Po dolary i wolność

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-05-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328711754
Liczba stron: 352

Ocena: 6 (1 głosów)

Ponad 100 lat temu miliony naszych rodaków wyemigrowały w nieznane. Byli pełni obaw, ale też nadziei na lepszą przyszłość. Do Stanów Zjednoczonych przybyły wtedy prawie trzy miliony emigrantów. To była największa emigracyjna fala, jaka kiedykolwiek w historii odpłynęła z terenów polskich. Z chłopów - do niedawna jeszcze pańszczyźnianych - stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie, dumnymi fundatorami imponujących kościołów. Prababcie i pradziadkowie dzisiejszej Polonii.

Jest to opowieść w konwencji reportażu, a motywem przewodnim - losy pradziadka, który wraz z żoną i synkiem, po lepsze jutro, z falą emigrantów, wyruszył w daleką podróż przez Atlantyk. Poznajemy niezwykłe historie, jak cała wieś składała się na opłacenie kosztów wyjazdu, a samą podróż organizował miejscowy proboszcz. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł też do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za ,,małą Polskę", rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia.

Losy Polaków w Ameryce to fascynująca a niekiedy dramatyczna historia.

Tagi: bóg Biografie i literatura faktu

Kup książkę Po dolary i wolność

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Po dolary i wolność

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-05-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Myślałam, że książka będzie o czymś innym. Jednak nie była zła. Przy okazji szukania śladów swojego przodka, autor przedstawił nam sytuacje naszych rodaków, którzy emigrowali do USA. Tutaj przedstawiono wiele aspektów, tego jak to wszystko wyglądała- przygotowania, podróż, sytuacja na miejscu i to w jakich warunkach mogli żyć. Naprawdę ta książka to przyjemna podróż w przeszłość pozwalająca poznać kolejny apsekt naszej historii. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2019-07-28, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy