Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.

JEDYNY TAKI REPORTAŻ O LODZIE I ZMIANIE KLIMATU, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.

Dr Jakub Małecki, glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor bloga Glacjoblogia, podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z publicystką Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.

Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.

Informacje dodatkowe o Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-01-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-7087-9

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu - opinie o książce

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2021-01-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

“Lód jest żywy, piękny i fascynujący. Musimy go chronić, bo on chroni nas“”

Lodowce to ogromne, lodowe “jęzory”, które wciskają się w doliny, wypełniają fiorty lub okrywają wyspy. Lodowce poruszają się bardzo powoli, kształtują podłoże i tworzą nowe lądy.

Zmiany klimatu to zaawansowany proces, który występuje samoistnie. Zmiany klimatyczne, które obserwujemy zachodzą o wiele szybciej, niż poprzednio. Widać, że część z nich wynikają z działań ludzi. Ciągle możemy je ograniczyć, ale trzeba działać.

“Początek końca?”  to zapis rozmów Julity Mańczak i dr Jakuba Małeckiego. Są nie tylko opowieść o lodzie i zmianie klimatu ale także o miłości glacjologa do lodu. Znajdziemy tu również krótkie rozmowy z innymi ekspertami. Autorzy tłumaczą jak wyglądają zmiany klimatu i topnienie lodowców oraz co się z nimi wiąże. Przedstawiona została tu również przerażająca wizja tego co się stanie, jeśli klimat dalej będzie się ocieplał w tak szybkim tempie. Mamy bardzo mało czasu, żeby ograniczyć najgorsze skutki zmian, które nam zagrażają. Część z nich związana jest właśnie z topniejącym lodem. Autorzy opisali procesy i rodzaje lodowców oraz zawarli mini wskazówki, co możemy zrobić, żeby ratować naszą planetę.

“Początek końca?” to reportaż, który jest napisany bardzo przyjemnym językiem. Uważam, że każdy z nas powinien go przeczytać, bo porusza on bardzo ważne i aktualne tematy. Pokazuje jak wielką rolę odgrywa lód w funkcjonowaniu naszej planety.