Pocieszyciel

W późny piątkowy wieczór pogrążona w myślach kobieta wraca do domu obok cmentarza w spokojnym Oskarshamn. Zza cmentarnego ogrodzenia dobiegają ją dziwne odgłosy. Kiedy próbuje wezwać pomoc, nieoczekiwanie wyrasta przed nią jakaś postać. Napastnik zadaje kobiecie cios nożem i znika.

Ordynator Veronika Lundborg, żona komisarza Claesa Claessona, pełni ostry dyżur w szpitalu i zajmuje się ranioną kobietą. Operacja przebiega bez komplikacji i pacjentka w stabilnym stanie trafia na szpitalną salę. Zaledwie kilka godzin później zostaje znaleziona martwa w swoim łóżku. Czy Veronika Lundborg popełniła błąd podczas operacji, czy też za śmiercią kobiety kryje się inna przyczyna?

"...gęsta i pełna napięcia intryga z wieloma znakami zapytania i nieoczekiwanym zakończeniem".

"Länstidningen Őstersund"

"...Pocieszyciel to siódma książka w cyklu powieści kryminalnych Karin Wahlberg z komisarzem Claesem Claessonem w roli głównej, i moim zdaniem najlepsza".

"Värmland Folkblad"

Od debiutu w 2001 roku Karin Wahlberg należy do najbardzeij cenionych szwedzkich autorów powieści kryminalnych. Jej książki zostały wydane w ogólnym nakładzie 1,5 miliona egzemplarzy. Po polsku ukazały się do tej pory: "Dziewczynka z majowymi kwiatkami", "Zastygłe życie", "Szpital", "Podglądaczka", "Ostatni dyżur". Kolejne tomy już wkrótce.

Informacje dodatkowe o Pocieszyciel:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-09-24

Kup książkę Pocieszyciel

Pocieszyciel - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-01-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Wiem, że książki tej autorki nie cieszą się wielkim uznaniem i nie osiągają na naszych portalach książkowych wysokich notowań. Jednak ja jakoś polubiłam komisarza Claesa Claessona i jego żonę panią ordynator oddziału chirurgii, Veronikę Lundborg.

Do nagminnych dygresji i wielostronicowych moralno-etycznych wywodów, tudzież równie obszernej prywaty, właściwie chyba już się nawet przyzwyczaiłam i nie radziły mnie one tak bardzo jak na początku. Ponieważ sprawa zawsze w końcu dobiegała końca, śledztwo wyłaniało winnego, który zostawał przykładnie ukarany.

Niestety tym razem, coś poszło nie tak. Jest sprawa, jest dziwny zgon po prawidłowo przeprowadzonej operacji, jest kilka wątków, które w końcu znajdują wspólny mianownik. Jest, tradycyjne już u tej pisarki uwypuklenie nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn, ale jakby zabrakło satysfakcjonującego mnie zakończenia. Tak jakby autorka nagle urwała główny wątek kryminalny, by zająć się "na poważnie" prywatnym wydarzeniem z życia komisarza Claesa, a to już mi się bardzo średni podoba...

Widzę, że cykl ten posiada jeszcze jeden ostatni tom, więc pewnie go też przeczytam "dla spokojności sumienia". Ale to już chyba będzie moje  pożegnanie z panią Wahlberg.

Avatar użytkownika - Wiesia63
Wiesia63
Przeczytane:2018-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pocieszyciel to bardzo intrygujący kryminał. Do końca trzyma czytelnika w napięciu i niepewności co do wyjaśnienia zagadki: kim jest morderca. Kobieta zostaje postrzelona obok cmentarza, trafia do szoitala. Po opreacji jej stan się poprawia, ale nieoczekiwanie umiera. Podejrzana jest pani chirurg. Zachęcam do przeczytania tego szwedzkiego kryminału.

Ostatni dyżur
Karin Wahlberg0
Okładka ksiązki - Ostatni dyżur

Bestsellerowa seria szwedzkich kryminałów 1,5 miliona sprzedanych egzemplarzy ZBRODNIA W PROWINCJONALNYM SZPITALU - KTO ZABIŁ PIĘKNĄ PANIĄ DOKTOR...

Śmierć sprzedawcy dywanów
Karin Wahlberg0
Okładka ksiązki - Śmierć sprzedawcy dywanów

Kolejny kryminał szwedzkiej mistrzyni gatunku.   Brutalne zabójstwo szwedzkiego sprzedawcy dywanów podczas jego podróży w interesach...