym czaszkom, jednych lubiłam bardziej, innych mniej, jednak nikt nie zostawił mnie obojętną. "Pluton wyrzutków" to książka dla osób interesujących się codziennością życia żołnierskiego. Mamy tu możliwość poznania życia w bazie, rozkładu dnia i obowiązków ciążących na poszczególnych żołnierzach. Poznajemy smutki i radości żołnierzy, ich marzenia, oczekiwania i strach. Obserwujemy walkę, śmierć i rozpacz, lecz także odwagę i bohaterstwo, czasami wręcz szaleństwo. Narodziny przyjaźni i nierozerwalnych więzi. Brutalność wojny, radość przetrwania, koszmar straty najbliższych. Wnikamy w umysł Sean'a, by wraz z nim zmierzyć się z tym, z czym żadna istota ludzka nie powinna się mierzyć. Bardzo dobrze napisana, realistyczna, nie pozwalająca pozostać obojętnym wobec treści, książka, która czyta się sama.Polecam.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-05-05, 52 książki 2013, Mam,
"Pluton Wyrzutków" to z pewnością książka dla osób o mocnych nerwach. Opisuje ona dzień po dniu życie na misji w Afganistanie. Życie w bazie, wyjazdy na patrole, zacięte walki. Autorzy nie przebierają w opisach, które ociekają brutalizmem. Niestety są tu wmieszane także wątki polityczne, które zrobiły na mnie bardzo negatywne wrażenie. Pokazanie kolejnych sylwetek żołnierzy i ich ślepej mściwości za 11 września przeraziło mnie. Ich radość po masakrach jakie gotują rebeliantom jest nie do opisania. Niestety przykra jest ta amerykańska indoktrynacja w imię wyższych celów.
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-02-03, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jest to zaskakująca książka o przeżyciach Amerykańskich żołnierzy w Afganistanie.Jej autor,Sean Parnell był żołnierzem walczącym na linii frontu ze swoim Plutonem Wyrzutków.Jest to bardzo realistyczna i trzymająca w napięciu lektura.Powieść pokazuje,że aby zwyciężyć,trzeba być sobie wiernym do końca.
Avatar użytkownika - oczajdusza
oczajdusza
Przeczytane:2012-10-11,
Przeczytałam. Jestem wstrząśnięta. To jest najlepsza książka wojenna jaka miałam w ręku. Nie ku pokrzepieniu serc, nie dla propagandy, ale jest to głos wszystkich, którzy już nie przemówią.
Avatar użytkownika - redaktor
redaktor