Po Bajkale

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-04-04

Podróż na wschód w poszukiwaniu prawdy, dobra oraz piękna.Relacja z wyprawy rowerowej zimą po zamarzniętym Bajkale. Dwóch młodych mężczyzn przemierza jezioro z północy na południe, trasa wynosi ponad 900 kilometrów, w skrajnie trudnych warunkach: mróz, lodowaty wiatr, szczeliny w lodzie. Autor opisuje spotkania z fascynującymi ludźmi, ich zmagania z niezwykłą przyrodą, przytacza zasłyszane od nich opowieści i historie. Znajdziemy tu również przygody, zabawne i dramatyczne, jakie rowerzyści przeżyli w dalekiej Syberii. W tle przepiękne krajobrazy. Mnóstwo wspaniałych zdjęć.Od autora:Wśród licznych pytań dotyczących wycieczki chyba najwięcej dotyczy słynnych syberyjskich mrozów.- A czy było wam zimno? (Było.) A kiedy najzimniej? (w nocy -35C.) A nie baliście się tych mrozów? (Nie.) A nie pęka nic od takiego zimna? (Pęka.) A białe niedźwiedzie widzieliście? (Nie.)Tak więc książka jest o zimnie.Fragment:Będzie tu o Syberii widzianej z perspektywy dwóch wycieczek rowerowych. W 2008 roku przejechałem Zabajkale, kierując się do Mongolii, a pięć lat później wróciłem, żeby przemierzyć po lodzie cały Bajkał. Nie mam zamiaru zadręczać czytelnika opisem każdej przebitej dętki i złamanej szprychy, dlatego będzie raczej o ludziach i dziwach, które spotykały mnie po drodze. A jest się czemu dziwować. Rosja sama w sobie jest osobliwa, zaskakująca, niezrozumiała, nawet magiczna. Na Syberii wszystkie te epitety trzeba podnieść do kwadratu, a Bajkał - fenomen na skalę światową - to prawdziwe jądro mistyki i tajemnych sił, które oddziałują na wszystkich, którzy się z nim zetknęli. Jeżeli po lekturze zrozumiecie odrobinę więcej - to świetnie. Jeśli nie - jeszcze lepiej. Mam tylko nadzieję, że tak jak ja nie przestaniecie się dziwić

Kup książkę Po Bajkale

Opinie o książce - Po Bajkale

Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Najbardziej podobał mi się początek książki, kiedy autor szykował się do wyprawy, opowiadał przy tym przeróżne zabawne anegdoty. Potem już niestety zrobiło się trochę nudnawo, gdyż sporo miejsca zostało poświęconego na historię kolei na tamtych terenach, polityce, wydarzeniom historycznym. Zniknął też gdzieś ten wcześniejszy humor. I właściwie też nie za wiele się działo - tu jakaś część roweru się popsuła, tu temperatura spadła, tu bohaterowie kogoś spotkali, czy nocowali... Można się z tej książki dowiedzieć rozmaitych ciekawostek o Bajkale, o ludziach mieszkających w jego okolicy, ale sama opowieść nie jest zbyt porywająca. Poza tym autor też często nie trzyma się chronologii zdarzeń i czasem ciężko się połapać, o co chodzi. Jakoś zabrakło mi emocji i przygód, za które właśnie cenię literaturę podróżniczą. Chociaż w sumie co tak naprawdę może się wydarzyć na jeziorze zimą? Lód, śnieg, raz cieplej, raz zimniej... Dlatego pewnie autor wplatał w książkę tyle historii, by w ogóle mieć o czym pisać.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Niesamowita książka. Opowiada o 2 wyprawach rowerowych - do Mongolii i po Bajkale. Każda z nich obfitowała w przygody, spotkania z ciekawymi ludźmi. Ciekawie opisane i zilustrowane odpowiednio dobranymi fotografiami. Warto wybrać się z Autorem i Jego Przyjacielem Wichrem w tę niezwykłą podróż
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2021-04-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2019, 52 książki 2019,

Bardzo podobała mi się ta książka, dużo ciekawostek o Syberii, Rosji. Niezwykła wyprawa, walka z samym sobą, i oczywiście w samym centrum Bajkał.

Kwestia winy
Małgorzata Rogala