Podpalaczka

Charlie McGee jest dzieckiem wyjątkowym, obdarzonym nadludzkim darem, zdolnością pirokinezy: potrafi siłą woli zdalnie rozniecić ogień. Rodzice dziewczynki, Vicky i Andy, uczestniczyli kiedyś jako ochotnicy w tajemniczym eksperymencie sponsorowanym przez tajną amerykańską agencję rządową, przybudówkę CIA zwaną Sklepikiem. Pozwalając sobie wstrzyknąć Próbę Sześć - rzekomo nieszkodliwą substancję halucynogenną, w rzeczywistości niebezpieczny środek chemiczny powodujący trwałe zmiany w przysadce mózgowej i chromosomach - zostali nieświadomie wyposażeni w niezwykłe talenty, obejmujące telekinezę, hipnozę i telepatię. Daleko idące skutki eksperymentu kładą się cieniem na życiu poddanej nieustannej obserwacji rodziny McGee, zmieniając je w koszmar.

Po zamordowaniu Vicky przez agentów Sklepiku, nie chcąc, by Charlie stała się kolejnym ,,królikiem doświadczalnym" CIA, Andy decyduje się na ucieczkę.

Pościg za dwójką zbiegów prowadzi John Rainbird, zabójca na usługach Sklepiku, dla którego zabicie dziecka staje się celem samym w sobie. Czy Charlie użyje pirokinetycznej mocy, by ocalić siebie i ojca? Zdaniem naukowców, byłaby nawet w stanie samoczynnie doprowadzić do eksplozji atomowej...

Informacje dodatkowe o Podpalaczka:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-07-24
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: Firestarter
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski

Kup książkę Podpalaczka

Robi się to, co trzeba zrobić, i najlepiej, jak się umie. To wszystko. Wierzę, że jest jedna rzecz, którą Bóg uwielbia: każe robić coś ludziom, którzy zarzekali się, że "nigdy tego nie zrobią".

Podpalaczka - opinie o książce

Bardzo ciekawa fabuła, dobry pomysł autora. Trochę przesadzone " efekty specjalne", nie musiała palić kur itp. Jak zwykle King dokładnie opowiada o ranach, braku oka czy wyglądzie palonego ciała, co mnie trochę przeraża. Przez pół książki zastanawiałam się co to jest Narkoza ? Ogólnie polecam ?
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-02-14,
Jest to jedna z najstarszych książek Kinga. Do czytelników trafiła po raz pierwszy w roku 1980. Zadziwiające jest to, od jak dawna ludzie sięgają po jego książki, a te niezmiennie zajmują wysokie miejsca w różnorakich rankingach. Andy McGee jako nastolatek wziął udział w eksperymencie, który był sponsorowany przez rząd. Za zgłoszenie się do tego eksperymentu dostał możliwość zarobienia pieniędzy, które jako nieopływającego w dostatek ucznia bardzo by wspomogły. W eksperymencie oprócz innych osób które się zgłosiły, brała udział jego przyszła żona Vicky. Nastolatkom została wstrzyknięta halogenna substancja o nazwie "Lot Sześć". Dokonywała ona w organizmie ogromnego spustoszenia, wprowadzała zmiany w chromosomach. Andy i Vicky zaczynali odkrywać w sobie nowe zdolności. Andy mógł kontrolować umysły ludzi i wpływać na ich tok myślenia. Vicky z kolei obdarowana została zdolnością telekinezy. Oboje starają się nie nadużywać swoich zdolności. Z ich związku rodzi się Charlie, dziewczynka, która różni się od innych. Obdarowana jest ona bowiem zdolnością pirokinezy - wznieca ogień za pomocą myśli. "Lot Sześć" wciąż wzbudza zainteresowanie wielu ludzi, stąd rodzinie nie dane jest żyć normalnie. Największym zainteresowaniem staje sie jednak dziecko, które jest swojego rodzaju mutantem. Rozpoczyna się pościg, który ma schwytać rodziców i dziewczynkę. Pewnego dnia Andy znajduje w domu martwą żonę, której ktoś powyrywał paznokcie. Rozpoczyna się bardzo długa ucieczka, pełna niebezpieczeństw. Opis wszystkich wydarzeń przedstawiony jest z różnych perspektyw. Książka porusza ważny problem jakim jest poświęcenie dziecka dla całej społeczności. Książka została zekranizowana i doczekała się kontynuacji, ale tylko filmowej. Historia Charlie potrafi zainteresować, ale wysokim wymaganiom czytelniczym ciężko jej sprostać. Mimo to nie jest moje ostatnie spotkanie z Kingiem.
Avatar użytkownika - Marcik
Marcik
Przeczytane:2016-01-06,
Dlaczego Stephen King osiągnął taką sławę? To pytanie męczyło mnie od dłuższego czasu. Jednak po przeczytaniu "Podpalaczki" musiałam zgodzić się z powszechną opinią, że King jest fenomenalnym autorem. W książce zawarta jest historia dziewczynki, która posiada nadprzyrodzone umiejętności - potrafi siłą woli rozniecać ogień. Spowodowane jest to tym, że jej rodzice poddali się wstrzyknięciu substancji, która miała być lekkim środkiem odurzającym. Jednak okazało się, że wprowadziła zmiany w organizmie ochotników. Książka naprawdę ciekawa, wciągająca i trzymająca w napięciu. King bardzo postarał się o szczegółowe opisanie wszystkich postaci. Do tego ich przemyślenia były naprawdę wspaniałe. Co prawda w niektórych momentach książka była naprawdę dziwna, ale chętnie przeczytam jeszcze inne książki Stephena Kinga. Jestem ich bardzo ciekawa...
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-11-11,
Nareszcie spotkałam się z cząstką twórczości pana Kinga i jestem bardzo zadowolona z naszego spotkania :) Podpalaczka jest niesamowicie wciągająca, mądra, dobrze napisana i tego właśnie oczekuję od literatury. I szczerze dziwi mnie, że na portalu ma średnią ocenę, która nie dosięga nawet do 7 gwiazdek. Żałuję, że wcześniej nie znałam żadnej książki tego autora, teraz wiem, że zdecydowanie warto po nie sięgać.
Po przeczytaniu kilku książek z początku i ze środka twórczości pana Kinga więc wziąłem się za coś współczesnego (wówczas)... Mój wybór padł na Podpalaczkę... Całkiem intrygujący opis mnie zachęcił... Jednakże bardzo się zawiodłem na tym opisie, gdyż brzmi ciekawie, a w środku tak ciekawie już nie jest... Głównym bohaterem jest Andy McGee i jego córka Charlie... Andy i jego żona Vicky zgodzili się na dziwny eksperyment w celu ratowania domowego budżetu... Eksperymentowany środek powoduje zmiany w psychice i pozwala na coś niewyobrażalnego... Andy może wpływać na innych ludzi... Vicky ma zdolności telekinezy, natomiast Charlie potrafi wywoływać ogień na odległość... Książka zaczyna się na tym jak Andy i Charlie ucieka przed tajniakami w celu ratowania własnego życia... Niestety książkę czyta się strasznie mozolnie... Niby pościg, ale jakoś taki nie wciągający... Niby coś się dzieje, ale jakoś tak na siłę... Nie mogę tej książki nie polecić, gdyż jest to książka Stephena Kinga i każdy musi sobie wyrobić własne zdanie... Mnie w każdym razie nie za bardzo się podobała... Ocena: 5/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2012/09/o-nastepstwach-dziwnych-eksperymentow.html
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2014-03-07,
Jeden "prosty i bezpieczny" eksperyment który miał dać tylko parę dolarów pewnemu studentowi, na zawsze zmienił jego życie. Wspaniała opowieść o ojcowskiej miłości. Andy za wszelką cenę musi chronić swoją córeczkę, która nie jest niczemu winna. Obdarzona niezwykłą mocą uczy się odróżniać dobro od zła a częściej niestety większe zło od mniejszego zła. Jako małe dziecko poznaje czym jest śmierć, ludzkie okrucieństwo i niesprawiedliwość. Wspaniała opowieść naszego Pisarskiego Króla. Nie idzie się oderwać.
Bardzo ciekawa książka. Podoba mi się motyw zdolności paranormalnych. Ojciec- zmusza innych do robienia tego co sobie życzy, matka - telepatka i telekinetka, a córka wznieca ogień jedynie siłą umysłu. Jednak tacy nie mają spokoju. są prześladowani przez instytucje, która chce ich potraktować ja króliki doświadczalne. Ostatecznie dla ojca i córki wszystko dobrze się kończy. polecam
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-11-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

Ciekawa fabuła, trzyma w napięciu. Andy wziął udział w eksperymencie prowadzonym przez agencję rządową aby zarobić 200 dolarów. Nie spodziewał się, że to odmieni całe jego życie. Ze związku z Vicky, która również brała udział w eksperymencie urodziła się córka. Cała rodzina otrzymała zdolności paranormalne. Tytułowa podpalaczka to Charlie, córka Andy i Vicky. Książka opowiada o ucieczce ojca i córki przed agentami. Wzruszająca historia miłości ojca i córki, sympatyczni główni bohaterowie.

Vicky i Andy biora udzial w rzadowym eksperymencie .Oboje dostaja zastrzyk po kturym zaczynaja miec zdolnosci telepatyczne i do telekinezy .Gdy  Vicky zostaje zabita bo staje sie niewygodna dla rzadu Andy wraz z corka Charlie decyduje sie na ucieczke. Niestety dziewczynka rowniez posiada silna moc pirokinezy co oznacza,ze moze wywolywac potezne pozary i wybuchy. Ksiazka trzymajaca w napieciu jak to u tego autora bywa. Swietnie napisana i godna przeczytania.

Ja wiem... Jak to ma być horror to ja dziękuję za takie strachy. Nie wiem, czy King tak ma, czy to jednorazowy przypadek, ale tak kiepsko zbudowany klimat "Podpalaczki" raczej mnie nie zachęcił do zapoznania się z innymi jego książkami. Zdecydowanie więcej interesujących emocji znajdzie się w byle thrillerze, a groza oparta na wybuchających kurczakach i lejącej się od czasu do czasu krwi chyba nie jest czymś, czego potrzebuje czytelnik. Ja na pewno nie potrzebuję i nie sądzę żebym szybko wróciła do mistrza tego gatunku.

Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

'' Kochanie, jesteś podpalaczką . Jak duża, wielka zapalniczka ''

To się przeważnie właśnie tak zaczyna . Najpierw ogłaszają nabór, potem namawiają, kuszą, płacą czasem nawet niezłą kasę (zresztą dla biednego studenta każda kasa jest '' niezła ''). Obiecują, zaklinają i uspokajają, że to nic takiego, jakieś tam nieszkodliwe coś . Ty się godzisz i aplikują ci jakieś koszmarne świństwo, które sprawia że zaczynasz różnić się od innych ludzi . Zaczynasz posiadać '' moc '' . Jednak żadna moc nie jest dana tak sobie, bez konsekwencji . ONI, ci ze '' Sklepiku '' chcą mieć cię pod całkowitą i ciągłą kontrolą . Jak doświadczalnego królika, aż staniesz się bezużyteczny, aż wykorzystają cię na maksa, a wtedy...

W tym akurat eksperymencie , '' Sklepik '' dostał gratisowy prezent , dwoje młodych ludzi naszpikowanych Próbą Sześć, pobiera się i płodzą córkę . Cóż za niespodziewany bonus dla agentów , jakie pole do badań i doświadczeń na tej rodzinie . Zwłaszcza na dziewczynce .Jednak co wtedy kiedy rodzina chce być zwyczajną rodziną ? Żyć sobie spokojnym życiem ? . Charlie McGee chodzi do szkoły , Andy jej ojciec jest normalnym nauczycielem . Nie '' wychylają się '' ze swoimi zdolnościami, wręcz odwrotnie, starają się je ukrywać, jak tylko potrafią . Jednak '' Sklepik '' nie zamierza dać im spokoju . Zaczyna się więc WIELKA UCIECZKA Charlie i Andy'ego, która trwa już ponad rok . Czy zostaną złapani ? Czy wykorzystają swoje moce by całkowicie i na zawsze zniknąć z oczu ścigającym ich agentom ? . King, jak zwykle, po mistrzowsku nakreślił swoje postacie . Bardzo dobitnie i wyraźnie pokazał moralno etyczne dylematy tak dziewczynki jak i jej ojca . Co w zestawieniu z bezdusznością i bestialstwem służb tak zwanych rządowych, robi wrażenie piorunujące . Pisarz bez pardonu opisuje pomyłki , zamiatanie pod przysłowiowy dywan , manipulowanie faktami i opinią publiczną i barbarzyńskie działania agend rządowych . Bo chyba nikt nie łudzi się że chodzi tu wyłącznie o '' Sklepik '' ? Mają oni władzę absolutną ich legitymacja otwiera wszystkie drzwi i pozwala na naprawdę wiele . Tym razem , wspomniał King też o antysemityzmie naszego narodu . Wprawdzie tylko jednym zdaniem i niby wtedy kiedy żyliśmy za żelazną kurtyną, ale jednak :) Aaaaa i jeszcze jedno, to do czego porównał pan i do czego '' zatrudnił '' nowo zamontowaną maszynkę do mielenia odpadów...a fuj ! panie autorze ;) ? . King jak prawie każdy pisarz ma książki lepsze i gorsze, z przewagą tych lepszych oczywiście :) . '' Podpalaczkę '' uważam za tę lepszą, ba, nawet rewelacyjną i serdecznie polecam . Również jak niektórzy przedmówcy, z chęcią dowiedziałabym się co dalej stało się z Charlie .

Glowna bohaterka to Charlie McGee .Dziewczynka obdarzona przez los zdolnością pirokinezy oznacza to ,ze podpala wszystko za pomoca mysli.Dar ten odziedziczyla po rodzicach ,ktorzy brali udzial w  eksperymencie sponsorowany był przez odłam CIA .Czy ten dar bedzie przeklanstwem czy blogoslawienstwem dla dziewczynki? Przyznam,ze momentami ciezko sie czyta bo opisy sa troche chaotyczne .Przeczytalam w jeden wieczor ale ksiazka mnie nie powalila na kolana.

Strefa śmierci
Stephen King0
Okładka ksiązki - Strefa śmierci

Młody nauczyciel Johnny Smith pada ofiarą groźnego wypadku samochodowego. W stanie śpiączki pozostaje kilka lat w szpitalu w oczekiwaniu na cud. Kiedy...

Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika
Stephen King0
Okładka ksiązki - Jak pisać: Pamiętnik rzemieślnika

Dużo czytać. Jeszcze więcej pisać. Nie poddawać się. Wyłączyć telewizor. Być uczciwym wobec siebie i swoich bohaterów. Nie bać się krytyków...