Pod taflą

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2019-07-31
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366381001
Liczba stron: 335
Tytuł oryginału: The Surface Breaks
Tłumaczenie: Andrzej Goździkowski
Dodał/a opinię: Roksana

Ocena: 4 (7 głosów)

To zaskakujące, w jak różne sposoby można przedstawić tę samą opowieść. „ Pod taflą” przypomina mi historię o „Małej syrence”. Z jednej strony ma wiele wspólnego z tą opowieścią, a z drugiej jest jej całkowitym przeciwieństwem. Zastanawiacie się pewnie jak to możliwe, co? Cóż, żeby się tego dowiedzieć pewnie musicie przeczytać tę wspaniałą książkę.

Głęboko pod taflą morza żyje syrena, która marzy o świecie bez dworskich zasad i ojcowskich nakazów. W swoje piętnaste urodziny wreszcie może wypłynąć na powierzchnię. Spotyka tam chłopaka, który sprawia, że Gaja pragnie dołączyć do jego beztroskiego świata. Brzmi znajomo?

Ile dziewczyna będzie musiała poświęcić, by spełnić swoje marzenie? Czy wystarczy jej odwagi? Co syrenka będzie musiała poświęcić? Czy Gaja i Oliver mają szansę na wspólną przyszłość?

Pod wieloma aspektami historia Gai i Olivera przypomina mi losy Erica i Arielki, chociaż ich historie zdecydowanie się różnią, a jednak w pewnym sensie są podobne.

Jak skończy się historia Gai i Olivera?

Muszę przyznać, że jeżeli chodzi o tę powieść to zdecydowanie przyciągnęła mnie prześliczna okładka. I z dłonią na sercu mogę śmiało powiedzieć, że powieść jest również piękna w środku, nie tylko na zewnątrz. Myślę, że na długo pozostanie w moim sercu.

Louise O’Neill pisze przyjemnym stylem pisania, który przypadł mi do gustu już od pierwszych stron. Z przyjemnością zagłębiałam się  w świat przypominający historię o „Małej syrence”.

Powieść należy do gatunku fantasy.

Książka porusza takie tematy, jak zdrada, zbrodnia, odwaga, dążenie do celu, spełnianie swoich marzeń i walka o swoje prawa. Szczególnie do gustu przypadła mi główna bohaterka, która walczyła o równe prawa dla kobiet. To niesprawiedliwe, że mężczyznom wszystko uchodziło na sucho i jak coś się działo to zawsze kobieta była winna. Podobało mi się, że Gai nie podobało się takie zachowanie i ostatecznie miała odwagę, żeby walczyć o siebie.

W bohaterce podobał mi się również zdecydowanie jej upór. Sama jestem uparta i lubię, kiedy dokładnie wiem, czego chcę.

Jest to powieść od której ciężko jest się oderwać. Pełna emocji, która skłania czytelnika do przemyśleń.

Zawsze podobały mi się silne bohaterki.

Każdy powinien mieć szansę na to, żeby być sobą i móc wyrażać swoje myśli bez strachu przed tym, co zrobią lub pomyślą inni. Ja osobiście jestem zachwycona odwagą Gai.

Mam również nadzieję, że każda osoba będzie chociaż w najmniejszym stopniu zachwycona tą cudowną, lekko mroczną powieścią, jak ja.

Tagi:

Zobacz opinie o książce Pod taflą

Kup książkę Pod taflą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy