Pod taflą

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2019-07-31
Tytuł oryginału: The Surface Breaks
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski

Głęboko pod taflą zimnego, wzburzonego morza żyje Gaia, syrena, która marzy o świecie bez dworskich zasad i ojcowskich nakazów. Gdy buntuje się po raz pierwszy i wypływa na powierzchnię, spotyka chłopaka, który sprawia, że dziewczyna pragnie dołączyć do jego beztroskiego świata.

Ile będzie musiała poświęcić, by spełnić marzenie o wolności i stąpaniu po lądzie? Co się stanie, gdy zabraknie jej odwagi?

Kup książkę Pod taflą

Opinie o książce - Pod taflą

Avatar użytkownika - KasiaDrapacz
KasiaDrapacz
Przeczytane:2019-09-12, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Wyobraź sobie, że jesteś Syreną. Masz starsze siostry, ale to Ty stajesz się ulubienicą ojca. Teoretycznie odbijasz jednej z nich narzeczonego. Teoretycznie, bo wcale go nie chcesz. Jest brutalny i przychodzi do Ciebie nocą. Nienawidzisz swojego życia. Nienawidzisz takiego życia. Dlatego, kiedy kończysz 15 lat i wreszcie możesz wypłynąć na powierzchnię, czynisz to bez wątpienia. Tam trafiasz na imprezę na statku, gdzie zauroczył Cię jeden człowiek. Zakochujesz się.
Wówczas decydujesz się udać do Wiedźmy Morskiej. Ale wyprawa na ląd wcale nie będzie taka prosta. Czy zdecydujesz się na warunki, jakie postawi przed Tobą Wiedźma? Czy podejmiesz ryzyko? Będziesz podążać za marzeniami?
Louise O'Neill stworzył historię na podstawie Małej Syrenki. Ale czy zachwycił? Mnie - niekoniecznie. Nudna i przewidywalna przygoda, która spodoba się młodszym czytelnikom. Napisana w spójny i ciekawy sposób. Historia ma w sobie elementy zaskoczenia, ale nie, nie porywa. Przykro mi.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2019-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019, 2019, Fantasy,

To zaskakujące, w jak różne sposoby można przedstawić tę samą opowieść. „ Pod taflą” przypomina mi historię o „Małej syrence”. Z jednej strony ma wiele wspólnego z tą opowieścią, a z drugiej jest jej całkowitym przeciwieństwem. Zastanawiacie się pewnie jak to możliwe, co? Cóż, żeby się tego dowiedzieć pewnie musicie przeczytać tę wspaniałą książkę.

Głęboko pod taflą morza żyje syrena, która marzy o świecie bez dworskich zasad i ojcowskich nakazów. W swoje piętnaste urodziny wreszcie może wypłynąć na powierzchnię. Spotyka tam chłopaka, który sprawia, że Gaja pragnie dołączyć do jego beztroskiego świata. Brzmi znajomo?

Ile dziewczyna będzie musiała poświęcić, by spełnić swoje marzenie? Czy wystarczy jej odwagi? Co syrenka będzie musiała poświęcić? Czy Gaja i Oliver mają szansę na wspólną przyszłość?

Pod wieloma aspektami historia Gai i Olivera przypomina mi losy Erica i Arielki, chociaż ich historie zdecydowanie się różnią, a jednak w pewnym sensie są podobne.

Jak skończy się historia Gai i Olivera?

Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o tę powieść to zdecydowanie przyciągnęła mnie prześliczna okładka. I z dłonią na sercu mogę śmiało powiedzieć, że powieść jest również piękna w środku, nie tylko na zewnątrz. Myślę, że na długo pozostanie w moim sercu.

Louise O’Neill pisze przyjemnym stylem pisania, który przypadł mi do gustu już od pierwszych stron. Z przyjemnością zagłębiałam się  w świat przypominający historię o „Małej syrence”.

Powieść należy do gatunku fantasy.

Książka porusza takie tematy, jak zdrada, zbrodnia, odwaga, dążenie do celu, spełnianie swoich marzeń i walka o swoje prawa. Szczególnie do gustu przypadła mi główna bohaterka, która walczyła o równe prawa dla kobiet. To niesprawiedliwe, że mężczyznom wszystko uchodziło na sucho i jak coś się działo to zawsze kobieta była winna. Podobało mi się, że Gai nie podobało się takie zachowanie i ostatecznie miała odwagę, żeby walczyć o siebie.

W bohaterce podobał mi się również zdecydowanie jej upór. Sama jestem uparta i lubię, kiedy dokładnie wiem, czego chcę.

Jest to powieść od której ciężko jest się oderwać. Pełna emocji, która skłania czytelnika do przemyśleń.

Zawsze podobały mi się silne bohaterki.

Każdy powinien mieć szansę na to, żeby być sobą i móc wyrażać swoje myśli bez strachu przed tym, co zrobią lub pomyślą inni. Ja osobiście jestem zachwycona odwagą Gai.

Mam również nadzieję, że każda osoba będzie chociaż w najmniejszym stopniu zachwycona tą cudowną, lekko mroczną powieścią, jak ja.

Avatar użytkownika - Leania112
Leania112
Przeczytane:2020-01-01, Ocena: 4, Przeczytałem,

Przepiękna okładka, bardzo dobrej jakości papier, ciekawy pomysł na fabułę - to zdecydowane atuty "Pod taflą".

Na minus oceniam zbyt długie wprowadzenie do całej historii. Po pierwszych pięćdziesięciu stronach miałam wrażenie, że nigdy nie wciągnę się w lekturę tej książki. Dopiero od około setnej strony zaczyna się robić naprawdę ciekawie i czytanie zaczyna iść jak z płatka. Jeśli macie ochotę na "Pod taflą", to nie zniechęcajcie się pomimo nudnawego początku. Historia z czasem się rozkręca.

Lepsza niż ja
Louise O'Neill; 0
Okładka ksiązki - Lepsza niż ja

Wyobraź sobie, że zostałaś zaprojektowana, by być idealną.Wyobraź sobie, że twoje imię zawsze pisze się małą literą.Wyobraź sobie, że od zawsze mieszkasz...

Czarne Miasto
I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów