Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-01-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-7087-9
Liczba stron: 320

Ocena: 5 (2 głosów)

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.

JEDYNY TAKI REPORTAŻ O LODZIE I ZMIANIE KLIMATU, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.

Dr Jakub Małecki, glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor bloga Glacjoblogia, podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z publicystką Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.

Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2021-01-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

“Lód jest żywy, piękny i fascynujący. Musimy go chronić, bo on chroni nas“”


 

Lodowce to ogromne, lodowe “jęzory”, które wciskają się w doliny, wypełniają fiorty lub okrywają wyspy. Lodowce poruszają się bardzo powoli, kształtują podłoże i tworzą nowe lądy.

Zmiany klimatu to zaawansowany proces, który występuje samoistnie. Zmiany klimatyczne, które obserwujemy zachodzą o wiele szybciej, niż poprzednio. Widać, że część z nich wynikają z działań ludzi. Ciągle możemy je ograniczyć, ale trzeba działać.


“Początek końca?”  to zapis rozmów Julity Mańczak i dr Jakuba Małeckiego. Są nie tylko opowieść o lodzie i zmianie klimatu ale także o miłości glacjologa do lodu. Znajdziemy tu również krótkie rozmowy z innymi ekspertami. Autorzy tłumaczą jak wyglądają zmiany klimatu i topnienie lodowców oraz co się z nimi wiąże. Przedstawiona została tu również przerażająca wizja tego co się stanie, jeśli klimat dalej będzie się ocieplał w tak szybkim tempie. Mamy bardzo mało czasu, żeby ograniczyć najgorsze skutki zmian, które nam zagrażają. Część z nich związana jest właśnie z topniejącym lodem. Autorzy opisali procesy i rodzaje lodowców oraz zawarli mini wskazówki, co możemy zrobić, żeby ratować naszą planetę.


“Początek końca?” to reportaż, który jest napisany bardzo przyjemnym językiem. Uważam, że każdy z nas powinien go przeczytać, bo porusza on bardzo ważne i aktualne tematy. Pokazuje jak wielką rolę odgrywa lód w funkcjonowaniu naszej planety. 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje